4 °

max 9 ° / min 3 °

Subota

23.11.

9° / 3°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Cerović: Porast nasilja u društvu izazivaju određeni makroaspekti, u slučaju nastavnika Ministarstvo da analizira jedan po jedan slučaj

Društvo

Comments 0

Cerović: Porast nasilja u društvu izazivaju određeni makroaspekti, u slučaju nastavnika Ministarstvo da analizira jedan po jedan slučaj

Autor: Antena M

  • Viber

Istraživanje "Nasilje nad nastavnicima", koje su za potrebe Sindikata prosvjete Crne Gore pripremili i obradili psiholog iz Ispitnog centra Crne Gore i profesori, pokazalo je da je svaki četvrti nastavnik pretpio neki oblik nasilja – od učenika, njihovih roditelja ili uprave škole, ali i od kolega. Verbalno nasilje je najzastupljeniji oblik nasilja, a podrazumijeva prijetnje, vrijeđanje, neosnovano optuživanje i slično.

Psiholog Radoje Cerović u razgovoru za Antenu M kaže da taj fenomen nasilja ne smijemo posmatrati izolovano od šireg konteksta jer u suprotnom ga nećemo razumjeti.

"Imamo i porast nasilja u zdravstvenom sektoru, imamo porast vršnjačnog nasilja i uopšte, porast porodičnog nasilja, femicida itd. To sve govori da određeni makroaspekti u društvu izazivaju porast nasilja. Mi u psihologiji smatramo da je raslojavanje kao i subjektivni osjećaj sve većeg raslojavanja jedan od najdirektnijih faktora koji utiču na porast nasilja u nekoj sredini. Onoga trenutka kada se to raslojavanje dodatno reflektuje u toj sredini, kao što je raslojavanje kod učenika u školama, raslojavanje u pristupu zdravstvenoj zaštiti onda je cijelo društvo u opasnosti. Kada neko ima vezu, neko nema vezu, neko je platio, korumpirao neko nije, neko ima političku ili finansijsku moć a neko nema. A ishodi i posljedice na mikro planu prave veliku razliku za svakog pojedinca ili porodicu" kaže psiholog.

Cerović smatra da kada smo uronjeni u raslojen sistem u duštvu onda se mehanizmi nasilja dodatno aktiviraju.

"Neadekvatan pristup obrazovnom i mnogim drugim sistemima, dovode do činjenice da je za korisnike tog sistema, učenike ili pacijente, pristup izuzetno frustrantan i zbog toga dolazi do eksplozija nasilja", ocjenjuje Cerović.

"Dan" je objavio detalje iz izvještaja koji pokazuju čemu su sve izloženi nastavnici. Jedna nastavnica je ispričala da je jedna učenica, nakon što joj je oduzela test jer je prepisivala uprkos brojnim opomenama, burno reagovala i pozvala roditelje.

Majka i sestra su se za deset minuta našle ispred moje učionice i verbalno su me napale. Razgovor je nastavljen u kancelariji direktorice, gdje sam optužena da mrzim tu učenicu, dok je sestra te djevojčice pušila i izjavila da je razmišljala da me ošamari – predočila je ta nastavnica i dodala da je od direktorice dobila savjet da ne posmatra strogo to što djeca prepisuju na kontrolnom.

Ministarstvo prosvjete u ovakvom slučaju, ističe Cerović, može u svom domenu da analizira jedan po jedan slučaj i da formira ekspertsku grupu koja, kako kaže, neće biti sastavljena samo od nastavnika i nastavnog osoblja.

"Tu treba da učestvuju psiholozi i socijalni psiholozi da bi se prepoznalo koji su to izvori koji u školskom sistemu i u školskom ambijentu pogoduju takvim činovima. To definitivno neće riješiti najvažniji uzrok - osjećaj raslojene i stalne usmjerenosti na takmičenje i nadgornjavanje. Tim najvažnijim uzrocima bi donekle mogli da se pozabave Ministarstvo finansija, zatim Rada i socijalnog staranja kao i Ministarstvo zdravlja. Jer ako mi imamo nesolidarno društvo koje je ekonomski raslojeno, u kojem je pristup obrazovanju i zdravstvu veoma različit, zavisno od toga kakvog ste finansijskog stanja i kakvog ste hijerarhijskog statusa, nikog ne treba da se čudi zašto dolazi do eksplozija nasilja" kazao je Cerović za Antenu M.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR