U utorak 10. decembra 2024. godine u organizaciji Saveza Crnogoraca Hrvatske otvorena je izložbu vajara, članova Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore u Galeriji Montenegrina Rijeka.
„Autentično, specifično i snažno autori Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore predstavljaju se svojom kolektivnom izložbom u Galeriji Montengrina Rijeka, Saveza Crnogoraca Hrvatske. Ono što im je zajedničko i što čini njihovo predstavljanje posebnim, dominantna je energija koja zrači, osnova koja proizlazi iz tradicije spojene s otvorenošću prema kreativnom stvaranju i savremenim tokovima umjetnosti. Trag vremena u tome je nenametljivo prisutan, proizlazi iz baze stvaranja; iz zemlje, kamena, željeza, gline, strukture i pokreta... Ova vajarska izložba predstavlja pet autora specifičnih preokupacija, senzibiliteta, različitih izraza i tehnika. U cjelini oni se nadopunjuju u simbiozu savremenog izraza u kojem se radovi slažu ili kontrastiraju, sveukupno naglašavajući stvarnu raznolikost i karakterističnost svakog pojedinog umjetnika“ rekla je mr. sc. Jasna Rodin.
U sklopu izložbe vajarskih radova izložen je i slikarski rad Nikole Radonjića.
„Kod skulpture Nikoline Zuber jednostavnost dolazi u potpunosti do izražaja, a sama tehnika i spojevi keramike i voska navode je da formu svede na osnovne oblike. Građen skladno, u mjeri koja naglašava intimnost i toplinu, objekt nosi svoju snagu i čaroliju. Dorađeni dijelovi, modelirani i obogaćeni asocijativnim nazivom Doručak, prizivaju lakoću i neposrednost pružajući ozračje doma. Noseći simboličko obilježje dobrodošlice i zajedništva oni evociraju mirise svježeg hljeba, susretljivost i otvorenost putem umjetnosti.
Jelena Pavićević svojim radom Teraformacija otkriva visoku dozu osjećaja za materijal i keramičku tehniku. Bez dodatnih sadržaja, efekata i boja, suptilna tekstura jednakih tragova poput kakvog prirodnog elementa obavila je nastalu skulpturu. Apstraktna pojavnost priziva organsku formu, a sam nas naziv upućuje na oblikovanje uzrokovano samom zemljom iz koje je proniklo. Različitost obrade dijele rad na dva djela ujedno naglašavajući podlogu. Sloj je u biti neprimjetan, ali jednako tako razrađen i važan.
Šesnaesta nedjelja skulptura je Marka Petrovića Njegoša, koji tijelo nerođenog djeteta uklapa, prirodno i nenametljivo, u samo tkivo kamena orahove ljuske. Čvrstinu i kompaktnost mramora on spaja sa oblim formama. Obrađeno u drvetu, zaštićeno biće u čvrstom zagrljaju miri suprotnosti spajajući teksture i slojevitosti. Predstavljene forme nose poruku i nameću pitanje, simboliziraju upit povezivanja čovjeka i prirode, biljaka i zemlje u simbiozi i jedinstvu, neodjeljive jedne od drugih.
Milija Stojanović u svome radu koristi mnoge asocijativne naznake poput kubusa, piramide, knjige, ruke, fetusa sklapajući ih u jednu harmoničnu cjelinu. Ništa ne dominira, već se oblici logično nastavljaju, vežu jedni na druge i svaki dio slagalice jednako je vrijedan. U boji kamena i istančanoj glatkoj obrađenoj površini procesi rada nižu se jedan za drugim. U sklopu takvog promišljanja rad čine začudne forme. Pomacima gledišta dopuštaju promatraču promjene i apstraktnu asocijativnost, a njihovo značenje sakriveno je unutar smisla koji je potrebno otkriti.
Velibor Pavićević tvori skulpture u dijalogu kamena i željeza. Pročišćenost njihovih pojavnosti, gledišta i smislenosti odaju istančanu osjetljivost umjetnika za prostor, za rad i oblik. Njihova neskrivena monumentalnost dominira, stabilnih i čvrstih volumena. Reljefne forme poput tajnih kodova uklopljene su u površini. Crnom bojom, posebnosti su naglašene prizivajući znakovitost prošlosti. Svojim sjajem i obradom upućuju na svjetlost i važnost zapisa koji ostaje prenoseći znanje i snagu tradicije. Skulpture su slojevite, bogate višeznačnim oblicima, izgrađene u odnosima mira i dinamike.
U sklopu izložbe izložen je i slikarski rad Nikole Radonjića. Konstruktivna realnost, bazične osnove crteža i jednostavnost podloge donose neposrednu poetiku autora. Ut supra sic infra naziv je koji začuđuje i navodi na traženje smjernica. Prostor je stvoren od struktura linija, njihova mreža vodi nas u dubinu, do segmenata vidljivih i naslućenih. Iako apstraktni i reducirani sklopovi nose svoju metaforiku. U središtu prizora se nalazi kugla, poput cvijeta ona širi svoje latice, energiju i zračenje u bezgranično prostranstvo neba“, kazala je prilikom predstavljanja umjetničkih radova i autora mr.sc. Jasna Rodin.
Zahvaljujući se prisutnima i gospođi Jasni Rodin, Ljubo Radović, predsjednik Saveza Crnogoraca Hrvatske je rekao da „tradicionalno, Savez Crnogoraca i njegove članice organizuju međunarodne kulturne manifestacije pa je tako i ova manifestacija organizovana”.
“Najavljujemo, ova izložba će biti postavljena u Galeriji narodne čitaonice u Novom Vinodolskom, a danas ujutro smo preuzeli likovnu izložbu članova HDLU Rijeka koja će za dva dana biti otvorena i izložena u Crnoj Gori. I ove manifestacije sufinansiraju Primorsko-goranska županija, Savjet za nacionalne manjine i Ministarstvo dijaspore Crne Gore na čemu im se zahvaljujemo“, istakao je Radović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR