Ministarstvo regionalnog razvoja i saradnje s nevladinim organizacijama (NVO) raspisalo je konkurs za finansiranje jednog nacionalnog i tri regionalna resursna centra, čiji će zajednički rad doprinijeti jačanju kapaciteta NVO sektora za saradnju sa državnim organima u kreiranju javnih politika i pružanju usluga građanima.
Konkurs pod nazivom „Partnerstvom do cilja“ oslanja se na Strategiju saradnje državne uprave sa NVO 2022–2026 i prateći Akcioni plan 2024–2026, čime se želi unaprijediti podrška NVO sektoru kroz specifične resurse, edukacije i saradnju, kao i kroz jačanje vidljivosti i pristupa informacijama.
Ukupan budžet programa iznosi 500.000 eura, a sredstva će se rasporediti tako da nacionalni resursni centar može računati na najviše 90.000 eura, dok će regionalni resursni centri u centralnoj, severnoj i južnoj regiji dobiti do 100.000, 180.000 i 130.000 eura, redom. Program traje dve godine, odnosno 24 meseca, a na konkurs se mogu prijaviti konzorcijumi od četiri nevladine organizacije – jedna nacionalna i po jedna iz svake od pomenutih regija. Sve organizacije moraju biti registrovane u skladu sa zakonom, izmirenih poreskih obaveza i orijentisane ka razvoju NVO sektora.
Informisanje, savjetovanje, umrežavanje i istraživanje
Konkurs posebno naglašava niz aktivnosti koje su ključne za realizaciju ciljeva programa, među kojima su: informisanje i komunikacija, savjetovanje i mentorstvo, umrežavanje i saradnja, kao i istraživanje i izvještavanje. Detalji ovih aktivnosti razrađeni su u četiri programske oblasti koje će podstaći unapređenje NVO sektora i njegovu saradnju sa državnim organima.
1. Informisanje i komunikacija
Ova komponenta fokusira se na uspostavljanje posebnog web portala i izradu kvartalnih online publikacija. Na portalu će se objavljivati sve informacije značajne za rad NVO, uključujući ažuriranu regulativu, informacije o otvorenim konkursima za finansiranje i javnim konsultacijama, kao i pregled aktivnosti resursnih centara. Nacionalni centar će kreirati kvartalne publikacije, dok će regionalni centri imati zadatak da informišu lokalne NVO o dostupnim konkursima, pravilima aplikacije, aktuelnim zakonima i mogućnostima za finansiranje projekata od strane državnih i evropskih fondova.
2. Savjetovanje i mentorstvo
Ova oblast će obezbediti digitalnu platformu za savjete i podršku koju će koristiti svi resursni centri. Aktivnosti u okviru savjetovanja i mentorstva uključuju obuku zaposlenih u NVO na teme od pravne pomoći do upravljanja projektima i ljudskim resursima. Regionalni centri će biti zaduženi i za neposredne obuke, radionice i savjetodavne sesije za nevladine organizacije, a predviđena je pomoć i u vezi s registracijom novih organizacija i licenciranjem.
3. Umrežavanje i saradnja
Podrška umrežavanju i koordinaciji među nevladinim organizacijama, kao i sa državnim organima, posebno je važna za ostvarenje ciljeva ovog programa. Resursni centri će raditi na unapređenju komunikacije između NVO i lokalnih samouprava, organizovanjem događaja za razmjenu iskustava i promovisanje saradnje. Regionalni centri će takođe pomoći manjim NVO u povezivanju s većim partnerima kako bi postigli lakši pristup finansiranju i ojačali uticaj u zajednici. Takođe, planirano je formiranje nacionalnog tijela koje će pratiti rad resursnih centara i davati preporuke za njihov dalji razvoj.
4. Istraživanje i izvještavanje
Kako bi se što preciznije identifikovale potrebe NVO sektora, resursni centri će prikupljati podatke o finansiranju i angažmanu NVO po regijama. Podaci će uključivati projekte finansirane od strane EU i drugih domaćih i stranih fondova, ali i detalje o volonterima, zaposlenima i građanskom aktivizmu. Regionalni centri će redovno obavljati istraživanja i dostavljati izvještaje Ministarstvu, dok će godišnje analize doprinosti boljem planiranju i proceni potreba sektora.
Finansiranje i kvalifikovani troškovi
Konkurs omogućava pokrivanje različitih troškova u okviru aktivnosti koje su kvalifikovane za finansiranje. To uključuje:
- Direktne troškove: Naknade za lica angažovana na projektu, troškove uspostavljanja digitalnih platformi i internet stranica, troškove savjetodavnih usluga (pravnih, finansijskih, IT), štampanja promotivnog materijala, organizovanja radionica i istraživanja, kao i angažovanja prevodilaca.
- Indirektne troškove: Zakup prostora, troškove za korišćenje energije i telekomunikacija, troškove prevoza i dnevnica, kao i nabavku opreme za angažovana lica. Predviđeni su i troškovi eksterne revizije za potrebe nadzora i transparentnosti programa.
Istovremeno, konkurs jasno precizira aktivnosti koje nijesu prihvatljive za finansiranje. Između ostalog, to su aktivnosti usmjerene na komercijalno izdavaštvo, aktivnosti koje služe isključivo promociji jedne organizacije, i aktivnosti s profitnim karakterom. Nije dozvoljeno ni finansiranje projekata sa ciljem promocije političkih partija.
Uslovi za prijavu i očekivanja od resursnih centara
Prijava na konkurs otvorena je za konzorcijume NVO sastavljene od jednog nacionalnog i tri regionalna centra, koji moraju ispuniti uslove registracije i zakonskih obaveza. Organizacije koje žele da se prijave treba da budu posvećene razvoju NVO sektora i zadovoljenju potreba građana. Odabrani resursni centri biće ključna veza između NVO i državne uprave, usmjereni ka stvaranju transparentnijeg i inkluzivnijeg okruženja za građane.
Resursni centri su zamišljeni kao stub podrške, sa ciljem pružanja kvalitetnih i održivih usluga, kroz čvrsto partnerstvo sa državnom upravom i lokalnim zajednicama. Dugoročno, projekat „Partnerstvom do cilja“ ima za cilj kreiranje održivog modela saradnje NVO i države u oblikovanju javnih politika, kroz dijalog i zajedničko delovanje.
Važnost programa za razvoj civilnog društva
Ovaj konkurs predstavlja važan korak u stvaranju organizacionih resursa koji će pomoći NVO sektoru da odgovori na sve zahtevnije uslove rada i saradnje sa državnim institucijama. Povećana dostupnost informacija, bolji pristup savjetima i obukama, kao i podrška u međusobnom povezivanju i organizovanju, učiniće NVO snažnijim akterima u društvenom razvoju.
Takođe, kroz kontinuirano praćenje i izvještavanje o stanju sektora, ovaj program će doprineti preciznijem sagledavanju potreba i izazova s kojima se NVO suočavaju, čime će uneprijediti kvalitet usluga koje one pružaju građanima.
Program „Partnerstvom do cilja“ potvrđuje spremnost državnih institucija da podrže NVO sektor u jačanju kapaciteta i uticaja, te doprinese ostvarivanju ciljeva Strategije saradnje sa NVO za period do 2026. godine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR