5 °

max 11 ° / min 5 °

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

11° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

12° / 9°

Petak

29.11.

13° / 11°

Subota

30.11.

10° / 9°

Nedjelja

01.12.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rmandić može da govori za medije, postupak o sukobu sa Adžićem odgođen

Izvor: Dragan Mijatović foto/Pobjeda

Društvo

Comments 0

Rmandić može da govori za medije, postupak o sukobu sa Adžićem odgođen

Izvor: Pobjeda

Autor: Antena M

  • Viber

Ministarstvo unutrašnjih poslova odustalo je jutros od pokretanja disciplinskog postupka protiv predsjednika Nezavisnog sindikata policije Igora Rmandića, zbog izjava u medijima o stanju u policiji.

Milena Pajević, disciplinska tužiteljka je kazala da nakon detaljnog razmatranja slučaja povlači odluku.
- Rmandić je djelovao kao predsjednik Nezavisnog sindikata policije – rekla je ona.

Drugi disciplinski postupak protiv Rmandića zbog verbalnog konflikta sa nekadašnjim ministrom unutrašnjih poslova Filipom Adžićem je bio zakazan za juče, ali je odgođen.

S obzirom na to da je taj predmet već pred Sudom za prekršaje, Komisija će uputiti dopis sudu, da pita u kojoj fazi je taj postupak. Nakon toga će odlučiti da li će disciplinski nastaviti ili prekinuti do odluke Suda za prekršaje.

Odbrana je imala primjedbu na pravnu kvalifikaciju kojom se protest Nezavisnog sindikata policije nije treirao kao protest policajaca na koji imaju pravo, već se Rmandiću spočitava da nije štitio ugled policije van radnog vremena.

Rmandić je Pobjedi kazao da je zadovoljan ishodom prvog postupka, ali je naglasio da mu je njegovo pokretanje spriječilo napredovanje u službi.

Njegov punomoćnik Marko Radusinović je kazao da je zadovoljan odlukom koju je donijela disciplinska tužiteljka, jer se, kako kaže, nije moglo donijeti drugačije rješenje da li od strane tužiteljke, kao stranke u postupku, ili kao disciplinske komisije koja bi ministru dala prijedlog.

- Mišljenja sam da je sve ovo bila igra kako bi se Rmandiću onemogućilo da napreduje u službi, jer je trebalo da bude raspoređen u zvanje mlađi policijski inspektor. Pokretanjem postupka je nanijeta nepopravljiva šteta, a postupak je potvrdio da je navodno sporni tekst istinit i da bivši ministar Adžić nije bio dorastao ni funkciji koju je obavljao, a kamoli složenoj bezbjednosnoj situaciji koja je bila u vrijeme njegovog mandata. Vidjeli smo da se radilo o nekim ličnim obračunima – rekao je Radusinović.

Dužan da iznosi stavove sindikata

Rmandić je pred Komisijom kazao da nijesu obrazloženi postupci kojima je prekršio policijsku etiku.

Podsjetio je da je već ukazao na činjenicu da je pokretanje ovog disciplinskog postupka izvršeno nakon isteka zakonskog roka predviđenog za njegovo pokretanje.

- Datum saznanja o navodnom prekršaju može biti samo onaj dan kada je izjava objavljena na zvaničnom portalu, a to je bilo 24. 2. 2023. U prilog toj činjenici navodim dopis koji je šefica kabineta, odnosno predsjednica etičkog odbora, Kristina Đukanović, uputila sama sebi 24. 2. 2023. godine, dakle istog dana kada je objavljen sporni tekst. Na osnovu toga jasno se zaključuje da datum saznanja nije mogao biti bilo koji drugi osim tog – rekao je Rmandić.

On je pitao i zbog čega je prijedlog za pokretanje postupka podnio komandir granične policije Dragoslav Drašković, a ne komandir Dragan Kontić, čiji je službenik bio u vrijeme objavljivanja spornog teksta.

Rekao je i da je nezvanično saznao da je na Dragoslava Draškovića vršen pritisak da pokrene postupak protiv njega, iako on nije bio njegov službenik u vrijeme objave teksta. Radusinović je u odbrani kazao da je Rmandić kao predsjednik Nezavisnog sindikata policije dužan da iznosi stavove tog sindikata, za što ne može biti odgovoran, jer mu to garantuje Ustav Crne Gore kao najviši zakonodavni akt, kao i niz međunarodnih konvencija. U daljem postupku je utvrđeno da su Rmandićevi stavovi - stavovi sindikata i da nije bilo primjedbe na sadržaj izjava koje je davao medijima.

Konflikt s Adžićem

Postupak povodom verbalnog konfilkta sa nekadašnjim ministrom unutrašnjih poslova Filipom Adžićem je zakazan jer se Rmandić tereti za drsko i uvredljivo ponašanje tokom protesta Nezavisnog sindikata policije. Rmandić mu je tada rekao da ne govori istinu, a Adžić, koji je bio u pratnji obezbjeđenja je tada i prijetio policajcima.

Taj postupak je i pred Sudom za prekršaje i suđenje je zakazano za narednu nedjelju nakon višemjesečnih odlaganja, jer odbrana nije imala uvid u spise predmeta. Prijavu protiv Rmandića nije podnio tadašnji ministar Adžić, već Uprava policije, koja je navedena kao oštećeni. Adžić nije dolazio ni na jedno ročište.

Adžić je Rmandića optužio da koristi kolege u ispunjavaju svojih ciljeva, te da „zastupa one zbog kojih je ćutao 30 godina“.

Rmandić je tada odgovorio da se ministar služi neistinama.

USSCG ističe da su postupci protiv Rmandića usmjereni na gušenje slobode sindikalnog organizovanja i djelovanja
U zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka, koji je u ime Odjeljenja bezbjednosti Podgorica Sudu za prekršaje podnio policijski službenik Vladimir Vukčević, navodi se da se Rmandić ispred zgrade MUP-a „ničim izazvan drsko ponašao i vrijeđao ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića“.

- Na način što mu je u dijalogu rekao „nemoj da nas lažete više. Vama neće suditi javnost, Vama će suditi krivični sud, bože zdravlja. Sud Vama treba, ne javnost. Sud Vama treba da sudi, sramoto jedna za policiju“, a nakon nekog vremena kada je ministar odlazio rekao mu je: „Sram te bilo, sram te bilo“ - navodi se u prijavi.

Iako je tadašnji ministar Adžić, nakon protesta, pred novinarima poručio da neće biti nikakve odmazde prema učesnicima protesta, Rmandić i član Glavnog odbora NSPCG Zoran Knežević, koji je uredno prijavio protest, pozvani su kasnije tog dana u Odjeljenje bezbjednosti Podgorica da se izjasne „na okolnosti“ u vezi sa protestom ispred zgrade MUP-a.

Udar na slobodu govora

Podršku Rmandiću i Nezavisnom sindikatu policije uputila je i predsjednica Sindikata državnih službenika i namještenika Crne Gore Tamara Goliš, kao i Unija slobodnih sindikata (USSCG).

Goliš je kazala da pokretanje postupka zbog izjava za medije o stanju u policiji, predstavlja ozbiljan udar na slobodu govora, rad sindikata i prava policijskih službenika.

- Kolega Rmandić je ukazao na važne probleme unutar policije, a njegovo pravo da izrazi svoje, odnosno mišljenje sindikata, ne bi trebalo biti predmet kaznenih mjera. Ovakvi postupci ne samo da utiču na pojedince, već i na cjelokupnu strukturu policije, koja bi trebalo da bude otvorena za kritiku i unapređenje rada. Suzbijanjem integriteta policijskih službenika, urušava se i integritet MUP-a – piše u pismu podrške ovog brojnog sindikata.

Istakla je da podržavaju napore Nezavisnog sindikata policije da se suprotstave pritiscima koji mogu ugroziti slobodu kritičkog mišljenja i odbranu prava svojih članova.

USSCG ističe da su postupci protiv Rmandića usmjereni na gušenje slobode sindikalnog organizovanja i djelovanja, slobode govora i slobode mišljenja.

- Vjerujući da je vrijeme nezapamćenih pritisaka, koji su eskalirali 2023. godine, nad kolegom Rmandićem i članovima NSPCG ostalo iza nas, duhovi prošlosti se pojavljuju nakon više od godinu i po dana od navodno sporne javno izgovorene riječi i zakonitog protesta. Dosjetile se vlasti da baš u trenutku pokretanja postupka za dokazivanje reprezentativnosti ovog sindikata skinu prašinu s akata koje bi mogli iskoristiti da obezglave reformski i demokratski sindikat koji je nakon više od jedne decenije formiran na nivou policije, odnosno unutrašnjih poslova na osnovu slobodno izražene volje zaposlenih u Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova – piše u pismu podrške.

Istakli su da se kontinuiranim i orkestriranim pritiscima na čelnog čovjeka Nezavisnog sidnikata policije šalje nedvosmislena poruka zastrašivanja tom sindikatu.

- Zaboravlja se, međutim, da je Crna Gora gotovo deset godina čekala na formiranje ovog, posve nezavisnog i autentičnog sindikata, te da isti sada čine nepokolebljivi pripadnici policije i Ministarstva unutrašnjih poslova koji ne poznaju „sramotnoga ropstva lance“, niti strah koji „kalja obraz često“. Svaki dosadašnji pritisak, svaka dosadašnja prijetnja i nepravda, koji se u kontinuitetu ispoljavaju prema pripadnicima ovog sindikata od njihovog osnivanja do danas, samo su jačali njihovu težnju za pravdom i sindikalnom borbom – piše u podršci Unije slobodnih sindikata kolegama u policiji.

Istakli su da procese protiv predsjednika NSPCG i članova ovog sindikata vide kao konstruisane.

- Da nije tako, bilo je za očekivati da do danas budu pokrenuti postupci protiv ma jednog pripadnika/službenika ili starješine koji su, od osnivanja NSP CG do danas, svojim činjenjem ili nečinjenjem, na dokazano protivpravan način sprečavali i ometali sindikalno djelovanje NSPCG. A takvih činjenja i nečinjenja bilo je i previše i dešavaju se i dalje. Od „slučajnog“ gubljenja dokumentacije uredno predate preko arhive resornog ministarstva, preko neodbijanja sindikalne članarine, neuplate sredstava za prevenciju radne invalidnosti i rekreativni odmor za članove samo ovog sindikata, oglušavanja na inicijative NSPCG, do odugovlačenja i opstruiranja postupka za ovaj sindikat, oglušavanja na inicijative NSPCG, do odugovlačenja i opstruiranja postupka za dokazivanje reprezentativnosti – piše u pismu USSCG.

Naglasili su da je svojim dosadašnjim sindikalnim radom i postupanjem Rmandić dokazao i pokazao da će i kroz ove procese proći dostojanstveno.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR