26° / 17°

Mekintoš postavila olimpijski rekord, zlatna odličja za Kos i Daglas

Izvor: EPA-EFE

OI PARIZ 2024

Samer Mekintoš obilježila je šesti dana plivačkih takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu. Kanađanka je stigla do svog drugog zlata u glavnom gradu Francuske.

U finalu trke na 200 delfin Samer je slavila sa rezultatom 2:03,03, što je ujedno i olimpijski rekord. Prvo zlato 17-godišnja Mekintoš je osvojila na 400 mješovito. Druga je bila Regan Smit, a treća Jufei Žang, koja nije odbranila tron iz Tokija.

Prvo najsjanije odličje Mađarskoj donio je Huber Kos. Zahvaljujući sjajnom finišu završio je ispred Grka Apostolosa Hristua, koji je vodio cijelu trku. Do cilja je stigao za 1:54,26. Hristu je Grčkoj donio prvu plivačku medalju u istoriji modernih olimpijskih igara, dok je bronza pripala Švajcarcu Mitjukovu.

Kejt Daglas bila je najbrža na 200 prsno. Amerikanka je u direktnom dvoboju dobila Južnoafrikanku Tatjanu Smit, olimpijsku šampionku iz Tokija u ovoj disciplini i najbržu u Parizu na 100 metara. Štopericu je Daglas zaustavila na 2:19,24, što je novi američki rekord. Na najnižu stepenicu postolja popela se Holanđanka Tes Skauten.

Ženska štafeta Australije je očekivano osvojila zlato u štafeti 4 x 200 slobodno. Moli O Kalahan i Ariarne Titmus potpomognute sa Lani Palister i Brajanom Trosel oborila je olimpijski rekord sa 7:38,08. Amerikanke za koju je sjajno plivala Kejti Ledecki bile su druge, a Kina je stigla do bronze.