Odgovori Delegacije EU u Podgorici na novinarska pitanja potvrdili su da je isključiva namjera i odgovornost Vlade Crne Gore bila odluka da se neposredno prije usvajanja Zakona o RTCG ublaži osnovni kriterijum za izbor generalnog direktora na način što se sa prvobitno predviđenih 10 godina snizio na 5 godina radnog iskustva u VII 1 stepenu kvalifikacije, piše u saopštenju Dragoljuba Vukovića, predsjednika Skupštine Media centra.
U saopštenju navode da je delegacija EU potvdila da ne postoje standardi EU ili preporuke u dijelu kriterijuma za izbor generalnog direktora RTCG i da svaka država ponaosob određuje uslove za obavljanje najodgovornije funkcije u javnom medijskom servisu.
"Ovim je osporena izjava predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića data nedavno medijima da je Evropska komisija predložila ublažavanje kriterijuma za izbor generalnog direktora i dala saglasnost da se, umjesto 10 godina, kao uslov traži 5 godina radnog iskustva u VII 1 stepenu kvalifikacije".
Podsjećaju na to da je iznenada, neposredno prije dostavljanja predloga Zakona o RTCG, na inicijativu predsjednika Vlade izvršena izmjena teksta zakona u dijelu smanjivanja kriterijuma za izbor generalnog direktora.
"Prije usvajanja medijskih zakona, grupa od 40 NVO je dostavila svim poslaničkim klubovima upravo zahtijev da se amandmanima ponovo pooštre kriterijumi za izbor članova Savjeta i generalnog direktora RTCG. Podsjećamo i na to da je radna grupa koja je 30 mjeseci radila na medijskim zakonima utvrdila nacrt zakona kojim se za člana Savjeta RTCG i generalnog direktora traži da imaju najmanje 10 godina radnog iskustva u VII1 stepenu kvalifikacije".
Iz Media centra navode da je Vlada odlučila, a većina u Skupštini prihvatila, da se ublaže krierijumi za članove Savjeta i za generalnog direktora RTCG.
"Podsjećamo javnost na to da Vlada nije izvršila bilo kakvu izmjenu u Zakonu o audiovizelnim uslugama, pa je u ovom propisu ostao kao kriterijum za izbor članova Savjeta Agencije za AVM usluge i direktora ove institucije minimum od 10 godina radnog iskustva sa VII1 stepenom kvalifikacije. Očigledno da je Vlada imala poseban interes za RTCG, koji nije manje važna institucija od Agencije za audiovizelne usluge, pa je jedino objašnjenje da je većina u Vladi prilagođavala zakonske kriterijume unaprijed određenoj osobi".
Kako je i tada najavio Media centar, saopšteno je, Zakon o RTCG je prilagođen Borisu Raoniću, kandidatu Milojka Spajića (PES), Andrije Mandića (NSD) i Milana Kneževića (DNP). Vrijeme je brzo pokazalo da smo bili u pravu, pa je i treći nezakoniti izbor politički podobnog kandidata obavljen od strane poltički kontrolisanog Savjeta RTCG.
"Kao i prilikom usvajanja Zakona o RTCG, tako ni danas ne vidimo potrebu za ublažavanjem kriterijuma za izbor generalnog direktora RTCG ukoliko se želi doći do kvaliteta u rukovođenju institucijom koja raspolaže sa 20 miliona eura novca godišnje, koji daju svi građani/ke", piše u saopštenju.
Objašnjavaju da nije cilj izbora generalnog direktora RTCG da se prijavi što veći broj kandidata, nego da se izabere osoba sa što većim profesionalnim iskustvom, jer je to način da se dođe do većeg kvaliteta u radu javnog medijskog servisa.
"Ako bi bio cilj da se prijavi što veći broj kandidata za poziciju generalnog direktora, onda je najbolje da se uklone svi kriterijumi i da se dozvoli svim poslovno sposobnim građanima da konkurišu za ovo radno mjesto. Podsjećamo javnost na to da je Evropska komisija dala pozitivno mišljenje na Nacrt Zakona o RTCG koji je predviđao uslov da kandidati za generalnog direktora imaju najmanje 10 godina radnog iskustva u VII 1 stepenu kvalifikacije", navodi se u saopštenju Vukovića.
Zaključuju da koliko je neophodna hitna profesionalizacija RTCG pokazuje i izvještavanje RTCG "čiji urednici smišljeno skrivaju informaciju koju su objavili drugi mediji, da se Evropska komisija nije miješala u određivanje kriterijuma za izbor generalnog direktora i da je predsjednik Vlade Milojko Spajić nedavno iznio neistinu".
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR