8 °

max 13 ° / min 6 °

Četvrtak

21.11.

13° / 6°

Petak

22.11.

14° / 6°

Subota

23.11.

8° / 1°

Nedjelja

24.11.

9° / 2°

Ponedjeljak

25.11.

10° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vujović: Ulazak Crne Gore do 2028. u EU je izvjestan, i on će značiti politički, ali i finansijski spas za Crnu Goru

Drugačija radio veza

Tag Video
Comments 0

Vujović: Ulazak Crne Gore do 2028. u EU je izvjestan, i on će značiti politički, ali i finansijski spas za Crnu Goru

Autor: Antena M

  • Viber

Crna Gora može da uđe u Evropsku uniju do 2028. godine, i to može biti spriječeno samo iz Crne Gore. Upravo to će biti uloga jednog dijela vladajuće koalicije, na način što će stalno kandidovati teme koje su tenzične i koje dijele društvo, kazao je Zlatko Vujović, profesor na FPN UCG i predsjednik Upravnog Odbora NVO CEMI, politički analitičar i šef posmatračkih grupa na izborima.

On je, govoreći u Drugačijoj radio vezi o trenutnoj političkoj situaciji, ali i periodu koji slijedi, kazao kako se prilika ulaska Crne Gore u EU ne smije propustiti jer ona znači politički, ali i finansijski spas za Crnu Goru.

„U narednih 10 godina Crna Gora će dobiti više miljardi eura za izgradnju autoputeva, puteva, škola, vrtića, fakulteta... to su ogromni fondovi i za nas bi to bio ne samo politički već ekonomski spas. To će biti finansijska injekcija da naš budžet bude mnogo bolji, da naši građani dobiju bolje servise i da plate budu veće. Pri tom, dobićemo pristup tržištu radne snage, studenti će imati pravo na školovanje po uslovima koji imaju npr. njemački studenti u Njemačkoj. Finansijski gledano, biće jeftinije studirati u Nemačkoj ili Holandiji nego što je to važilo za one koji su studirali u Beogradu“, kazao je Vujović.

Poredivši Crnu Goru sa susjednom Hrvatskom, koja je već članica EU, Vujović je naglasio da je ta država npr. dobila preko 100 miliona eura za izgradnju, renovinarenje i proširenje kapaciteta dubrovačkog aerodroma, a da je to bila samo jedna od investicija.

„Skoro sam bio u Zagrebu na jednom međunarodnom skupu. Moj prijatelj dekan FPN mi je neke podatke dao, ta zgrada je koštala 16 miliona eura bespovratnih sredstava. Hrvatska je u zadnjih 7 godina primila preko 7 milijardi eura iz EU fondova. Zagreb je danas jedno veliko gradilište koje se finansira iz fondova EU, zbog svega što se desilo nakon zemljotresa“, objasnio je Vujović.

On je naglasio da se prilika ulaska Crne Gore u EU ne smije propustiti, ocjenjujući da predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić pravi puno grešaka.

„Dobio je značajnu podršku na izborima gdje je njegova partija imala neutralnu identitetsku politiku. Dio građana koji je bio zainteresovan za veće zarade, ulazak u EU, dao je glas ES, a onda, uvođenjem ministara iz DF-a on je izgubio tu neutralnu politiku. Podrška Spajiću je prepolovljena i to se neće promijeniti dok ima Mandićeve kadrove u Vladi“, ocijenio je Vujović.

Prema njegovim riječima, Spajić može da zadrži kadrove DF u Vladi a da istovremeno promoviše neutralnu identitetsku politiku samo na način da u izvršnu vlast uvede i ostale parlamentarne partije.

„Kada bi Spajić kazao „nama je cilj učlanjenje u EU 2028. i riječ je o nacionalnom, državnom interesu da svi koji se deklarišu da su za EU, uđu u Vladu evropskog jedinstva, poslao bi snažnu poruku Briselu da svi žele u EU, i da su svi stali iza toga. Ravnodušnih u Briselu ne bi bilo, a Spajiću bi to relaksiralo poziciju, a ucjenjivački kapacitet DF bi bio gotovo nepostojeći“, kategoričan je Vujović.

On poteze proruskog dijela vladajuće koalicije vidi kao jasne pokušaje da se zaustavi brzo članstvo Crne Gore u EU.

„To što radi Mandić će izazvati reakcije, demostracije, paralizu političkog procesa u Crnoj Gori i rezultiraće zaustavljanjem ulaska zemlje u EU. To je jedina njegova motivacija. On nameće teme koje bi trebale da izazovu konflikte u Crnoj Gori. I to sve je u suprotnosti sa njegovim, uslovno rečeno, birokratsko-klijentelističkim interesom da ne talasa kada je dobio toliko veliko parče vlasti. Govorim o ogromnom partijskom zapošljavanju, izvlačenju novca... gledamo brutalno bahaćenje funkcionera“, kazao je Vujović.

Objasnio je da Mandić rizikuje sve pod spoljnim pritiskom, i to pritiskom Aleksandra Vučića.

„Vjerujem da niko od njih u suprotnom ne bi talasao da ne bi ugrozili stečene beneficije. Ne vjerujem da oni imaju šanse da spriječe ulazak Crne Gore u EU. To se može desiti samo kako je i započeo, nekim dešavanjima na tom geostrateškom planu Evrope gdje odlučuju veliki igrači, a sada rokovi ne dozvoljavaju da se tako nešto desi“, ocijenio je Vujović.

On je ocijenio i da je Zakon o dvojnom državljnstvu na kojem insistira proruski dio vlasti u Crnoj Gori jeste projekat koji treba da spriječi ulazak Crne Gore u EU.

„Ako bi uveli 300. 000 državljanstva, očekuje se da bi ti ljudi bili galasačka vojska Aleksandra Vučića. A jedan od ključnih prioriteta Vučića je da ne dozvoli ulazak Crne Gore u EU“, poručio je Vujović.

Komentarišući medijske napise o ugroženoj bezbjednosti predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, Vujović je primjetio da ton saopštenja UP i ANB ne priliči tim institucijama.

„Moj je utisak da se i policija i ANB, kao i u slučaju prijetnji bezbjednosti Đukanovića, pokušavaju iskoristiti da bi se nanijela šteta političkom protivniku umjesto da se oni profesionalno bave svojim poslom“, kazao je Vujović.

Gruzija kao ogledalo

Kao neko ko je vršio funkciju posmatrača izbora u Gruziji, Vujović je objasnio da je riječ o zemlji koja je veoma antiruski orijentisana, ali koja s druge strane, ima prorusku vladu koja uživa veoma veliko povjerenje.

„Ta vlada je uživala i podršku EU a onda se situacija počela dramatično mijenjati zbog rata u Ukrajini. Samim tim je to uticalo na to da partija koja je bila populistička, koja je slala poruke o boljem životu, odjednom počinje da radikaluzuje svoj stav prema Zapadu a da zauzima pozicije koje su bliske zvaničnoj Moskvi. Napeti odnos između Gruzije i Rusije koji je, dolaskom Gruzijskog sna na vlast, bivao sve blaži i blaži, da bi sada imali otvoreno savezništvo“, kazao je Vujović.

Prema njegovim riječima, Gruzijski san je partija bez jasne ideologije, populistička partija koja šalje poruke za koje vjeruje da birači žele da ih čuju, a koja je u međuvremenu postalo veoma korumpirana, klijentelistički orijentisana i koja kontroliše sve grane vlasti.

„Iako Gruzija nije velika, došlo se do situacije da su usvojeni određeni zakonski projekti koji su u rangu Bjelorusije a ne zemlje člana kandidata za ulazak u EU“, ocijenio je Vujović.

Objasnio je da vladajuća parija ima za cilj da ograniči prostor za djelovanje opozicije, nevladnih organizacija i kritički nastrojenih medija.

„Gruzija je jedan hab za izbjegavanje sankcija prema Rusiji, dešava se šverc, ogroman broj ruskih firmi djeluju u Gruziji. I dok Gledam Gruziju, vidim Srbiju. Nigdje se na tako sistematina način ne podrivaju institucije kao u te dvije zemlje. Imate otvorene obračune i sa opozicijom i sa nezavisim medijima, zvanično imate proklamovanu prozapadnu politiku, jer jedan dio birača vjeruje da je Gruzijski san prozapadna partija“, kazao je Vuković.

Izbori u Gruziji su, kako je rekao, imali puno manjkavosti jer se Gruzijski san bavi politikom – eskaliranja-deeskaliranja, dok završavaju njima važne stvari.

„Eu je svjesna svega“, kaže Vujović.

Trampov trijumf

Prema riječima Vujovića, na posljednjim izborima u SAD, Tramp je ostvario apsolutnu pobjedu - apsolutni broj glasova ali i većinu u samim državama.

„Republikanci su preuzeli Senat od Demokrata, zadržali tanju većinu u Kongresu što znači da sada imaju dvije godine da mnoge politike prođu. Što ne znači da će za dvije godine zadržati kontrolu nad Senatom i Kongresom“, kazao je Vuković.

Komentarišući očekivanja od novog američkog predsjednika u Srbiji, on je kazao da su velika, a nerealna.

„Vjerujem da će Tramp, kada govorimo o Kosovu, povući trupe. Njemu je generalno cilj da smanji prisustvo američke vojske u određenim djelovima svijeta, a to znači smanjenje troškova kako bi ograničene resurse kojima raspolaže bolje rasporedio. A da bi se desilo povlačenje KFOR-a, Srbija bi morala da prizna Kosovo, ili da ga formalno ne prizna, ali da se daju garancije da nešto nasilno ne bi bilo moguće“, rekao je Vujović.

On je ocijenio da će SAD, pod vođstvom Trampa, Evropu ostaviti Evropi, kao i da će Balkan biti pitanje koje zavisi od EU.

„A eventualno specifičan interes može biti vezan za BiH zato što je ona nasljeđe Dejtonskog sporazuma, i Kosovo zbog prisustva američkoh vojnika i stvaranja uslova da se američka vojska povuče sa Kosova. Mislim da će to biti jedna od želja jer će onda Tramp da kaže da je povlačenjem američih vojnika riješen problem Kosova. Da bi se ovo realizovalo, moraće da prethode neke stvari, a ne vidim da su one u interesu Srbije“, istakao je Vujović.

Vučić je, kako je kazao, faktički već priznao Kosovo, i potezi koje povlači govori da je to tako, a on pravi predstavu za svoje unutrašnje potrebe.

Kompletnu emisiju možete pogledati na linku ispod: 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR