Zašto se u Crnoj Gori i dalje favorizuje model studiranja 3+2, dok naše tržište traži 4+1, pitaju iz Centra za građansko obrazovanje CGO.
Naglašavaju da većina evropskih zemalja ima usklađene studije s potrebama regulisanih profesija.
“Vlada je u obavezi da prati tržište rada i osigura da studenti nakon svršenih studija imaju priliku za brzo zapošljenje, a što uključuje i razumijevanje specifičnosti regulisanih profesija”, ističu iz CGO.
CGO je na stanovištu da je neophodno uskladiti modele studija tako da obrazovanje i kadriranje ide korak ispred radne berze, kako bi se dinamični tržišni izazovi prevazišli ili prevenirali, između ostalog i školovanjem visokoškolaca za akademske, primijenjene i strukovne studije za koje postoji potreba.
veso
Ima još mnogo teških propusta u našem visokom obrazovanju. Među njima je "dodjeljivanje" predmeta nekopetentnim nastavnicima, nezasluženi izbori u naučna zvanja, loša kadrovska politika, onemogućivanje konkursa za nedostajuće kadrove, preopterećenost pojedinih nastavnika itd.
Veso
Neprilagođeni "Bolonjski proces" je počeo mnogo prije Vojvodićke. Mnogi članovi vijeća raznih fakulteta su interesno odlučivali zbog: nezasluženog dodjeljivanja predmeta, borbe za višak plaćenih časova, nezasluženih predmeta na novim predmetima itd. Diploma bečelor je iluzija.
Irfan
Jako vazno, slobodno mogu reci zivotno pitanje za mlade ljude. Zasto se namece da mladi ljudi studiraju 3+2= 5 kada za to nema potrebe. Zasto tako mislim, jako jednostavno, Bolonjska deklaracija poznaje dva stepena usvarsavanja nakon zavrsenih osnovnih studija (bachelor) i to profesionalno i naucno.