U organizaciji Saveza Crnogoraca Hrvatske 19. novembra u Galeriji „Montenegrina“ Rijeka otvorena je kolektivna izložba članova Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore. Prilikom otvorenja, likovnoj publici o umjetničkim radovima govorila je istoričarka umjetnosti mr. sc. Jasna Rodin.
„Odabrani radovi predstavljeni u Galeriji „Montenegrina“ Rijeka izbor su umjetnika i djela šestorice autora, članova Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore. Raznolikost likovnog izraza pomirena je postavom u kojem svaki od njih izlaže do dva rada. Sažimajući aspekt svoje likovnosti na predstavljanje kroz koje se ogleda njihova posebnost izložba pruža tek mali uvid u kompleksnost njihove umjetnosti. Naglasak je u posebnosti atmosfere u predstavljanju nadrealnih i magičnih prizora, motiva u kojima dominira čovjek, odnosno elementi njegovog bitka i to bez obzira da li je on prisutan putem samog prikaza (kao u radovima Darka Đurovića i Božidara-Boža Šekularca), nagoviješten ili tek naslućen kroz urbane i apstraktne kompozicije (Tanje Markuš i Svetlane Dragojević). Skulptura Adina Rastodera svojim neobičnim slikovitim uprizorenjem također upotpunjava taj lucidni i ludički duh predstavljenih karaktera. Izmaštane scene poput pozorišnih kulisa uvlače nas u svoje tkivo te mi tražimo simboliku i znakovitost predočenog značenja. Zdravko Delibašić upravo tu teatralnost naglašava ističući samu kulisu kao primarni motiv. Ono što čini poveznicu svih radova je jak crtež, njegova dinamika i punoća samog djela. Naznačeni nazivi odrednica su i vodiči putem kojih plovimo prizorima pronalazeći tajne kodove, autori nas time usmjeravaju tumačeći unutarnju logiku svojih struktura.
Prepune bizarnosti, iznenadnih obrata i fantastike umjetnici kreiraju svoju stvarnost, prostore oslobođene realnosti, zakona perspektiva stvarajući vođeni dominantnom vlastitom percepcijom i osjetljivošću. Između realnih komponentni provlače se apstraktne zabilješke u saglasju boja, slojevitih tonova i neograničenih formi. One kao da nadopunjuju odabrane vizije jer iako sasvim nepredmetna, djela sakrivaju priče i svojom šutnjom stvaraju tajnovitost tekstura, noseći neobičnost doživljaja nadrealne atmosfere. Neizgovorene misli pretvorene su u linije i poteze kista. U kompozicijama složeno je nespojivo, elementi se nadograđuju i nestaju, rastvaraju i nadopunjuju te svaki detalj privlači našu pozornost. Poput snova vještim crtačkim rasterima i kolorističkim sintezama umjetnici u nama bude čuđenje. Nemir i bogatstvo motiva, međutim ima svoju dinamiku, ritam i odmjerenu, vizualno skladnu pojavnost koja nas osvaja. Egzistirajući u paralelnom postojanju prizori ne podliježu više racionalnom i smislenom već nose neočekivano značenje i poruku. Predstavljeni radovi u mediju su slikarstva i kiparstva, sasvim različiti, a opet u simbiozi i sveukupnosti donose nam novu energiju i smišljeni zajednički koncept. Njihovim poimanjem možemo raspoznati elemente u kojima možemo pronaći jednu zajedničku poetiku i otvorenost“, istakla je Rodin.
Ovu kulturnu manifestaciju sufinansirali su Ministarstvo dijaspore i iseljenika Crne Gore, Savjet za nacionalne manjine RH, Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR