7 °

max 12 ° / min 5 °

Ponedjeljak

11.11.

12° / 5°

Utorak

12.11.

15° / 3°

Srijeda

13.11.

15° / 6°

Četvrtak

14.11.

11° / 5°

Petak

15.11.

11° / 3°

Subota

16.11.

11° / 3°

Nedjelja

17.11.

11° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zašto nauka treba da se pita kada se donose ograničenja u korišćenju alternativa?

Izvor: Shutterstock

Društvo

Comments 1
Sa margina nedavno održanog Globalnog foruma o nikotinu u Varšavi

Zašto nauka treba da se pita kada se donose ograničenja u korišćenju alternativa?

Autor: Antena M

  • Viber

Prilikom donošenja zabrana korišćenja manje štetnih alternativa u zatvorenim prostorijama trebalo bi da se razmotre sve relevantne naučne činjenice, poručeno je sa margina nedavno održanog Globalnog nikotin foruma u Varšavi.

Konstantinos Farsalinos, kardiolog i naučni saradnik u Onazis centru za kardiohirurgiju u Atini potcrtava da naučni podaci, ukoliko su relevantni, ne smiju biti zanemareni.

„Kada se donose odluke o zabrani korišćenja manje štetnih alternativa u zatvorenim prostorijama, važno je okrenuti se nauci. A znamo, zahvaljujući nauci, da su emisije štetnih materija kod proizvoda za smanjenje štete, kao što su proizvodi za zagrijavanje duvana, zanemarljive. U slučaju nekih drugih proizvoda kao što su nikotinske vrećice, nema emisija uopšte. Dakle, takve odluke treba da se zasnivaju na naučnim činjenicama i podacima. I kada vidimo da su emisije zanemarljive i da nemaju stvarni efekat na kvalitet vazduha u životnoj sredini, nema razloga za uvođenje bilo kakvih ograničenja za njihovo korišćenje“, smatra Farsalinos.

On je, u razgovoru sa novinarima iz regiona koji su izvještavali sa varšavskog foruma, komentarisao i način na koji se, konkretno Svjetska zdravstvena organizacija, na globalnom nivou suočava sa problemom pušenja.

„U ovom trenutku, negativan fokus SZO je, nažalost, na proizvodima za smanjenje štete. To nema smisla jer, kao što znate, problem pušenja nije eliminisan. Danas još uvijek imamo 1,3 milijarde pušača u svijetu. I ljudi umiru prerano zbog pušenja, ne zbog proizvoda za smanjenje štete, ne zbog upotrebe nikotina u čistijem obliku kroz e-cigarete ili nikotinske vrećice ili proizvode koji zagrijavaju duvan. Umiru zbog pušenja. Zato bih predložio SZO da se fokusira na svoj prvobitni cilj i razlog za stvaranje Okvirne konvencije o kontroli duvana, a to je eliminisanje pušenja cigareta, a smanjenje štete od duvana je saveznik u eliminisanju pušenja. To je, zapravo, zlatna prilika na globalnom nivou da se eliminiše pušenje“, smatra kardiolog.

Globalni forum o nikotinu već godinama okuplja najveće eksperte iz oblasti javnog zdravlja, najpriznatije zdravstvene stručnjake, industriju i one koji se zalažu za efikasnije rješavanje problema pušenja.

Na brojnim panelima koji su održani u okviru foruma i ove godine govorilo se o svjetskim trendovima i najboljim rješenjima kada je u pitanju zakonska regulativa, odakle je poslata ključna poruka – da restriktivne mjere i zakoni, a koji se odnose na pušenje, širom svijeta ne daju rezultate i ne funkcionišu.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

čitalac

Sam duvan nije toliki problem. On je čak antiseptik, a prilikom izgaranja ima vrlo lijep miris. Problem su cigarete u koje se stavlja svašta. Dodaje se antifriz da se pepeo ne bi lomio i svakakve druge hemikalije. To ubija ljude!