U bjelopoljskom Domu zdravlja od 2018. pod pokroviteljstvom UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije organizuje se "Škola roditeljstva", u cilju obezbjeđivanja zdravog odrastanja djece uzrasta od dvije do devet godina, a usmjerena je na sprečavanje nasilja nad djecom, uspostavljanje pozitivnog odnosa između roditelja i djece, i razvijanje osjećanja kompetentnosti kod roditelja, kazale su između ostalog, gostujući u emisiji “Tajne zdravlja” Radija Bijelo Polje, glavna sestra u Domu zdravlja Tina Novović i psihološkinja Jadranka Nišavić Bošković.
Dodaju da se škola realizuje dva puta godišnje, a do sada je Program “Brižna porodica”, prošlo više od 100 roditelja.
“Novi ciklus radionica u okviru Škole roditeljstva počeo je 30. septembra, trajaće 12 sedmica, a pohađa je 12 majki, a poziv smo uputili prije svega očevima, jer su nam oni ciljna grupa, ali je ovog puta odaziv lošiji tako da smo uključili uglavnom majke. Imamo i roditelje iz ranjivih grupa koji iz iskustva drugih prepoznaju potrebu da prođu školu roditeljstva, jer se ovaj program u našoj zajednici održava u kontinuitetu.Imamo toliko roditelja koji su prošli ovaj program ne samo u našoj nego i u drugim institucijama, ali se mi možemo pohvaliti da već realizujemo 14. grupu”, kazala je Bošković Nišavić.
Tina Novović kaže, da je na početku sprovođenja programa bilo dosta problema i poteškoća da se formira grupa, budući da mnogi roditelji još uvijek ne prepoznaju koristi od ovakvog programa.
“Međutim, kako su grupe za grupom prolazile program onda se i ta priča proširila među roditeljima, tako da smo sad imali 14 zainteresovanih ali, zbog kvalitetnijeg rada, ne možemo da pravimo velike grupe, pa je 10-12 roditelja u grupi optimum”, istakla je Novović.
Dodaje da se uspostavljanjem dobre komunikacije i unapređenja odnosa sa djecom, roditelji preveniraju mnogo veće izazove koji mogu da nastanu tokom perioda puberteta i adolescencije.
“Roditelji dođu sa potrebom da žele da promijene dijete, svako od njih ima izazove u ponašanju djeteta. A onda, kada dođemo pred kraj škole, sedmi, osmi čas, oni shvate da su zapravo promijenili sebe, a kad promijene sebe i svoj odnos, onda se dešavaju promjene i kod djece”, istakla je Novović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR