10 °

max 10 ° / min 4 °

Četvrtak

26.12.

10° / 4°

Petak

27.12.

9° / 4°

Subota

28.12.

10° / 2°

Nedjelja

29.12.

10° / 3°

Ponedjeljak

30.12.

11° / 5°

Utorak

31.12.

11° / 6°

Srijeda

01.01.

10° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ružičasti oktobar zaokružen predavanjem za studente UCG: Ključ u prevenciji od najranijeg doba

Izvor: UCG

Društvo

Comments 0

Ružičasti oktobar zaokružen predavanjem za studente UCG: Ključ u prevenciji od najranijeg doba

Autor: Antena M

  • Viber

 
Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) danas je organizovano predavanje posvećeno prevenciji karcinoma dojke pod sloganom „Uvijek je pravo vrijeme za pregled. Biraj da ne bude kasno!“.

 Kako je saopšteno iz UCG, ovaj događaj okupio je studente kako bi im pružio važne lekcije o značaju rane dijagnostike i redovnih pregleda.

“Cilj predavanja bio je da podigne svijest o ovoj bolesti posebno među mladima koji, prema podacima, često zanemaruju značaj ranih pregleda. U Crnoj Gori, smrtnost od karcinoma dojke među ženama značajno je porasla tokom proteklih decenija, što dodatno naglašava potrebu za edukacijom i pravovremenim akcijama”, navodi se u saopštenju.

Prorektor za nastavu na Univerzitetu Crne Gore Veselin Mićanović istakao je da današnje predavanje u Rektoratu potvrđuje posvećenost Univerziteta Crne Gore u očuvanju zdravlja mladih ljudi.

„Ova značajna tema Biraj da ne bude kasno simbolizuje važnost rane dijagnostike u prevenciji neželjenih ishoda bolesti karcinoma dojke, ali i spremnost da o ovoj temi otvoreno govorimo sa našim studentima. Naša zajednička misija je sprovođenje programa očuvanja zdravlja mladih što je od vitalnog značaja za napredak društva u savremenom dobu. Ova sinergija između akademske zajednice, Studentskog parlamenta i javnih zdravstvenih institucija doprinosi razvoju ne samo svijesti mladih već i garantuje očuvanje zdravije populacije. Ovo predavanje će razviti odgovornost za svoje zdravlje i podstaći sve nas zajedno da aktivno učestvujemo u prevenciji“, kazao je Mićanović.

Predavanje je okupilo studente kojima su stručnjaci iz oblasti onkologije, pružili važne informacije o tome koliko je važno redovno obavljati preglede.

Dr Sanja Lekić, direktorica Instituta za onkologiju pozdravila je veliki odziv studenata i istakla da su upravo oni ciljna grupa u prevenciji, kroz pravovremeno vođenje zdravih stilova života.

 „Globalno, smrtnost od svih malignih bolesti i njihova učestalost može da se smanji za polovinu ukoliko se od ranog školskog i studentskog doba apostrofiraju zdravi stilovi života i izbjegavaju štetni faktori. Naša uloga danas je da upoznamo mlade ljude sa faktorima rizika, sa mogućnošću da se ova bolest javi u mlađoj životnoj dobi, ali što je još važnije da mladi ljudi prenesu informacije sa predavanja važnim ženama u svom životu. Mislim da je ovo predavanje za studente u Rektoratu, za kraj oktobra najbolji zaključak ružičastog mjeseca i da je ovo najveći uspjeh svih nas danas“, naglasila je Lekić.

Prema riječima dr Ivane Vuković, karcinom dojke prati velika stopa obolijevanja i velika stopa smrtnosti i pored činjenice da imamo skrining program za otkrivanje ove bolesti.

„Sve ovo nas obavezuje na zajedničku borbu da podižemo svijest i ukažemo na značaj preventivnih programa i ranog otkrivanja bolesti. Svaka osma žena u svijetu ima dijagnozu karcinoma dojke, a svaka šesta žena umre od posljedica bolesti. Da je priča o prevenciji i ranom otkrivanju ove bolesti značajna govori i inicijativa Evropskog parlamenta da se naprave jasna strategija i plan na koji način možemo smanjiti stopu obolijevanja i stopu smrtnosti, a vjerujem da ovakvi skupovi i kampanje mogu uticati da zajedno podignemo svijest o ranom otkrivanju i da skriningom obuhvatimo barem 90 odsto žena“, ističe Vuković.

Svoje iskustvo i važne lekcije na putu izlječenja ove bolesti podijelila je Milena Đergović, rekavši da je vrijeme odigralo ključnu ulogu.

„Na prvi pregled dojke pošla sam sa 19 godina, jer sam od najranijih dana vršila samopreglede, a tada je to ipak bila tabu tema. Kasnije u životu, kao i tokom korone sam išla na sve preglede, ali su mi grudi uvijek bile na prosljednjem mjestu, jer sam mislila da se to dešava nekom tamo i da neće mene. U trenutku kada mi je otkriven kancer, činjenica da je otkriven na vrijeme me je nosila kroz proces. Šta god da se tokom tog perioda dešavalo, ja sam znala da će biti u redu i da ću na kraju puta biti dobro. Jedan pregled koji traje 15 minuta može da napravi velike promjene za nas, našu okolinu i vjerujem da svaka žena može ovoj bolesti stati na put ako je otkrijemo na vrijeme“, zaključila je Đergović.

Organizatori su pozvali sve prisutne studente da preuzmu odgovornost za svoje zdravlje i šire ovu poruku u svojim zajednicama, kao dio kolektivne borbe za očuvanje zdravlja.

„Ovo predavanje nije bila samo prilika da edukujemo, već i da mladima pružimo savjete i motivaciju da brinu o svom zdravlju. Statistika pokazuje da rana dijagnoza može povećati šanse za izlječenje na čak 90 odsto, i zato je važno da svaka mlada osoba shvati da preventivni pregled pravi najvažniju razliku. Nadamo se da su studenti, kroz ovaj događaj, prepoznali važnost prevencije i da ih je podstaklo na redovne kontrole“, zaključili su iz Crnogorskog udruženja medikalnih onkologa.

Predavanje su organizovali Crnogorsko udruženje medikalnih onkologa, Klinički centar Crne Gore, Univerzitet Crne Gore (UCG), Studentski parlament UCG, Studentsko vijeće Medicinskog fakulteta u Podgorici, a pod pokroviteljstvom kompanije AstraZeneca.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR