Savjetnici Privrednog suda Crne Gore izrazili su nezadovoljstvo nacrtom Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, ukazujući da predložene odredbe ugrožavaju njihovu profesionalnu poziciju i doprinose sistemskoj nepravdi. U saopštenju upućenom Ministarstvu finansija ističu diskriminatorski tretman savjetnika u pravosudnim institucijama, naglašavajući da to dodatno ugrožava efikasnost i kvalitet pravosudnog sistema.
Savjetnici su ključni saradnici sudija, zaduženi za izradu nacrta sudskih odluka i drugih složenih pravnih zadataka. Upozoravaju da je trenutna razlika u zaradama između njih i zaposlenih sa sličnim kvalifikacijama minimalna, što šalje negativnu poruku o vrednovanju njihovog rada i stručnosti. Predloženi zakon, kako navode, dodatno produbljuje razliku u zaradama između savjetnika i sudija, što može uzrokovati pad interesovanja za ove poslove i dodatno oslabiti pravosudni sistem.
Savjetnici su predložili izmjenu člana 11 nacrta zakona kako bi se uvrstili u odredbe koje definišu zarade nosilaca pravosudnih funkcija, sa koeficijentom od minimum 12.00. Ovaj predlog obrazlažu činjenicom da se poslovi savjetnika u sudovima nižeg ranga ne razlikuju od onih u Vrhovnom sudu ili Specijalnom državnom tužilaštvu, gdje su savjetnici uključeni u pomenute odredbe. Smatraju da su u nacrtu zakona neopravdano izostavljeni savjetnici iz Apelacionog, Upravnog, Privrednog, Višeg i Osnovnog suda, kao i tužilaštava, uprkos tome što ispunjavaju iste uslove i obavljaju identične poslove kao njihove kolege na višim nivoima.
Njihov rad, kako ističu, direktno doprinosi efikasnosti sudskih procesa, a trenutni tretman šalje poražavajuću poruku o vrednovanju stručnosti i važnosti našeg doprinosa. Hitno je potrebno preispitati odredbe zakona kako bi se osigurali pravedniji uslovi i zadržao kvalitetan kadar u pravosuđu.
Savjetnici su istakli i kršenje osnovnog principa iz člana 5 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, prema kojem zarade za iste ili slične poslove treba da budu ujednačene. Ovakav pristup, kako zaključuju, vodi ka daljoj diskriminaciji i destabilizaciji pravosudnog sistema.
Predlog izmjena zakona dostavljen je nadležnim institucijama, uz apel za hitno razmatranje i usvajanje korektivnih mjera.
Bot
Podrska!