Naučnički tim, predvođen ekspertima sa Univerziteta u Kardifu, nastaviće istraživanje Vrbičke pećine kod Nikšića. Ovo arheološko nalazište već je posvjedočilo o životu u doba praistorije na području Crne Gore.
Ekipa koju vodi profesor ovog britanskog univerziteta, dr Dušan Borić pronašla je tokom prethodnih ekspedicija životinjske kosti, zatim oruđe iz kamenog doba, keramiku...
"Najstariji dokaz koji za sada imamo, a može se desiti da nađemo i stariji, potiče iz posljednjeg ledenog doba. To je vrijeme oko 24 hiljade godina staro. Ovdje su živjeli lovci i malo je čudno ih je uopšte bilo na ovim prostorima jer je u pitanju vrijeme maksimuma glacijacije, tačnije maksimuma nekog ledenog doba", precizirao je ranije Borić.
Na ovom lokalitetu u brdima Duge, 20 kilometara od Nikšića, već četiri godine istražuju stručnjaci iz različitih institucija, u prvom redu crnogorskog Centra za konzervaciju i arheologiju.
Osim toga, studenti arheologije i srodnih disciplina svakog ljeta mogu se priduružiti naučnoj ekspediciji u uzbudljivoj potrazi za tragovima života iz praistorijskog doba Crne Gore. Univerzitet slično najavljuje i za 2017.
Dr Borić je, na nedavnom predstavljanju rezultata istraživanja, pojasnio da je nakon ledenog doba došao period otopljavanja, takozvani mezolit ili srednje kameno doba.
I iz tog perioda ima artefakata u Vrbičkoj pećini:
"Jako je zanimljiva perlica od ždrelnog zuba šarana koju smo tu pronašli. Kako se te perlice često nalaze u Đerdapu, na rumunskim i srpskim lokalitetima, moguće da je postojala neka vrsta razmjene između ovog područja i područja koja su oko 400 kilometara udaljena odavde“, kazao je profesor iz Kardifa.
Naposlijetku, pronađeni su i ostaci ranog neolita, i to impreso keramika, a ta kultura se javlja Hrvatskoj, Crnoj Gori i Albaniji.
Za sada se ne zna mnogo o "ljudskom okupiranju" odnosno naseljavanju ovog područja u dalekoj prošlosti, te je zbog toga istraživanje Vrbičke pećine od izuzetnog značaja.
Slavko
Ne pustati Rista ni blizu pecine moze naci Srbe tu