Cetinje, kao grad heroja, ima posebnu obavezu da njeguje sjećanje na stradale i da traži u njihovo ime odgovore, posebno u slučajevima teških zločina čiji počinioci nijesu otkriveni i procesiurani, kazali su za Antenu M iz Prijestonice, povodom 97. godišnjice stradanja porodice crnogorskog borca Za Pravo, Čast i Slobodu Petra Zvicera.
“Stradanje familije Petra Zvicera, koje je po svojoj brutalnosti najstrašnije i najekstremnije, samo je jedno među stotinama i hiljadama o kojima se u crnogorskoj Prijestonici i njenim selima još zbori kao o primjerima nezapamćene nečovječnosti”, poručuju iz Prijestonice.
Na naše pitanje šta je urađeno kako bi se stradanje ovo porodice sačuvalo od zaborava te da li Zviceri, ali i brojni drugi heroji iz perioda nakon 1918, zaslužuju da im država Crna Gora oda počast, iz Prijestonice odgovaraju:
“Zrelo je vrijeme da se ta dešavanja na naučno utemeljen način, kroz ozbiljna istoriografska istraživanja, osvijetle i da se daju novi uvidi, koji bi mogli da pomognu u razumijevanju dešavanja u Crnoj Gori nakon ukidanja kraljevine i svih drugih prerogativa državnosti. Već su rađene ozbiljne studije i istraživanja, a sljedeći korak, svakako, je i organizovano odavanje počasti stradalnicima, koje sem komemorativnih događaja, može uključivati i davanje naziva ulicama ili drugim javnim površinama".
Podsjećaju, dalje, da je gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Kašćelan prihvatio inicijativu NVO „Evropski pokret za vladavinu prava“ za izgradnju spomen-doma porodici Zvicer u cetinjskom selu Rokoči, i da je realizacija bila planirana za ovu godinu.
Takođe, planirana je inicijativa za adekvatno odavanje počasti kapetanu crnogorske vojske i jednom od organizatora Božićnog ustanka Đuru Draškoviću, kao i znamenitom crnogorskom generalu, ljekaru i ambasadoru Antu Gvozdenoviću. Izgrađen je obelisk u čast učesnicima Božićnog ustanka na Bajicama na Cetinju, dok je 300 hiljada eura uloženo u rekonstrukciju i asfaltiranje oko 6 kilometara saobraćajnice do Lipe Cucke, gdje se nalazi grob Krsta Zrnova Popovića.
"Gotovo je vijek od stradanja porodice Zvicer, ali Rokoči i Cetinje pamte Vidaka Zvicera (13), Planu Zvicer (20), Zagorku Zvicer (23) i Anđu Zvicer (60) koje su nepomenici majora Kecmanovića i njegovog pomoćnika Kolakovića zvjerski ubili i spalili. Mi još čujemo lelek osamdesetogodišnje Đurđe Zvicer koju su zločinci primorali da gleda kako joj se gasi familija, i pamtimo stamenog Petra kojega nije ugašeno ognjište omelo da se bori za pravo, čast i slobodu Crne Gore", kazali su iz Prijestonice.
Kako su naveli, to se ne zaboravlja, bar ne „na Cetinje“.
Iz Ministarstva kulture, zbog situacije u vezi sa koronavirusom nijesmo uspjeli da dobijemo odgovore na naša pitanja o eventualnim planovima za dostojno obilježavanje tragedije porodice Zvicer. Nezvnično ali pouzdano saznajemo da Ministarstvo kulture podržava valorizaciju ličnosti i događaja iz vremena herojske borbe za Pravo, Čast i Slobodu Crne Gore. Među njima i civilnim žrtvama rata, pa i mučenički stradaloj porodici Zvicer.
Podsjetimo, ovaj resor dao je saglasnost za podizanje spomen-obilježja, davanje naziva ulicama u Podgorici - među kojima je i Petar Zvicer, ko i za podizanje spomenika komitima u Nikšiću. Takođe, Ministarstvo kulture sufinansiralo je snimanje serije "Božićni ustanak".
Da se ne zaboravi, u cetinjskom selu Rokoči, u noći između 24. i 25. aprila, srpski žandarmi predvođeni majorom Kecmanovićem i njegovim pomoćnikom Kolakovićem mučili su, a na kraju i spalili: Petrovu majku Anđu (60), ženu Zagorku (23), sestru Planu (20), brata Vidaka (13) i Petrovo troje đece.
Da se ne zaboravi: Noć kada su gorjeli Zviceri
24.04.2020. 07:10
Nermina
Pozdravljam svaku inicijativu koja se odnosi na odavanje pocasti onima koji su bili zrtve fasistickih zlodjela.Za dobrobit Crne Gore.Hvala sto postojite.
Nesa
@@@@@ Hvala.
Neli
Bravo. Sto vise ovakvih spomenika i obelezja i sto pre. Posebno raditi na edukaciji u skolskom programu. Kad ovaj dio istorije postane centar sve ostale verzije ce same od sebe da izblede.