Novinarka Antene M Mia Zeković, koja je istraživala probleme u Osnovnoj školi “Drago Milović” u Tivtu reaguje na navode uprave škole.
"Kao Tivćanka, a prije svega kao neko ko svoj posao obavlja savjesno, u skladu sa novinarskom etikom i profesijom, osjećam potrebu da se oglasim nakon saopštenja uprave Osnovne škole 'Drago Milović', kao i nakon dopisa Savjeta roditelja ove ustanove. Moj motiv je bio da javnosti prenesem cjelovitu sliku problema sa kojima se suočavaju prije svega učenici škole, a jasno je da su se juče pojavile oprečne informacije i stavovi o stanju u kojem se školski objekat nalazi.
Inicijalnu informaciju dobila sam od više roditelja učenika OŠ. 'Drago Milović". Obratili su mi se i ukazali da u školi koju pohađaju njihova djeca ne funkcioniše kako treba ni osnovno - nema normalnog, kontinuiranog rada, već se nastava obavlja u 'online' formatu, sa povremenim pokušajima boravka u učionicama. Časovi su trajali 30 minuta, da bi tek prošle srijede, nakon završene rekonstrukcije, odnosno popravljenog krova škole, vraćeni na standardnih 45 minuta.
Roditelji su negodovali jer smatraju da je u tom 'hibridnom' režimu nastave izgubljen kvalitet predavanja, dok nastavnici od djece očekuju da u punom kapacitetu odgovore na provjere znanja u kontrolnim i pismenim zadacima.
Takođe, nakon što je delegacija Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, u društvu predsjednika Opštine Željka Komnenovića i predstavnika OŠ 'Drago Milović', obišla školu i saopštila javnosti da je objekat 'oplemenjen' investicijom od 600.000 eura, pobunili su se roditelji koji smatraju da rekonstrukcija nije izvedena na način koji garantuje bezbjednost đacima.
Žalbe roditelja, međutim, nijesu bile jedine koje sam čula. Od zaposlenih u školi saznala sam da elektroinstalacije i dalje varniče (npr. prilikom paljenja rasvjete) jer je voda došla u kontakt sa strujom! Izvještaj izvođača radova, napisan 08.10.2024. (samo dan pred potpuno aktiviranje školskog objekta i vraćanja đaka u klupe) posebno sam doživjela kao alarm da se zainteresujem za dešavanja u školi.
U izvještaju, izvođač radova ukazao je da je škola bezbjedna za boravak djece, ali uz stavke koje su, po mom sudu, zasluživale mnogo ozbiljniji tretman od usputnih napomena: molerski radovi jesu u završnoj fazi, ali nijesu gotovi; gipserski radovi jesu u završnoj fazi, ali nijesu gotovi; da GROMOBRANSKI radovi nijesu završeni!
Dakle, škola je bez gromobrana i jasno je da nije bezbjedna ukoliko nastupi grmljavinsko nevrijeme, jer nema sistem koji objekat i one koje u njemu borave može zaštititi od udara groma.
Izvođač dodaje i da je zbog sigurnosti djece najbezbjednije da se radovi kompletiraju vikendom, kada đaci nijesu u učionicama. Kako to razumjeti nego kao priznanje da rekonstrukcija nije završena?
Podsticaj da se ovom temom bavim svakako jesu argumenti roditelja koji žele da njihova djeca u školi borave komforno i sigurno, za što, u krajnjem, treba da se zalaže cijelo društvo, sa donosiocima odluka na čelu.
Jedan od roditelja i javno se oglašavao na ovu temu, pišući i otvorena pisma predsjedniku Opštine, ali i putem društvenih mreža. Konkretno, komentarisao je izvještaj izvođača radova koji smo prikazali:
.
Kao neko ko je završio Osnovnu školu 'Drago Milović', kao odgovorna građanka Tivta, a onda i novinarka, uvijek ću se zalagati da obrazovanje bude stub na kojem će društvo čvrsto stajati. Bez takvog stuba, ne možemo se nadati ni elitnom turizmu, niti se dičiti luksuznim destinacijama. A za dobro obrazovanje potrebni su i školski objekti u kojima se nastava može organizovati na valjan način.
Moj tekst nije usmjeren ni protiv rukovodstva škole, niti za cilj ima urušavanje integriteta ove ustanove, a najmanje mu je cilj konfrontacija sa bilo kojim pojedincem. Ko i sav moj rad, fokusiran je na dobrobit društva u cjelini, čiji 'gromobran'ne može biti niko do mladi, školovani ljudi, bez 'rupa' u obrazovanju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR