Nova srpska demokratija kao partija čije je jedno od načela djelovanja dobrobit svih građana Crne Gore vodi računa i o postizanju onoga statusa za lica sa invaliditetom koji će značiti punu ravnopravnost pomenute grupacije u pravima, obavezama i odgovornostima, saopštio je Miloš Spaić iz Nove srpske demokratije.
To, kako je naveo, podrazumijeva određene aktivnosti zakonodavne i izvršne vlasti, "a kao parlamentarna partija koja se interesuje i za tematiku lica sa invaliditetom uočili smo brojne akte koje je potrebno izmijeniti ili drugačije urediti".
"U to ime sam predložio izmjene i dopune nekoliko zakona preko kolege poslanika Vasa Obradovića koji je iste predao u Skupštinu na prilagođavanje skupštinskoj formi.
Detaljnije o svakom od navedenih zakona biće govora kako budu dolazili na red u parlamentu, ali želim ovom prilikom obavijestiti javnost a pogotovo lica sa invaliditetom o tome šta je planirano kroz predložene izmjene. Naime, predložio sam povećanje iznosa za socijalna davanja, odnosno ličnu invalidninu i dodatka za tuđu njegu i pomoć drugog lica, kao i prebacivanje iznosa koji se isplaćuje na ime staratelja/roditelja korisnika lične invalidnine na ime upravo korisnika", naveo je Spaić.
Povećanje iznosa lične invalidnine i dodatka za tuđu njegu i pomoć drugog lica, kako je naveo, jednostavno je objasniti ako se uzmu u obzir povećanja plata, penzija i svega ostalog uključujući i troškove života i činjenicu da su pomenuta socijalna davanja trenutno najniža a tiču se lica sa invaliditetom, grupacije na koju se mora obratiti posebna pažnja u skladu sa Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom, pa je, kaže, jasno da bi se navedeno moralo povećati.
"Nadoknada roditelju/staratelju korisnika lične invalidnine treba prebaciti samim korisnicima iz razloga što bi se ispoštovalo pravno načelo da su i osnov i titular prava jedno te isto, odnosno jedna osoba u ovom slučaju, dok sa druge strane to znači da korisnik ima pravo na pomenutu nadoknadu doživotno kroz ličnu invalidninu, što trenutno nije slučaj jer istu gubi u slučaju da ne živi sa roditeljem/starateljem.
Dakle, ide se u interesu lica sa invaliditetom dok ovim putem ohrabrujem roditelje/staratelje da pokrenu inicijativu da i oni dobiju neku vrstu nadoknade koja bi bila doživotna kroz penziju ili neki drugi način", naveo je u saopštenju.
Među predloženim izmjenama, kako je kazao, nalaze se i tri zakona koja bi dovela do omogućavanja prava na potpis faksimilom lica sa invaliditetom koji iz bilo kog razloga nisu u mogućnosti da se potpišu na klasičan način.
"Takođe tu su predložene izmjene koje bi dovele do omogućavanja prava na rad korisnicima prava na porodičnu penziju po osnovu nesposobnosti za samostalni život i rad kao i omogućavanje prilagođavanja radnog mjesta za lica sa invaliditetom koji bi bili korisnici Vladinog programa stručnog osposobljavanja.
Ove izmjene i dopune bili bi značajan korak naprijed ka postizanju ravnopravnosti i samostalnosti lica sa invaliditetom a svakako će biti još inicijativa koje se tiču tematike lica sa invaliditetom koje ću predlagati u budućnosti., a za koje ću nadam se, imati podršku i od ostalih kolega poslanika", poručio je Spaić.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR