6 °

max 9 ° / min 2 °

Subota

23.11.

9° / 2°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vladu arheološka nalazišta na Veljem brdu ne interesuju, Ministarstvo kulture ćuti

Izvor: Antena M

Društvo

Comments 2
Glavni grad planirao solarnu elektranu, o stambenom kompleksu ni riječi

Vladu arheološka nalazišta na Veljem brdu ne interesuju, Ministarstvo kulture ćuti

Autor: Antena M

  • Viber

Ministarstvo kulture i medija Crne Gore se ni na koji način nije bavilo pitanjima zaštite arheoloških nalazišta i fortifikacione arhitekture na lokalitetu Velje brdo na kojem Vlada Crne Gore, prema riječima premijera Milojka Spajića, navodno planira gradnju stambenog kompleksa, saznaje Antena M.

Vlada je na sjednici u petak usvojila informaciju o projektu „Velje brdo“ u kojoj se navodi da će se donošenjem ovog planskog dokumenta utvrditi javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti, kako su naveli, u cilju izgradnje planiranih objekata, a shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Međutim, Ministarstvo kulture i medija niti jednom aktivnošću koja je prethodila usvajanju ovog dokumenta nije sprovelo bilo koji postupak koji se odnosi na izradu potrebnih studija, istraživanja ili elaborata kojim bi se utvrdila opravdanost gradnje na lokalitetu s najdužim kontinuitetom ljudske prisutnosti u Evropi, koji obuhvata sve epohe – od paleolita, preko neolita i mezolita, do metalnog doba, a koje od 1950-ih godina uživa status zaštićenog lokaliteta prve kategorije.

Antena M je 31. oktobra uputila pitanja Ministarstvu kulture i medija o tome kada je urađena studija procjene uticaja na tvrđave Crvena stijena i Čkvrka i ko su autori studije, kao i koje mjere u cilju smanjenja negativnih uticaja na kulturnu baštinu su predviđene, u smislu ograničenja spratnosti objekata i propisane udaljenosti od ovih lokaliteta, budući da sa animacije koja je prikazana to nije moglo da se utvrdi.

Pitali smo i kada je urađen elaborat o zaštiti ovih tvrđava vezan za održavanje vizuelnog, estetskog i prostornog integriteta tvrđave i ko su autori, kao i na osnovu kojih do sada urađenih istraživanja su određene tehničke mjere koje štite arheološke ili istorijske slojeve tla, s obzirom na to da je predviđena gradnja na terenu koji posjeduje najduži arheološki kontinuitet u čitavoj Evropi. Ministarstvo kulture nije odgovorilo ni na jedno naše pitanje, a iz izvora upućenih u njihove aktivnosti saznajemo da ništa od navedenog nije bilo u opisu aktivnosti ovog resora otkako je projekat najavljen.

Odluka Vlade o izradi planskog dokumenta koji predviđa izgradnju stambenog kompleksa „Velje brdo“, a koja je morala da prethodi najavi gradnje nije dostavljena Upravi za zaštitu kulturnih dobara. U toj ustanovi su se, kako su odgovorili Anteni M, bavili izradom Studije zaštite kulturne baštine za potrebe Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice.

Kako je saopšteno Anteni M u kontekstu prostora Veljeg brda u Glavnom gradu Podgorici, na osnovu dokumentacije Uprave za zaštitu kulturnih dobara, zaključuje se da se u okviru šireg pojasa ovog brda nalaze ostaci tvrđave na Crvenoj Stijeni, iznad Lužnice, kod Tološa, kulturno dobro shodno Rješenju o stavljanju pod zaštitu broj 683 od 4. avgusta 1950. godine i dobro sa potencijalnim kulturnim vrijednostima Tvrđava na Veljem brdu (Čkvrka).

„Po pitanju namjene površina u okviru Veljeg brda, informišemo vas da je ova Uprava u posljednjem postupanju po pitanju integralne zaštite ovog prostora, za potrebe poslednjih Izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice, donijela Studiju zaštite kulturne baštine, nakon čega je dala saglasnost na Predlog Izmjena i dopuna PUP-a Glavnog grada Podgorice 14. juna 2024. godine, u odnosu na njegovu usklađenost sa pomenutom Studijom“, navodi se u odgovoru na naše pitanje.

U Upravi naglašavaju da je na dijelu prostora Veljeg brda planirana gradnja solarne elektrane.

„Navedenim izmjenama i dopunama plana, kroz Lokaciju 30, za dio prostora Veljeg brda bila je predviđena izgradnja solarne elektrane IOE u okviru koje se nalaze ostaci dobra sa potencijalnim kulturnim vrijednostima Tvrđava na Veljem brdu (Čkvrka). Studijom zaštite kulturne baštine dati su režim i mjere zaštite za ostatke ovog objekta“, naglasili su u Upravi za zaštitu kulturnih dobara.

Elektroprivreda Crne Gore i američka kompanija UGT Renewables (UGTR) su u septembru prošle godine najavili gradnju solarne elektrane Velje brdo, kao prvi konkretan projekat koji je pomenut nakon potpisivanja memoranduma između tih dviju kompanija. 

Delegaciju EPCG koja je za potrebe ugovaranja ovog posla sa UTGR boravila u Njujorku tada su činili predsjednik Odbora direktora Milutin Đukanović, izvršni direktor Nikola Rovčanin, a sa njima je bio i direktor Direkcije za razvoj i investicije Ivan Mrvaljević.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Nele

Ovo isto ka sto ste zastitili muslimansko groblje na Poberezju.

Mila K

Sve će to slaven koordinaciono tijelo okaditi u bezakonju. I opet će nejavni rtcg slaviti laži...