28.09.

26° / 18°

29.09.

21° / 15°

Najkontroverznija sportistkinja Olimpijskih igara uzela zlato, protivnica ni ovog puta nije imala šanse

OI PARIZ 2024

Izvor: jutarnji.hr

Autor: Antena M

Kontroverzna Alžirka Imane Khelif (25) osvojila je naslov olimpijske pobjednice u boksu u kategoriji do 66 kilograma na OI u Parizu.

Khelif, čiji je nastup početkom Igara podigao mnogo prašine zbog njenog povišenog nivoa testosterona, u finalu je jednoglasnom odlukom sudija svladala aktuelnu svjetsku prvakinju Kineskinju Lu Yang (32). Bronze su osvojile Tajlanđanka Janjaem Suwannapheng (23), aktuelna svjetska doprvakinja, te Tajvanka Chen Nien-chin (27).

U kategoriji do 50 kilograma svjetska prvakinja Kineskinja Wu Yu (29) postala je i olimpijska pobjednica, ona je u finalu podijeljenom odlukom sudija sa 4-1 svladala Turkinju Buse Naz Cakiroglu (28). Za Cakiroglu je ovo drugo olimpijsko srebro, prije tri godine je u finalu izgubila od Bugarke Stojke Krasteve. Bronze su osvojile Filipinka Aira Villegas (29) i Kazahstanka Nazim Kizaibaj (30).

U oba finala u muškoj konkurenciji održana u petak zlato su osvojili predstavnici Uzbekistana koji su jednoglasnim odlukama sudija svladali svoje suparnike.

Asadhudža Mujdinhudžajev (23) je u u kategoriji do 71kg naslovu svjetskog prvaka pridodao i onaj olimpijski. Tokom čitavog turnira Mujdinhudžajev je bio dominantan, a tu je svoju dominaciju potvrdio i u finalu protiv Meksikanca Marca Verdea (22) koji može biti presretan sa srebrom. Bronze su osvojili Amerikanac Omari Jones (21), svjetski doprvak u ovoj kategoriji iz 2021., te Britanac Lewis Richardson (27).

Lazizbek Mulodžonov (25) je bronzi sa lanjskog SP-a održanog u Taškentu pridodao olimpijski naslov, u finalu je u bez problema svladao bivšeg poluteškaša, predstavnika Azerbajdžana rođenog na Kubi Lorena Alfonsa (29). Bronze su osvojili Španac Emmanuel Reyes (31) i Tadžik Davlat Boltajev (25).