Grupa građana okupila se ispred Lamela C u podgoričkom naselju Zabjelu, kako bi pružili podršku vlasnicima stanova te zgrade, čije je rušenje počelo 11. januara.
Ranije je na Fejsbuku najavljen događaj "Podrška vlasnicima stanova u Lameli C u zaštiti prava stanovanja", a organizator skupa pozvao je građane da se danas u podne okupe i time ne dozvole da se "kola slome na običnim ljudima".
- Ne pravite primjer od nas, ne počinjete od nas, ne pravite socijalne slučajeve od nas, počnite od onih koji su napravili milionske objekte i hotele. Vi nam oduzimate pravo na život na stanovanje. Ovo nije uskraćivanje, ovo je oduzimanje prava. Krenuli ste na "sirotinju". Pravite primjer od milionera ne od običnog naroda. Ne dajte da se kola slome na običnim ljudima, poručuje organizator.
Grupa vlasnika stanova u lameli C na Zabjelu u Podgorici podnijela je Osnovnom sudu u Podgorici tužbu protiv države Crne Gore, odnosno Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i protiv državnog preduzeća Zaštita prostora, zbog ometanja posjeda, odnosno pokušaja rušenja zgrade u kojoj se nalaze njihove stambene jedinice. U tužbi se navodi da je visina predmeta spora, po njihovoj procjeni, 300.000 eura. U obrazloženju tužbe se navodi da su tuženi 11. januara ove godine bez pravnog osnova ušli u objekat koji je u svojini etažnih vlasnika, nakon čega je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, uz asistenciju MUP-a i preduzeća Zaštita prostora, započelo rušenje stanova koji se nalaze u zgradi.
- Ukazujemo da Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine nikada nije vodilo upravni postupak protiv tužilaca koji je za ishod imao donošenje rješenja o rušenju, a zatim i rješenja o izvršenju, niti je navedenog dana prezentovalo tužiocima bilo kakav pravni akt po osnovu kojeg je započelo i sprovelo radnje rušenja – navode vlasnici stanova u tužbi.
Takođe, ističu da predstavnici MUP-a nijesu posjedovali pisani nalog, odnosno odluku suda, da bez volje vlasnika mogu ući u objekat, već su to učinili nasilno, dok preduzeće Zaštita prostora nije posjedovalo bilo kakav pravni akt po osnovu kojeg je izvršeno rušenje dijela objekta koji se nalazi u vlasništvu fizičkih lica. Stanari navode da je 11. januara bez pravnog osnova porušen sprat stambenog objekta i da je i za dalje najavljeno takvo djelovanje.
– Uz sve navedeno, bitno je napomenuti da su tuženi rušenje započeli rano ujutru, u 4.30, upros činjenici da su se u objektu nalazili vlasnici stanova – naveli su stanari u tužbi i podsjetili da Ustav Crne Gore garantuje nepovredivost stana, te da niko ne može bez odluke suda ući u stan ili druge prostorije protiv volje njegovog držaoca.
Po riječima advokata Jovovića, ukoliko se nastavi sa rušenjem lamele C, osim što se krše prava zagarantovana Ustavom Crne Gore, država svjesno stvara obavezu da svim trećim licima – vlasnicima stanova nadoknadi pričinjenu štetu.
– U konkretnom slučaju, Ministarstvo prostornog planiranja i urbanizma svjesno vrši povredu načela zaštite javnog interesa, predviđenog članom 10 Zakona o inspekcijskom nadzoru, gdje je jasno navedeno da inspektor vrši inspekcijski nadzor u cilju ostvarivanja i zaštite javnog interesa, kao i interesa pravnih i fizičkih lica, kada je to u skladu sa javnim interesom. Upravo izvršavanjem pobijanog rješenja prinudnim izvršenjem – rušenje stambene zgrade koja je useljena, grubo se krši interes pravnih i fizičkih lica, narušava javni interes, a ne ostvaruje, jer je egzistencija 83 lica dovedena u pitanje. Neophodno je sačekati odluke svih domaćih institucija u pogledu legalizacije predmetnog objekta, jer se na ovaj način prenebregavaju odredbe Zakona o planiranju i izgradnji objekata kojim je predviđen postupak legalizacije bespravno izgrađenih objekata. Rušenje stambene zgrade koja predstavlja jednu cjelinu je nezakonito i fizički i pravno nemoguće, na koje okolnosti ukazuju i sudski vještaci, a sa tim nalazom je upoznato i ministarstvo – saopštio je Jovović.
Pozivaju se i na član 58 Ustava, koji jemči pravo na svojinu, kao i na Zakon o upravnom postupku, kojim je propisano da se izvršavanje rješenja sprovodi u periodu od osam do 20 časova. Naglašavaju da na osnovu zakona nesporno proizilazi da su tuženi postupali nezakonito, jer ne postoji rješenje o rušenju, niti rješenje o izvršenju protiv stanara kao vlasnika stanova.
Punomoćnik preduzeća "PS Gradnja", koje je gradilo lamelu C na Zabjelu i za koju je rješenje o rušenju donijeto još 2019, advokat Dušan Jovović pozao je MUP i druge nadležne organe da bez valjanog osnova ne pružaju asistenciju na rješenje o prinudnom izvršenju rješenja o rušenju br.1072/8-31/2 od 20.3.2019.godine, jer ono nema izvršni naslov u odnosu na vlasnike predmetnih stanova. On tvrdi da je rušenje lamele C nezakonito.
– Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, MUP i drugi organi pristupili su rušenju lamele C bez prinudnog rješenja o rušenju, koje po zakonu mora da sadrži vrijeme i datum i mora biti uručeno investitoru, a policija je ulazila u prostorije vlasnika stanova bez bilo kakvog naloga, što je teška povreda svih zakonskih odredbi i predstavlja pravno nasilje i ugrožavanje svojinskih prava stvarnih imalaca prava svojine u predmetnom objektu. Imajući u vidu nezakonito postupanje resornog Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, te drugih nadležnih organa, i najavljivanje nastavka rušenja lamele C, ukazujemo da se namjerno prenebregavaju činjenice koje su od bitnog uticaja za zakonito postupanje resornog ministarstva, čime se grubo krše odredbe Ustava Crne Gore i Zakona o svojinskopravnim odnosima, na štetu investitora, a pogotovo fizičkih i pravnih lica koja su titulari prava svojine u ovom objektu. Podsjećanja radi, ministarstvo je donijelo rješenje o prinudnom izvršenju rješenja o rušenju br.1072/8-31/2 od 20.3.2019.godine, kojim je ranije naredilo društvu PS "Gradnja" d.o.o. Podgorica da poruši objekat kolektivnog stanovanja lamelu C. Činjenično stanje od dana donošenja rješenja iz 2019.godine potpuno je drugačije, zbog čega prinudno rješenje o rušenju, sa aspekta pravne struke, ne može biti izvršno jer se odnosi na stambeni objekat kolektivnog stanovanja, lamelu C, ali predmetni objekat je upisan kao jedna cjelina (sa lamelom B I D), i kao takav uknjižen u Upravi za katastar i državnu imovinu, pa lamela C kao takva faktički ne postoji – naveo je Jovović i dodao da u katastru ne postoji lamela C, niti je PS "Gradnja" vlasnik stanova čije se rušenje najavljuje.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR