Mladi žele i treba da uče o 90-im godinama, kako bi razumjeli ne samo taj period nego i neke slojeve svoje svakodnevice, a imajući u vidu uticaj tadašnjih zbivanja i na savremeno društvo, akcentovano je danas tokom radionice Muzej 90-ih – nov pristup učenju, koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u Podgorici kako bi srednjoškolskoj populaciji na zanimljiviji i dinamičniji način približio ovaj dio naše istorije, uz korišćenje modernih nastavnih metoda.
Radionica je izazvala veliko interesovanje i okupila preko 40 srednjoškolaca/ki.
Fokus prvog dijela koji je vodio istoričar Miloš Vukanović bio je na značaju učenja o 90-im godinama, a u drugom dijelu sesiju o ekonomskim i društvenim izazovima Jugoslavije tokom ratnih dešavanja od 1992. do 2000. godine vodile su Vesna Kovačević, profesorka istorije i Zvezdana Lakić, profesorka istorije i geografije.
„Sesija „Ekonomija Jugoslavije u periodu građanskog rata 1992.do 2000.god“ koju smo održale kao drugi radiončarski segment izuzetno je važna i za nastavnike/ce i učenike/ce, jer pruža uvid u kompleksne ekonomske procese koji su oblikovali sudbinu regiona. Ovim se doprinosi razumijevanju istorijskih i društvenih okvira uz akcenat na kritičko razmišljanje“, poručile su Vesna Kovačević i Zvezdana Lakić.
Tema je, kako objašnjavaju, posebno korisna mladima jer im omogućava da shvate posljedice ratova na ekonomiju i društvo, kao i da prepoznaju važne lekcije iz prošlosti.
„Nažalost, mladi često nemaju dovoljno informacija o ovom periodu, što može dovesti do iskrivljenih percepcija ili nedostatka razumijevanja o ovim istorijskim događajima. Kroz ovakve radionice, mladi mogu steći dublje znanje i razviti kritički pristup prema istoriji, čime se osnažuje njihova sposobnost da oblikuju budućnost“, pručuju Lakić i Kovačević.
„Prijavila sam se na radionicu kako bih bolje razumjela 90-te godine, period koji je dao pečat i savremenom društvu i kulturi“, kazala je Eva Radunović, učesnica treninga i učenica Gimnazije „Petar I Petrovic Njegoš“. Ona je navela da su njene asocijacije na taj period vezane za konflikte, tranziciju, ali i bogatu kulturnu scenu, muziku i filmove. „Kroz ovu radionicu stekla sam dublji uvid u to kako su tadašnji događaji uticali na svakodnevni život, umjetnost i društvene promjene“, kazala je ona.
„Moj motiv da učestvujem na ovom programu je želja da saznam više o 90-im godinama, vremenu koje je prethodilo mom rođenju, ali koje smatram izuzetno zanimljivim za istraživanje. Volim učenje o istoriji, a posebno o toj eri koja je obilježila i razvoj današnje tehnologije. Želim da saznam više i o počecima tih promjena,“ kazao je Miloš Ognjanović, učesnik radionice i učenik Srednje elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice.
Radionica Muzej 90-ih – nov pristup učenju dio je projekta Muzej 90-ih – regionalni centar za pomirenje, obrazovanje i buduću saradnju, koji sprovode CGO iz Crne Gore i Kulturni front iz Srbije, uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Holandije.
Ovu radionicu dodatno podržava i Francuska agencija za međunarodnu tehničku saradnju (Expertise France).
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR