5 °

max 18 ° / min 5 °

Srijeda

06.11.

18° / 5°

Četvrtak

07.11.

18° / 11°

Petak

08.11.

18° / 11°

Subota

09.11.

17° / 8°

Nedjelja

10.11.

15° / 7°

Ponedjeljak

11.11.

11° / 8°

Utorak

12.11.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Da li je ministar Šaranović odobrio da se, mimo tendera, instalira radarski sistem firme ,,MMSCODE“?

Društvo

Comments 1
MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA USPOSTAVILO DIREKTNU SARADNJU SA BANJALUČKOM IT KOMPANIJOM ČIJI SU VLASNICI TAJKUNI BLISKI IGORU DODIKU

Da li je ministar Šaranović odobrio da se, mimo tendera, instalira radarski sistem firme ,,MMSCODE“?

Odgovora na upit Portala ETV iz Ministarstva unutrašnjih poslova nije bilo, pa je logično posumnjati da se iza kulisa vode neki dogovori o budućoj nabavci radarskih sistema. Tim prije što se ne zna: da li će i kada MUP krenuti u raspisivanje tendera za radarskim uređajima kojima će biti pokrivene raskrsnice u crnogorskim gradovima i hoće li to biti upravo po specifikaciji napravljenoj na osnovu uzorka sistema kompanije iz Banja Luke?

Izvor: etv portal

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Draško Đuranović

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović nije odgovorio na upit Portala ETV i za sada nije želio da objasni pod kojim uslovima je banjalučka kompanija ,,MMSCODE“ ustupila radarske sisteme na korišćenje MUP-u. 

Prije četrdesetak dana, 24. septembra, Ministarstvo unutrašnjih poslova obavijestilo je javnost da je, u sklopu akcije testiranja stacionarnih radarskih sistema, instaliralo radarski uređaj ,,Ekin Spotter G2“, vlasništvo banjalučke kompanije ,,MMSCODE“, na raskrsnici ulica Jovana Tomaševića i 13. jula, u Podgorici. 

TESTIRANJE POD NADZOROM IZ BANJA LUKE

Time je, kako je istaknuto u MUP-u ,,omogućeno da se izvrši sveobuhvatna procjena tehničke funkcionalnosti i mogućnosti sistema u realnim uslovima“ i da tim instaliranjem - počinje testiranje najsavremenijih tehnologija za detekciju brzine i prekršaja u saobraćaju. 

Iza maske šturih saopštenja niko iz vrha MUP-a nije odgonetnuo tajnu pod kojim uslovima je kompanija MMSCODE d.o.o ustupila radarski sistem za testiranje; da li su uređaji besplatno ustupljeni ili je, možda, plaćen višemjesečni zakup... 

Portal ETV je u utorak poslao pitanje Ministarstvu unutrašnjih poslova pitanje: Na osnovu kojeg tendera je MUP privremeno instalirao u Podgorici radarske sisteme kompanije MMSCODE IZ Banjaluke?

Do četvrtka, odgovora iz Ministarstva unutrašnjih poslova nije bilo, pa je  logično posumnjati da se iza kulisa vode neki dogovori o budućoj nabavci radarskih sistema. 

Tim prije što se ne zna da li će i kada MUP krenuti u potražnju za radarskim uređajima kojima će biti pokrivene raskrsnice u crnogorskim gradovima. Ne zna se i da li će ista kompanija iz Banja Luke, koja je ustupila uređaje crnogorskom MUP-u, biti zbog toga privilegovana na tenderu koji će Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisati za nabavku stacioarnih radarskih sistema. 

I to, sasvim je moguće, upravo prema specifikaciji napravljenoj na osnovu uzorka sistema iz Banja Luke? 

VIŠEGODIŠNJE UZALUDNE NAJAVE 

Nabavka radarskih sistema, kao ideja, uopšte nije sporna. Crna Gora jedina je država regiona bez sistema stacionarnih radara, koji višestruko pomaže saobraćajnoj policiji u kontroli saobraćaja, posebno na prometnim saobraćajnicama.

Još prije četiri godine, juna 2020. godine, crnogorski mediji su intenzivno informisali da će dugo najavljivana realizacija projekta stacionarnih radarskih sistema na 72 kritične dionice puteva u Crnoj Gori – početi krajem te godine. 

Saopšteno je i da je Vlada Duška Markovića obezbijedila oko 2.500.000 eura za realizaciju projekta kojim bi se automatski, bez policijskih kontrola, moglo utvrditi prekoračenja brzine ili neki drugi značajni saobraćajni prekršaji i sve bi bilo evidentirano u kompjuterskoj arhivi. 

Bilo je predviđeno da sistem koji mjeri brzinu u rasponu od 20 do 250 kilometara na čas bude postavljen u okviru kućišta, sadržao bi kameru koja radi i danju i noću, kao i čitač brzine... Takođe je najavljivan projekat stacioniranih sistema za kontrolu prekoračenja brzine i prolaska kroz crveno svijetlo. 

Ti sistemi bi trebalo da registruju sve prekršaje u raskrsnicama i na otvorenim putevima kroz čitavu Crnu Goru, a trebalo je da funkcionišu tako što bi se posredstvom GPS mreže pratilo stanje na terenu gdje je postavljen stacionarni sistem radar, a svi podaci bi se prenosili  u ,,data centar“ i tamo je planirano bilo da se obavlja obrada prekršaja.

Plan instaliranja stacionarnih radarskih sistema izjalovio se nakon tektonskih političkih promjena 30. avgusta 2020. godine. Ne zna se u koje je svrhe nova vlast ,,avgustovske većine“ uložila rezervisanih dva i po miliona eura.

Prema dostupnim informacijama, nova vlast – preciznije: Vlade Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića - nijesu se posebno bavile instaliranjem radarskih sistema. U međuvremenu, nabavljali su policijske automobile-presretače, a policijske patrole, dežurajući na uobičajenim mjestima, pokušavale su ,,uloviti“ nesavjesne i opasne vozače na putevima kroz Crnu Goru. 

Zato je akcija MUP-a na čijem je čelu Danilo Šaranović, funkcioner Demokrata Alekse Bečića, djelovala kao prirodni i logični pokušaj da se – koristeći prednosti tehnologije – unaprijedi sistem prevencije, ali i kažnjavanja onih koji ne poštuju saobraćajne propise i uzrokuju brojne saobraćajne nesreće, vrlo često sa smrtnim posljedicama. 


Pitanje je, međutim: da li angažovanje kompanije ,,MMSCODE“ nagovještava da se, iza zatvorenih vrata, ugovara neki posao u budućnosti koji bi mogao da bude unosan biznis za banjalučku firmu? 

SUMNJIVA POSLA

Tim prije što su vlasnici kompanije MMSCODE odavno prepoznati kao tajkuni koji su bogatstvo uglavnom sticali zahvaljujući vezama sa Igorom Dodikom, sinom ,,svemoćnog šerifa RS“ Milorada Dodika. 

Uz to, donedavni vlasnik i osnivač banjalučke kompanije - Slavko Bojić - bio je 2020. godine osumnjičen u aferi ,,Korona ugovori“, a septembra 2021. godine i uhapšen, nakon čega mu je određen tromjesečni pritvor. 

Sljedeće 2022. godine Bojić je, kao osnivač IT firme MMSCODE i vlasnik druge kompanije „Procontrola“, odlučio da proda svoje firme i navodno se potpuno povuče iz biznisa u Republici Srpskoj i BiH. 

Zvanično, da bi se posvetio odbrani u istrazi koja se protiv njega vodi od 2020. godine. Nezvanično, ali stvarno - Bojiću je iz Dodikovog okruženja ,,savjetovano“ da se povuče, sve dok traje istraga koju tužilaštvo vodi protiv njega u aferi „korona ugovori“.

Bojićev udio u firmi, koji iznosi 25 odsto, kupio je biznismen Dragan Ćelić, a toliki procenat imaju i ostala tri suvlasnika Miloš Đurđević, Savo Antonić i preduzeće ,,Euro bonus”.

I djelovalo je da odlazak osnivača neće poremetiti poslovanje kompanije u entitetu Republika Srpska: tako je ,,MMSCODE“, skupa sa kompanijom ,,Lanaco“ iz Banjaluke te firmom ,,Ericsson Nikola Tesla“ iz Zagreba, izabran za najpovoljnijeg ponuđača za implementaciju Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS), vrijednog oko 26 miliona konvertibilnih maraka (13 miliona eura).  

No, marta ove godine Fond zdravstvenog osiguranja entiteta Republika Srpska  poništio je javnu nabavku za ovogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema, vrijednog oko 200 hiljada eura. 

U odluci o poništenju postupka koju je donio Fond je navedeno da je kompanija ,,MMSCODE“ Banjaluka, kao predstavnik, kao dio grupe ponuđača, učestvovala na izradi ovog softvera - kojeg prate brojni problemi i koji praktično ne radi?!

I, kako sada pišu mediji u BiH, kao recimo portal Capital, opisani slučaj pokazuje ,,ograničene sposobnosti kompanije da obezbijedi nesmetan rad“ i veliko je pitanje da li će ,,MMSCODE“ biti u prilici da nastavi ugovoreni posao za Fond zdravstvenog osiguranja entiteta RS. 

Možda je tek slučajnost što se, šest mjeseci nakon propasti ovog unosnog posla, pominje angažman banjalučke kompanije u Crnoj Gori i saradnja sa ovdašnjim Ministarstvom unutrašnjih poslova. 

Ili, ipak, valja sačekati raspisivanje i okončanje tendera, da bi se vidjelo da se ovđe malo što dešava kao plod slučajnosti, posebno ako je riječ o novcu ili pozicijama u vlasti.  

 

 

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Di

E tako se rasipa novac crnogorskih državljana. Najprije škode iz Šabca, naravno novac ide u Srbiju, sada radarski sistemi iz Republike srpske i opet naš novac ide u Republiku srpsku. Ima li ko da spriječi ili smijeni ovoga "stručnjaka" za Srbiju i srbijansko.