1 °

max 11 ° / min 1 °

Ponedjeljak

25.11.

11° / 1°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

12° / 9°

Subota

30.11.

7° / 5°

Nedjelja

01.12.

8° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Novi metod u istoriografiji (9)

Izvor: Pixabay, ilustracija

Društvo

Tag Gallery
Comments 0

Novi metod u istoriografiji (9)

Autor: Antena M

  • Viber

Autor: Milan Šćekić 

Feljton ,,Novi metod u istoriografiji“ se bavi akademskom čestitošću prof. dr. Marijana Premovića. Feljton je priređen na osnovu moje istoimene knjige ,,Novi metod u istoriografiji“, koja uskoro izlazi iz štampe. Iako je u velikoj mjeri naučno djelo Marijana Premovića proizvod plagijarizma, predmet analize je Premovićeva doktorska disertacija ,,Srednje i Donje Polimlje i Gornje Podrinje u srednjem veku“, koja je u ogromnoj mjeri prepisana. U feljtonu je zastupljen samo manji dio dokaza koji potvrđuju plagiranost teze.

*** 

Interesantno je kako je Marijan Premović obradio geografski položaj Srednjeg i Gornjeg Polimlja i Gorneg Podrinja. Tako na 13. strani tvrdi: ,,Dolina Lima pruža se od Gusinja, ispod Prokletija, sve do ušća Lima u Drinu kod Međeđe, dugačka je oko 220 kilometara. 

(Premović, 2013, str. 13)

To je nesumnjivo tačno. Ali, problem je što to nije Premovićeva već tvrdnja Milisava V. Lutovca, koji je u ,,Glasniku srpskog geografskog društva“ (Beograd, 1961) publikovao rad: ,,Dolina Lima: Geografski značaj i privredno-geografske promene“, iz koga je Premović to sve uredno prepisao.

 

 (Lutovac, 1961, str. 33)

Kada se doslovno preuzimaju tuđe tvrdnje, autor je u obavezi da stavi znake navodnika ili da pomene da tvrdnje koje iznosi nijesu njegove. Budući da Premović to nije uradio, Premović tuđe tvrdnje promoviše kao svoje, što je školski primjer plagijata.

Nakon toga navodi: ,,Fluvijalna erozija imala je presudnu ulogu u formiranju kompozitne doline Lima.“

 

 (Premović, str. 13)

U knjizi Ranka Dragovića ,,Polimlje: priroda – turizam – održivi razvoj“ (Beograd, 2004), ova rečenica se nalazi na 16. strani i doslovno je prepisana. Navodnika nigdje na vidiku.

 

(Dragović, 2004, str. 16)

Podatke o Kumaničkoj klisuri Premović je takođe prepisao iz knjige Ranka Dragovića, ,,Polimlje: priroda – turizam – održivi razvoj“ (Beograd, 2004), tako što je neznatno izmijenio redosljed riječi, ali glavni dio je doslovno prepisao: ,,Kumanička klisura proteže se od ušća desne pritoke Bistrice u Lim do Brodareva na dužini od 11 km.“ Potom je sa sredine 33. strane Dragovićeve knjige dopisao: ,,Na ovom prostoru dolinske strane su vertikalne, a korito Lima je nepristupačno“. Tako je prepisujući Dragovića napisao dvije rečenice o Kumaničkoj klisuri.

 

 (Premović, 2013, str. 14)

 

(Dragović, 2004, str. 33)

Premović prepisuje Dragovića i kada izlaže o slivu rijeke Lim: ,,Od Bjelopolske Bistrice sliv Lima je razvijeniji na nižim i blažim planinskim stranama Lise, Kamene Gore, Pobijenika, Giljeve, Ozrena, Jadovnika i Zlatara. Gornje Polimlje ima gušću mrežu pritoka od Srednjeg i Donjeg.“

 

 (Premović, 2013, str. 16)

Uz neznatne izmjene sve to tvrdi Ranko Dragović u knjizi ,,Polimlje“, od koga Premović ponovo prepisuje: ,,Donji dio sliva razvijen je na nižim i blažim planinskim stranama Lise, Kamene Gore, Pobijenika, Giljeve, Ozrena, Jadovnika, Zlata i Zlatibora...Gornje Polimlje ima gušću i razvijenu mrežu pritoka od Donjeg Polimlja.“

 

(Dragović, 2004, str. 46)

 

 

(Dragović, 2004, str. 46)

 Na 16. strani Premović za pritoku Lima, Ljuboviđu, tvrdi: ,,Ljuboviđa nastaje od Kovrenske i Grapske rijeke. Duga je 35 km i prostire se između Bjelasice, Burena, Stožera, Lise i uliva se u Lim kod Ribarevina. Sliv Ljuboviđe je asimetričan jer su njene pritoke, zbog blizine razvođa Limu, kratke i siromašne vodom...“

 

(Premović, 2013, str. 16)

Sve to tvrdi i Vujadin Rudić u knjizi ,,Etnodemografski procesi u Bjeopoljskom kraju“ (Podgorica, 2003). Premović je samo izmijenio redosljed riječi, misleći da time ne krši etiku.

 

(Rudić, 2003, str. 24)

 

 

(Rudić, 2003, str. 25)

Na šesnaestoj strani doktorata Premović plagira i u fus noti (br. 53)! To govori da apsolutno nije u stanju da svojim riječima bilo što napiše. Premović je opet izmijenio redosljed riječi, i ponovo prepisuje od Vujadina Rudića, kada izlaže o pritoci rijeke Lim, rijeci Ljuboviđi. To što je na kraju teksta naveo Rudićeva djela kao izvor ga ne može abolirati od odgovornosti, jer je doslovno preuzimanje tuđih tvrdnji i misli, bez korišćenja navodnika i napomene da ih je saopštio drugi autor, nesporan plagijat, što je Premović u doktoratu uradio nebrojeno puta. Tako o pritoci rijeke Lim, Ljuboviđi, u fus noti piše: ,,Na topografskim kartama i u literaturi često se pravi greška da se rijeka Ljuboviđa naziva Ljubovijom ili Ravnom rijekom. Ravna rijeka je samo selo kroz koje protiče rijeka Ljuboviđa.“

 

(Premović, 2013, str. 16)

Ko nije čitao Vujadina Rudića pomislio bi da je Premović uistinu posvećen naučnik i dobar poznavalac ove problematike. Ali budući da je taj tekst uz neznatno izmijenjen redosljed riječi preuzeo od Rudića, Premović je samo nepopravljiv prepisivač, o čemu svjedoči naredna ilustracija.

 

(Rudić, 1987, 24)

 Nastaviće se...

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR