1 °

max 11 ° / min 1 °

Ponedjeljak

25.11.

11° / 1°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

12° / 9°

Subota

30.11.

7° / 5°

Nedjelja

01.12.

8° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Mandić: Prvi put u istoriji našeg parlamenta i Vlade, zajedno u parlamentarnoj većini stoje Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Albanci

Izvor: Skupština CG

Društvo

Tag Video
Comments 1
Održana naučna konferencija „U susret 120 godina parlamentarizma u Crnoj Gori”

Mandić: Prvi put u istoriji našeg parlamenta i Vlade, zajedno u parlamentarnoj većini stoje Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Albanci

Autor: Antena M

  • Viber

Skupština Crne Gore u saradnji sa Univerzitetom Crne Gore i Istorijskim institutom Univerziteta Crne Gore organizovala je naučnu konferenciju „U susret 120 godina parlamentarizma u Crnoj Gori” u okviru koje je i potpisan Protokol o saradnji Skupštine i Instituta.

Otvarajući konferenciju predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je podsjetio na istoriju parlamentarizma u Crnoj Gori čiji počeci, kako je naveo, kroz prve demokratske korake, sežu početkom 20. vijeka, "nastavljajući funkcionisanje kao dio jednog većeg sistema kakav je bila Kraljevina SHS, odnosno Kraljevina Jugoslavija, kasnije modalitete socijalističkog jednopartijskog sistema, obnavljanja višestranačkog sistema pa do prve demokratske smjene vlasti 2020. godine."

U tom kontekstu, Mandić je poručio da Crna Gora danas živi demokratiju punim plućima, te da ,,prvi put u istoriji našeg parlamenta i Vlade, zajedno u parlamentarnoj većini, stoje Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Albanci, predstavnici naroda koji žive u našoj zemlji i čine njeno bogatstvo”.

"To je velika tekovina i da na ovaj način pokazujemo jednu vrstu političke zrelosti. Danas je Crna Gora otvorena za sve, a naš parlament mjesto gdje se čuju sve ideje i sva mišljenja”, kazao je Mandić.

Istakao je da je ovakva inicijativa okupila stručnjake i učesnike oko ključnih vrijednosti mira, tolerancije i slobode, budući da one, kako je naveo, predstavljaju temelj zajedničke budućnosti.

"Vođeni narodnom željom da naša zemlja postane prva naredna članica Evropske unije, ujedinjeni smo i predani na tom putu i smatram da je to najbolje oslikano u našem ambicioznom planu da do kraja godine zatvorimo četiri poglavlja, a do kraja 2026. godine sva pristupna poglavlja“, kazao je Mandić, dodajući da očekuje da će potpisivanje Memoranduma o saradnji biti početak dugotrajne i plodotvorne saradnje dvije institucije.

Osvrnuvši se na činjenicu da je tema naučne konferencije crnogorski parlament, istorijat, stvaranje i transformisanje - od narodnih zborova, plemenskih vijeća, do savremeno organizovane, moderne parlamentarne strukture, direktor Istorijskog instituta Radenko Šćekić je istakao da je za proteklih 118 godina, Skupština Crne Gore kao narodno predstavništvo prešla dug put učenja demokratiji, pluralizmu, uvažavanju tuđeg mišljenja, stavova, različite politike i ideologije. On je podsjetio da je, egzistirajući kroz različite društvene sisteme, izgrađivan sa prekidima, parlamentarni kontinuitet narodnog predstavništva.

Direktor Instituta je ocijenio da će potpisivanjem Memoranduma biti uspostavljena sadržajnija saradnja najstarije naučne i temeljne zakonodavne institucije u Crnoj Gori. To će, kako je poručio, značiti i podsticaj u pravcu realizacije zajedničkih projekata, naučnih skupova o bitnim društvenim temama, te zajedničkom publikovanju knjiga i arhivske građe.

"Sve će to sinergijski i sinergetski doprinijeti proaktivnijem radu na dobrobit obije državne institucije“, kazao je Šćekić, izrazivši uvjerenje da će današnji, ali i potencijalno budući skupovi, ,,doprinijeti kvalitetnijem naučnom i društveno-političkom životu, kao i opštem konsenzusu koji nam je prijeko potreban po bitnim društvenim i državnim pitanjima“.

Prorektor Veselin Mićanović je istakao da je Istorijski institut najstarija naučna ustanova u državi, institucija od nacionalnog značaja i najaktivnija univerzitetska jedinica, i u tom smislu naglasio da će Institut u proaktivnom djelovanju na polju nauke i u perspektivi imati snažnu podršku Rektorata.

On je naveo da organizovanje Konferencije, čiji se zbornik radova očekuje na 120-godišnjicu ustavnog utemeljenja crnogorskog parlamentarnog života jeste ideja za pohvalu, te pozdravio potpisivanje Memoranduma o saradnji dvije institucije.

"Potpisivanje Memoranduma će sinergijski doprinijeti razvoju nauke, naučnih i stručnih ekspertiza, zajedničkom publikovanju knjiga, na dobrobit obije institucije”, kazao je Mićanović.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Doclea

Čestiti su to Crnogorci koji su u vladi dje ti vodiš političko kolo...