Na skupu u hotelu "Vardar" grupa odbornika je grubo kršeći sve propise države Crne Gore donijela odluku o razrješenju predsjednice kotorske Skupštine Dragice Perović, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Opštine.
Pošto je, kako smatraju, odluka donijeta u nezakonitoj proceduri, uz kršenje svih zakona, ona ne može proizvoditi pravne posljedice.
"U Skupštinu opštine Kotor se dostavljaju prijedlozi odluka, kako bi ih Skupština usvojila i kako bi postali obavezujući za sve. Dostavljeni prijedlozi odluka se razmatraju na sjednicama Skupštine.
Pravo da Skupštini dostavljaju prijedloge odluka imaju odbornici, predsjednik Opštine i određeni broj građana.
Pravo da sazove sjednicu Skupštine ima predsjednica Skupštine, na sopstvenu inicijativu, na zahtjev predsjednika Opštine ili na zahtjev 1/3 odbornika", navode u saopštenju.
U Skupštini se, kako dodaju, nalazi veliki broj prijedloga odluka koji čekaju na usvajanje.
"Grupa odbornika je 5. juna podnijela prijedlog Odluke o razrješenju predsjednice Skupštine opštine. Pored ove odluke u proceduri su i odluke predložene od strane predsjednika Opštine poput Prijedloga odluke o budžetu za 2019. godinu, Prijedloga odluke o određivanju lokacije za odlaganje građevinskog otpada i sličnih.
Kako bi usvojili predloženu odluku o razrješenju predsjednice Skupštine, grupa odbornika je 13. juna podnijela zahtjev za sazivanje sjednice Skupštine sa jednom tačkom dnevnog reda, Razrješenje predsjednice Skupštine, i prijdlog koji je uputila 5. juna Skupštini dostavila u prilogu.
Zakon obavezuje predsjednicu Skupštine da na zahtjev odbornika sazove sjednicu u roku 15 dana od dana podnošenja zahtjeva i da je održi najkasnije u roku od 15 dana od dana sazivanja.
Na ovaj zahtjev grupe odbornika, predsjednica Skupštine je obavezna da sjednicu sazove do 28. juna a da se održi do 13. jula.
Ukoliko predsjednica ne bi postupila po zakonu, pravo sazivanja Skupštine prelazi na odbornike koji su podnijeli zahtev Ispunjavajuću svoju zakonsku obavezu, predsjednica je 25. juna sazvala sjednicu za 10. jul, prije isteka zakonskih rokova, kako bi se u zakonitoj proceduri raspravljalo o njenom razrješenju", navode u saopštenju iz Kabineta predsjednika Opštine Kotor.
Predstavnik grupe odbornika je, grubo kršeći Zakon o lokalnoj samoupravi, Statut Opštine Kotor i Poslovnik Skupštine opštine Kotor, neovlašćeno, 25. juna sazvao sjednicu za 27. jun, a o vremenu i mjestu održavanja nije obavjestio sve odbornike Skupštine opštine, dodaju u saopštenju.
"Na skupu u hotelu Vardar grupa odbornika je grubo kršeći sve propise države Crne Gore donijela odluku o razrješenju predsjednice Skupštine. Pošto je odluka donijeta u nezakonitoj proceduri, uz kršenje svih zakona, ista ne može proizvoditi pravne posljedice.
Kako bi se zaustavilo dalje nezakonito djelovanje i kako bi se Opština Kotor uvela u zakonske okvire, a time i Grad počeo normalno da funkcioniše, opštinsko rukovodstvo je više puta pozivalo Vladu Crne Gore da raspusti Skupštinu, kako bi se mandat vratio građanima tj. raspisali vanredni lokalni izbori u roku od najviše 100 dana.
Vlada Crne Gore je obavezana zakonom i sopstvenim odlukama, da na prvoj narednoj sjednici, u četvrtak 4. jula, raspusti Skupštinu i naimenuje odbor povjerenika, koji će usvojiti budžet i sve druge odluke, kako bi omogućila nesmetano finansiranje lokalne samouprave, isplatu plata zaposlenima, održavanje kulturnih manifestacija i zakonito funkcionisanje Opštine Kotor", navode u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR