Dijalogom mladih između sebe i sa donosiocima odluka mogu se mapirati i riješiti brojni problemi u crnogorskom društvu, zbog čega Zelena omladina Crne Gore nudi priliku mladima da kroz kritički osvrt i razmjenu ideja donosu promjene u društvu.
To je poruka sa događaja „Progressive hub“, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) Zelena omladina Crne Gore.
Saradnik u NVO Zelena omladina Crne Gore, Danilo Bošković, rekao je da su mladi govorili o problemima koje klimatske promjene već uzrokuju u Crnoj Gori.
„Glavni fokus je na erozivnim procesima na primorju i nedostatku zimske sezone u Kolašinu. Već nam predstoje određeni troškovi koje država mora finansirati, kao što je osnježavanje Bjelasice, nasipanje pijeska na plažama u Ulcinju. Svi ti problemi će da rastu, a sa njima i troškovi“, smatra Bošković.
Prema njegovim riječima, prvi propust je napravljen prije 15 godina, jer se nije razmišljalo o tome da se Termoelektrana mora ugasiti u bliskoj budućnosti.
„Taj manjak evropske perspektive doveo je da smo u problemu u kojem smo sada. A i današnje rukovodstvo izaziva potencijalni budući problem upravo time što planira gradnju velikih hidroelektrana i velikih hidroenergetskih sistema, koji u budućnosti zbog sušnih perioda, možda, neće moći da poizvedu dovoljno energije“, kazao je Bošković.
Potrebno je, kako smatra, više se fokusirati ka baterijskom efektu gdje se energija ispušta i vraća shodno potrebi energetskog sistema, a da veći dio investicija ide ka vjetroelektranama i solarnim elektranama, koje bi predstavljale mnogo sigurniji izvor energije kada su u pitanju klimatske promjene i njihovi efekti.
Bošković je rekao da su osim o klimatskim promjenama, selektivnim abortusima, mladi razgovarali i o nacrtu Zakona o visokom obrazovanju i prilikama za zapošljavanje.
„Učesnici su identifikovali da postoji manjak mogućnosti za mlade koji završe određene smjerove fakulteta, da to nije pravedno prema njima i da izaziva migracije. Moramo imati sistem po kojim bi trebalo taj problem što prije da riješimo. Takođe, mladi sa osnovnim studijama imaju problem da nađu posao, jer im to nije priznato kao visokoškolsko obrazovanje, već moraju da nastavljaju dalje studije kako bi imali određeni broj ECTS kredita, a tada već postaju prekvalifikovani za neki posao“, pojasnio je Bošković.
Istakao je da platforma koju Zelena omladina Crne Gore gradi ima za cilj da mladi kritikuju, ukazuju na probleme i da kroz razmjenu znanja i mogućnosti poboljšaju sistem.
„Smatram da mladi nemaju dovoljno platformi da izraze kritički osvrt i siguran sam da će organizacija koju gradimo donijeti dosta prilika mladima da donesu promjene u društvu“, istakao je Bošković.
Aktivistkinja Rialda Ramusović iz Berana, kazala je da su mladi razgovarali o brojnim temama, a između ostalog o izazovima koji nose selektivni abortusi u Crnoj Gori.
„Željeli smo da skrenemo pažnju na to koliko djevojčica nije rođeno samo zbog pola, koliko su selektivni abortusi velika prijetnja i koliko ugrožavaju pravo na život djevojčica i žena. Snaga mladih je upravo u udruživanju, njihovom elanu, razmjeni ideja i vjerujem da će se ovim problemima zabaviti i donosioci odluka“, rekla je Ramusović.
Istakla je da je rodna neravnopravnost i dalje veoma prisutna u crnogorskom društvu, regionu i svijetu.
„Dijalogom mladih među sobom i u saradnji sa drugim akterima u društvu možemo da prepoznamo određene oblike neravnopravnosti, mizoginije, diskriminacije žena i djevojaka. Kada mapiramo te probleme možemo i da ih riješimo“, uvjerena je Ramusović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR