Javnost u Hrvatskoj nije poklonila ozbiljniju pažnju diplomatskom ratu koji je Beograd započeo protjerivanjem prvog sekretara ambasade Hrvatske u Srbiji Hrvoja Šnajdera, kaže u Drugačijoj radio vezi analitičar Davor Đenero i dodaje da je Vučiću taj potez potreban kao dio predizborne kampanje. Gost Antene M dodaje da se Šnajder mogao baviti jedino istraživanje ratnih zločina u prvoj polovini 90-ih, u Hrvatskoj, a da je to Srbija tretirala kao špijunažu.
Hrvatska je odgovorila protjerivanjem više rangiranog diplomate Petra Novakovića, kojega, zbog kontroverzne biografije, Hrvatska ionako nije željela u Zagrebu.
- Taj gospodin je 2018. vraćen iz Grčke zbog ozbiljnijeg narušavanja Bečke konvencije. Sudjelovao je u pronevjerama i krijumčarenju dozvola za dipolomate da kupuju gorivo bez akciza i PDV. Tada je, uslovno rečeno, nečasno povučen u Beograd, ali se u septembru ove godine pojavio kao akreditovani diplomata u Zagrebu".
Komentarišući ocjene da pravi nasrtaji iz Beograda na Hrvatsku tek slijede u "superizbornoj" (izbori za Evropski parlament i predsjednika SAD) 2024. godini, Đenero kaže da se mnogo više plaši destruktivnog uticaja Rusije, iako Moskva u Hrvatskoj nema ozbiljnu podlogu za djelovanje. Postoje, međutim, veze sa nekim sektorima, poput energetskog, kao i sa malim nacionalističkim strukturama koje su protivevropske i koje, kao i sve slične u EU, Putinov režim sistemski finansira da bi zagovarale interese Kremlja i razbijale evropske vrijednosti i institucije.
Hrvatski analitičar smatra da posljednje sankcije pokazuju kako Vašington mijenja odnos prema politici Alkesandra Vučića i da SAD kreću u temeljno i promišljeno suzbijanje destabilizujućeg uticaja na region. Kao primjer navodi sankcije Dodikovom ministru Đokiću i Miodragu Daki Davidoviću, biznismenu bliskom Crkvi Srbije.
- Ništa manje mi se ne čini mudrim ono što je napravljeno sa Dakom Davidovićem, akterom koji je tobože u sukobu sa Vučićevim režimom, a koji je, s jedne strane, strašno važan za strukturu gospodina Mićovića (Joanikija) i Crkve Srbije u Crnoj Gori, a s druge strane pripada jednom od tvorbenih krugova vlasti uspostavljene 30. avgusta. Taj krug je povezan sa Vijestima, medijskom kućom koja se gradi kao demokratska i okrenuta evropskim vrijednostima, a zapravo igra veoma negativnu i opasnu političku rolu u Crnoj Gori."
O ulozi raznih think-thank organizacija iz Beograda na formiranje pogrešne slike o Zapadnom Balkanu, na osnovu kojih Brisel i Vašington kreiraju lošu politiku za ovaj region, Đenero kaže:
- U tom miljeu postoji svega, pa i posebnih bezbjednosno- obavještajnih uticaja. To je idealan milje za kontaminaciju lažnim informacijama i drugim patogenim uticajima. Nažalost, danas plaćamo visoku cijenu i zbog toga što na Zapadu imamo problem površnosti, ali i degradacije medijske kulture pa neznalice i prodavce magle prihvataju za relevantne sagovornike."
Sagovornik Antene M osvrnuo se i na jedan takav primjer "prodavanja magle", jučerašnju izjavu Jakova Milatovića upućenu njemačkom kolegi Štajnmajeru da je u Crnoj Gori na vlasti generacija političara koja je "iskrenije" proevropski orijentisana nego ranija.
- Meni se čini da se predsjednik Milatović posve jasno politički deklarisao svojim odnosom prema autoritarnom predsjedniku srbije Aleksandru Vučiću. A najsramotnija epizoda toga odnosa više nije ona pokornost s kojom je došao u prvu posjetu Beogradu, nego ono što se desilo sada u pijanoj atmosferi Vinskog sajma."
Đenero ističe način na koji je Jakov Milatović prećutao prednosti Berlinskog procesa nad Otvorenim Balkanom, uz opasku da je vjerovatniji razlog šutnje strah da to saopšti pred Vučićem, nego nerazumijevanje suštine dva oprečna projekta.
Drugačiju radio vezu u kojoj je gost bio Davor Đenero pogledajte na linku ispod.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR