7 °

max 8 ° / min 3 °

Subota

23.11.

8° / 3°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

14° / 9°

Petak

29.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Međunarodni dan tolerancije: Jačati društvenu koheziju

Izvor: Ombudsman

Društvo

Comments 0

Međunarodni dan tolerancije: Jačati društvenu koheziju

Autor: Antena M

  • Viber

Povodom Međunarodnog dana tolerancije, 16. novembra, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore poziva na jačanje društvene kohezije, prevazilaženje podjela i smanjenje nasilja, koje je, kako se navodi, u mnogim segmentima društva i dalje prisutno u zabrinjavajućoj mjeri.

"Osim opšte stope kriminaliteta i nasilja koji kao takvi postoje u svim državama, u manjoj ili većoj mjeri, u Crnoj Gori i ovih dana svjedočimo događajima koji opominju da su netolerancija i nasilni vidovi komunikacije veoma izraženi. Posebno zabrinjavaju vijesti u kojima su maloljetnici akteri različitih vidova vršnjačkog nasilja, koje se ispoljilo i u veoma brutalnim napadima. I dalje su velike brojke u statistici porodičnog nasilja i nasilja nad ženama, a gotovo svakodnevno imamo primjere napada na pripadnike različitih profesija zbog posla kojim se bave, i u „offline“ i u „online“ sferi.

Političari, kao nesumnjivo jedni od najuticajnijih kreatora javnog mnjenja i donosioci odluka, povremeno svoje žustre verbalne rasprave dovode do granica fizičkog sukoba, a rasprave korisnika društvenih mreža i portala obiluju netolerantnim, uvredljivim i elementima govora mržnje", navodi se  saopštenju Ombudsmana.

Ombudsman navodi da tolerancija kao osnovni element demokratičnosti i nediskriminacije, treba da bude promovisana i praktikovana od svih političkih i društvenih elita, kao poveznica i snaga za opšte dobro i napredak, ali našoj stvarnosti potrebno je mnogo više takvih pozitivnih primjera.

"Na svima nama je odgovornost da ne postanemo imuni i tolerantni na devijantne pojave i aktivnosti, čak ni kada su one preovlađujuće prisutne.

Zato je i ovaj datum prilika da podsjetimo da tolerancija podrazumijeva razumijevanje i poštovanje različitosti, inkluziju i jednake šanse, bez diskriminacije u odnosu na bilo koja lična svojstva. Da bismo gradili bolje i prosperitetnije društvo, osim ispunjavanja pravnih, političkih i ekonomskih kriterijuma, neophodno je da ličnim primjerima doprinesemo očuvanju i unaprjeđenju i svih onih vrijednosti našeg nacionalnog bića. Povodom Međunarodnog dana tolerancije, potrebno je da prepoznamo dugoročne negativne efekte u vidu rastućih prijetnji koje predstavljaju svi oni primjeri podjela, sukoba i različitih vidova nasilja, te da uložimo napore na jačanju vladavine prava, poštovanju ljudskih prava, poštovanju razlika, kulturi dijaloga i tolerancije.

Na kraju pozivamo sve da zajedno treniramo toleranciju, iz najmanje dva razloga – jer za to nikad nije kasno i jer time širimo sopstvene granice, doprinoseći univerzalnim vrijednostima mira i demokratije", dodaje se u saopštenju.

Generalna skupština UN-a je 1996. godine, podsjećaju, usvojila Rezoluciju 51/95, kojom je 16. novembar proglašen Međunarodnim danom tolerancije.

"Od država članica UN-a očekuje se da ovim povodom svake godine sprovode aktivnosti na promociji tolerancije, poštovanja i uvažavanja različitosti kojima se ne ugrožavaju prava i slobode drugih", zaključuje se u saopštenju Ombudsmana.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR