Piše: Vladimir Jovanović
Primjećujem da carigradski patrijarh Vartolomej, iz razloga svoga neuspjeha u Ukrajini, ne podržava sada crnogorskoga predśednika [Mila] Đukanovića u njegovoj želji da ustroji autokefalnu Crkvu. Ako bi on [Vartolomej] takođe slijedio istu logiku koju je on slijedio u ukrajnskim poslovima, on bi bio dužan podržati ‘crnogorske raskolnike’, a on ih sada ne podržava – kazao je mitropolit Ilarion Alfejev, predśednik odjeljenja za vanjske crkvene odnose Moskovske patrijaršije Ruske pravoslavne crkve (RPC).
„Ja mislim da je ono što se desilo u Ukrajini, a tamo se nije odvijalo sve kako je [Vartolomej] planirao, njega nečemu naučilo”, tvrdi Alfejev. „I ja se veoma nadam da se ukrajinski scenario neće ponoviti u Crnoj Gori”.
Gostujući u emisiji „Церковь и мир” ruske TV „Россия 24”, kako smo juče izvijestili, Alfejev je kazao i da „predśednik Đukanović pokušava da ponovi anti-crkvenu politiku bivšega ukrajinskoga predśednika, Petra Porošenka, da stvori ‘autokefalnu Crkvu’”.
Ako se podrška obnovi autokefalne Crkve u Crnoj Gori od strane vlasti nastavi, onda, kazao je Alfejev, „crnogorski raskol može početi da raste upravo onako kako je ukrajinski jednom narastao".
***
Alfejev sada naziva SPC u Crnoj Gori – Черногорская церковь (Crnogorska crkva), a proteklih decenija aktuelni vrh jerarhije RPC, na inicijativu Amfilohija, bezuspješno je pokušavao da „sakrije” od javnosti istorijske dokumente da je RPC priznavala autokefaliju Mitropolije crnogorske – Crnogorske pravoslavne crkve. RPC je u svojim sveštenim diptisima navodila našu bogohranimu Mitropoliju u rangu 9-te pomjesne autokefalne crkve. Prvi od takvih diptiha, koliko je poznato, datira iz 1851. godine. U to vrijeme, sadašnja Mitropolija crnogorsko-primorska, SPC, niti Patrijaršija u Beogradu – nijesu ni postojali. Patrijaršija je formirana 1920, SPC je dobila naziv 1929. a Mitropolija crnogorsko-primorska osnovana je tek 1931.
Hiljade drugih ruskih dokumenata i izvora iz 19. i 20. vijeka svjedoče da su Rusi priznavali autokefaliju Crnogorske pravoslavne crkve…
DOKUMENTI: Страданіямъ подвергается и Черногорская Церковь
DOKUMENTI (2): Пожертвовано въ пользу Черногорской православной Церкви
DOKUMENTI (3): Въ Княжествѣ Черногорскомъ, существуетъ автокефальная Церковь
DOKUMENTI (4): Черногорская православная церковь въ качествѣ автокефальной независима
DOKUMENTI (5): Кромѣ Россіи, синодально-государственная форма находится и въ Церкви Черногорской
DOKUMENTI (6): Многихъ еще лѣтъ святительства на пользу Св. Черногорской Церкви
***
Ilarion Alfejev i drugi ruski crkveni zvaničnici ili mediji bliski RPC, još nijesu „primjetili” da se u međuvremenu Amfilohije, 25. juna o.g. na Cetinju, susrio upravo sa „ukrajinskim raskolnikom” – arhiepiskopom Evstratijem Zorjom iz autokefalne Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU).
Evstratij je Amfilohiju donio pismeni poziv od poglavara PCU mitropolita Epifanija Dumenka da stupi u kanonsko i liturgijsko jedinstvo i da im bude gost u Kijevu. Amfilohije je od Ukrajinaca darovan ikonom i kalendarom PCU, etc.
„Ukrajinski raskolnik” potvrdio: Sa Amfilohijem razgovarao tri i po sata u Cetinjskom manastiru
Alfejev je juče za TV „Россия 24” izjavio i da RPC smatra svojom dužnošću da govori u odbranu SPC: „Mi smo i sami prošli kroz ovo iskustvo u Ukrajini, znamo do čega vodi ova vrsta akcije i podižemo glas u odbrani naše srpske braće koji žele da sačuvaju kanonsku Crnogorsku crkvu kao dio SPC".
Ruski patrijarh, Kiril Gundjajev, podśetimo, proljetos je kazao da su „Makedonija i Crna Gora sada nezavisne države, a to znači da aktuelnost kanonskih granica SPC, prema tomosu iz 1922, Fanar [Vaseljenska patrijaršija] može lako osporiti”.
Kiril: Carigrad može opozvati tomos SPC iz 1922. i intervenisati u Crnoj Gori
***
Međutim, za razliku od pisma Vartolomeja od 21. juna, koji izričito pominje Amfilohija kao jedinoga kanonskoga arhijereja u Crnoj Gori, Rusi sada koriste esencijalno drukčije formulacije. Ne pominju posebno Amfilohija u ma kojem svojstvu, već da SPC, tj. Srpsku patrijaršiju, njezine eparhije i uopšteno neimenovane arhijereje u Crnoj Gori smatraju kanonskim.
Amfilohije i njegova eparhija (Crnogorsko-primorska) nijesu istaknuti u saopštenju Sinoda RPC od 9. jula, niti u jučerašnjij izjavi Alfejeva.
Sinod Ruske crkve se srpskom propagandom obrušio na Crnu Goru
***
Ilarion Alfejev, prije nego se zamonašio i postao klirik, bio je muzičar. Diplomirao je za kompozitora 1984. godine. Danas je drugi po uticaju u jerarhiji RPC. Stavovi koje iznosi u javnosti imaju karakter službenih.
Slijedi integralni intervju Alfejeva za TV kanal „Россия 24”. Alfejev je (od 9:10 min) odgovarao na teme: Украинский сценарий для Черногории? Священный синод Русской православной церкви призвал власти Черногории „прекратить дискриминацию и подрыв единства Сербской православной церкви"…
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR