2 °

max 10 ° / min 2 °

Nedjelja

24.11.

10° / 2°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 2°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

12° / 8°

Subota

30.11.

7° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Šimun: Stručnjaci iz regiona i EU baviće se slučajem preminule porodilje

Društvo

Comments 0

Šimun: Stručnjaci iz regiona i EU baviće se slučajem preminule porodilje

Autor: Antena M

  • Viber

Ministarstvo zdravlja iniciralo je formiranje eksterne komisije sastavljenu od stručnjaka iz regiona i Evropske unije (EU), koja će se baviti slučajem smrti porodilje Drite Tafe, kazao je resorni ministar Vojislav Šimun.

On je, odgovarajući na pitanje poslanika Albanske alternative Iljira Čapunija o smrti Tafe i unapređenju uslova u bolnici u Ulcinju, rekao da je Ministarstvo zdravlja preduzelo zdravstveni i sanitarni nadzor u Opštoj bolnici (OB) Bar, kao i u Kliničkom centru Crne Gore, gdje je Tafa preminula.

Šimun je rekao da je sprovedena obdukcija i da se čeka izvještaj.

„Inicirao sam formiranje eksterne komisije sastavljenu od stručnjaka iz regiona i država EU, i očekujem da ćemo imati nepristrasan uvid u cijeli proces“, rekao je Šimun.

On je kazao da to duguju porodici i javnosti.

Govoreći o porodilištu u Ulcinju, Šimun je rekao da su formirali Nacionalnu komisiju koja će se baviti unapređenjem stanja u tom porodilištu.

„Očekujem brzo izvještaj te komisije. Smatram da ulcinjsko porodilište treba osnažiti u tom pogledu“, rekao je Šimun.

On je, odgovarajući na pitanja poslanika Demokratske partije socijalista Nermina Abdića o potrošnji ljekova u Crnoj Gori, kazao da se tri puta godišnje revidira lista ljekova.

Šimun je kazao da su farmakoekonomskim mjerama izvršili uštede.

„Komora za citostatike dodatno će smanjiti trošak ljekova 15 do 20 odsto. Uvođenjem „track and trace“ sistema za ljekove dodatno će se omogućiti uštede“, kazao je Šimun.

On je, govoreći o povećanju cijena ljekova, rekao da je, što se tiče cijene antibotika, ona manje-više ista.

„Ono što se u Crnoj Gori radi je uvođenje inovativne terapije. Konkretno, ukupno je uvedeno preko 20 inovativnih ljekova, za onkologiju je izdvojeno pola od toga“, rekao je Šimun.

On je najavio da je u pripremi izmjena Zakona o ljekovima.

„Koji će ljekove van liste ograničiti cijenama. To je nešto što je moglo hiljadu puta da se uradi dosad. Umjesto 1,5 hiljada ljekova koji su već na listi, mi ćemo još hiljadu ograničiti cijenama“, dodao je Šimun.

On je kazao da je planirano i da se omogući da se na tendere Montefarma jave i druge drogerije, a ne samo domaće, kako bi se smanjila mogućnost monopola.

„Nešto se štedi, ali se uglavnom prebacuje na inovativnu terapiju, kako bismo bili u korak sa državama kojima stremimo“, rekao je Šimun.

Odgovarajući na pitanje Abdića o listama čekanja, Šimun je rekao da je sitacija dosta bolje nego ranije kada se na specijalističke preglede čekalo po više mjeseci, a na kontrolni pregled mjesec.

„Veliki problem je to što smo oslobodili termine, ali se pacijenti ne jave, ili završe pregled van sistema centralnog zakazivanja, ili bez uputa“, rekao je Šimun.

On je kazao da prave transparentne liste kako bi da pacijentima pružili mogućnost da dobiju termin.

„Uveli smo i to da specijalisti zakazuju kontrolne preglede. Povećan je dopunski rad sa mjesec na tri. Sve to doprinosu boljoj organizaciji, ali činjenica je da u nekim segmentima moramo povećati kapacitete, ne samo ljudske nego i infrastrukturne“, ukazao je Šimun.

On je rekao da će se dodatnom optimizacijom procesa i eliminacijom segmenta gdje se i do 50 odsto građana ne javi na pregled, dodatno skraćivati liste čekanja.

Odgovarajući na pitanje poslanike Vladimira Dobričanina o tome da li Ministarstvo zdravlja planira da uvede doprinose za zdravstvo, odnosno plaćanje zdravstvenog osiguranja i na koji način, Šimun je rekao da je Dobričanin glasao za Evropu sad 1 koja je pokazala da je aktuelni model održiv.

„Ne finansiramo se više iz doprinosa i to je olakšica za građane, a sa druge strane imamo bolju poresku politiku“, kazao je Šimun.

To je, kako je naveo, model koji se primjenjuje i u drugim zemljama Evrope.

„Činjenica je da smo imali nekoliko sastanaka sa Svjetskom zdravstvenom organizacjom (SZO), sa ekspertima za planiranje budžeta, gdje je ovaj model pohvaljen. Model je otporniji na eventualne fluktuacije u smislu stope zaposlenosti, ukoliko bi došlo do povećanja stope nezaposlenosti ovaj sistem je u odnosu na njega otporniji“, rekao je Šimun.

On je kazao da je proteklih godina budžet Ministarstva rastao.

„Kroz Evropu sad 2 dodatno smo osnažili plate. Svi parametri, uz pohvalu SZO, ne ukazuju na nestabilnost u tom pogledu nego na održiv sistem“, rekao je Šimun.

Na pitanje poslanice Građanskog pokreta URA Ane Novaković o gradnji Klinike za hematologiju, Šimun je rekao da je u toku dopuna projekta.

„Završava se ta procedura u novembru, a u prvom kvartalu iduće godine raspisujemo tender za izgradnju klinike i nabavku PET skenera. Projekat je vrijedan 15 miliona, a sam skener 2,5 miliona EUR, uz kontribuciju Ministarstva od oko 750 hiljada EUR“, kazao je Šimun.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR