13 °

max 13 ° / min 5 °

Ponedjeljak

25.11.

13° / 5°

Utorak

26.11.

11° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

14° / 9°

Petak

29.11.

12° / 6°

Subota

30.11.

7° / 5°

Nedjelja

01.12.

9° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Elektronski nadzor kao dodatna zaštita za žrtve nasilja u porodici

Izvor: pixabay/ilustracija

Društvo

Comments 0

Elektronski nadzor kao dodatna zaštita za žrtve nasilja u porodici

Autor: Antena M

  • Viber

Crna Gora je postala prva zemlja u regionu koja koristi sistem elektronskog nadzora za osiguranje poštovanja mjere bezbjednosti zabrane približavanja u slučajevima porodičnog nasilja, saopšteno je iz SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica.

Podsjećaju da je u partnerstvu sa Ministarstvom pravde – Direktoratom za krivične sankcije i nadzor, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica organizovao je informativne sesije u Podgorici, Bijelom Polju i Budvi, kako bi unaprijedio razumijevanje i znanje o rodno zasnovanom nasilju te važnosti sprovođenja ove mjere bezbjednosti putem elektronskog nadzora.

“Istaknuto je da elektronski nadzor pruža dodatnu sigurnost kroz inovativne mjere zaštite, te da predstavlja važan mehanizam zaštite žrtava porodičnog nasilja, omogućavajući precizno praćenje poštovanja mjere zabrane prilaska. Sistem uključuje dva uređaja: jedan koji nosi osuđena osoba i drugi, mobilni aparat, koji je namijenjen žrtvi nasilja. Kada počinilac nasilja prekrši propisanu udaljenost, žrtva odmah prima upozorenje putem uređaja. Predstavnici Ministarstva pravde – Direktorata za krivične sankcije koje je nadležno za elektronski nadzor, su u okviru informativnih sesija istakli da primjena elektronskog nadzora omogućava pravovremenu reakciju policije i Ministarstva pravde, čime se značajno povećava bezbjednost žrtava”, navodi se u saopštenju.

Ova dodatna mjera, kako se navodi, ne samo da povećava stepen zaštite, već omogućava efikasno djelovanje nadležnih institucija čim se prekrši sudska zabrana.

“Kao važne informacije za potencijalne korisnice ovih usluga, takođe ističu da nakon što sud obavjesti Ministarstvo pravde o izrečenoj mjeri bezbednosti zabrane približavanja, ovlašćeni službenik ministarstva kontaktira žrtvu radi obavljanja razgovora tokom kojeg je informiše o tome šta podrazumijeva mjera nadzora i koliko je važna za njenu bezbjednost, način primjene, koliko traje i koja je uloga same korisnice u njenoj primjeni”, kazali su iz SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica.

Predstavnice SOS telefona Podgorica su naglasili važnost odluke žrtve o korišćenju ovog vida zaštite – žrtva sama odlučuje da li će koristiti elektronski nadzor, kao i o njegovom trajanju. Ako ocijeni da se njena situacija poboljšala, ima pravo da zatraži prekid nadzora.

“Naša je namjera da pružimo što efikasniju podršku i ohrabrenje žrtvama da koriste elektronski nadzor kao značajan mehanizam sigurnosti”, izjavila jeBiljana Zeković, direktorica organizacije.

Nikolina Boljević psihološkinja SOS telefona Podgorica je istakla da je uvođenje elektronskog nadzora nad izvršenjem mjere bezbjednosti zabrane približavanja, od izuzetnog značaja za žene koje su žrtve nasilja.

“Praksa je pokazala da su žene sa iskustvom nasilja prije uvođenja elektronskog nadzora imale značajne probleme u dokazivanju da počinioc nasilja krši izrečenu mjeru. Naime, teret dokazivanja je uvijek bio na njima, što znači da kada žena prijavi da je nasilnik prekršio mjeru zabrane približavanja ona to najčešće mora i da dokaže što je nerijetko jako teško za ženu jer je „njena riječ protiv njegove“ ukoliko ne postoji, a rijetko postoji, nekimaterijalni dokaz poput snimka i sl. S druge strane, korištenjem Sistema za elektronski nadzor osudjenih lica proces dokazivanja nije na njoj nego na organima koji dobijaju informaciju o kršenju same mjere”, ističe Boljević.

Aktivnost je dio projekta „Jačanje EMS usluge za žene žrtve rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici u Crnoj Gori“, finansiranog od strane Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Norveške, koji u Crnoj Gori sprovodi UN Women Srbija u saradnji sa Ministarstvom pravde Crne Gore i NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR