10 °

max 15 ° / min 7 °

Petak

22.11.

15° / 7°

Subota

23.11.

9° / 2°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 9°

Četvrtak

28.11.

11° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Mještani nikšičkih sela: Migranti upadaju u kuće i ostavljaju haos za sobom

Izvor: RTCG

Društvo

Comments 2

Mještani nikšičkih sela: Migranti upadaju u kuće i ostavljaju haos za sobom

Izvor: rtcg.me

Autor: Antena M

  • Viber

Iako je u prethodne dvije godine zabilježen pad broja migrananata, oni i dalje prolaze kroz Crnu Goru. Mještani pojedinih sela blizu granice sa Bosnom i Hercegovinom strahuju, jer se dešava da migranti upadaju u napuštene kuće.

Nikšićanin Milan Miljanić je u samo nekoliko dana imao veoma stresne situacije. U njegove dvije porodične kuće u selu Balosave, migranti su, kaže, provalili i ostavili veliki nered.

“Tu kada smo došli sve nam je jasno bilo. Jedan prozor otvoren i unutra haos. Sve prevrnuto, porušeno. Kuvali su, spremali neku hranu”, kaže Miljanić.

Najviše nelegalnih ulazaka u Crnu Goru bilo je iz Albanije. Migranti dalje, po utvrđenim rutama uglavnom idu ka Bosni i Hercegovini i dalje ka Evropskoj uniji. Pojedince na tom putu uhapsi policija.

“Što se tiče te rute prema BiH ukupno smo za deset mjeseci ove godine spriječili 180 migranata. Najčešće se radi o licima, koja su izrazila namjeru za zaštitu za međunarodnu zaštitu”, kaže Ivica Lukačević iz Uprave policije.

Rekordan broj migranata, više od 8.000 je zabilježen 2022. godine. U međuvremenu njihov broj je značajno pao. Uprava policije je u prvih deset mjeseci ove godine registrovala 2.731 migranta u Crnoj Gori. Njih 2.572 su podnijela zahtjev za međunarodnu zaštitu.

“Razlika u ovim brojkama su lica koja nisu izrazila međunarodnu zaštitu, već se ta lica lišavaju slobode zbog nezakonitog prelaska državne granice. Takva lica vraćamo, shodno sporazumu o readmisiji u zemlje odakle su nezakonito ušli. Odnosno ona lica koja ne možemo da vratimo mi ih smještamo u prihvatilište za strance i čekaju svoj povratak u smještaju zatvorenog tipa”, objašnjava Lukačević.

Najviše migranata koji se kreću prema BiH bira rutu preko Pljevalja, dok se manji broj odlučuje da ide preko Nikšića. Mještani Balosava i Banjana uplašeni su i strahuju za svoju imovinu.

“Normalno da se plašimo. Tuda čuvamo, sve su starija domaćinstva, negdje jedno, negdje dvoje. Meni su djeca tu, dođemo vikendom i radimo. Svi smo sada u nekom strahu. Policija kaže ne može stići. Meni ne znači da ih uhvate ili sprovode ili vrate za Nikšić. Njih neko dotura tu”, kaže Milan Miljanić.

Uprava policije je nedavno formirala grupu za suzbijanje krijumčarenja ljudi i prekograničnog kriminala. U ovoj godini podnijeto je 11 krivičnih prijava protiv 22 osobe koje su se bavile krijumčarenjem migranata.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

vule

Da nije Alija ? Ostavite covjeku litar rakije-jabuke 50stepeni da se ugrije

Tara

Nabavite pse-ima ih dosta po Niksicu!!