4 °

max 9 ° / min 4 °

Utorak

21.01.

9° / 4°

Srijeda

22.01.

11° / 7°

Četvrtak

23.01.

9° / 7°

Petak

24.01.

13° / 9°

Subota

25.01.

14° / 8°

Nedjelja

26.01.

13° / 8°

Ponedjeljak

27.01.

12° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vlada kasni sa usvajanjem strateških dokumenata za borbu protiv klimatskih promjena

Izvor: UDG

Društvo

Comments 0

Vlada kasni sa usvajanjem strateških dokumenata za borbu protiv klimatskih promjena

Autor: Antena M

  • Viber

Centar za klimatske promjene UDG, uz podršku Vlade Savezne Republike Njemačke, posredstvom Njemačke ambasade u Crnoj Gori organizovao je Konferenciju „Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja”.

Otvarajući Konferenciju, Amabasador SR Njemačke, Peter Felten je, kako je saopšteno iz UDG, izrazio zadovoljstvo pokrenutom inicijativom za intenziviranjem klimatske diplomatije u Crnoj Gori, te ukazao na važnost praćenja globalnih trendova dekarbonizacije koji se sastoje u postepenom udaljavanju od fosilnih goriva, povećanju energetske efikasnosti u svim sektorima potrošnje energije i povećanjem kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.

Generalna direktorica za Evropsku uniju u Ministarstvu vanjskih poslova, Snežana Radović je, kako je saopšteno, informisala da je usvojena Reformska agenda koja sadrži mjere za tranziciju prema dekabornizovanoj i klimatski neutralnoj ekonomiji.

Direktorica Centra za klimatske promjene UDG, Ivana Vojinović podsjetila je da Vlada Crne Gore kasni sa usvajanjem strateških dokumenata, Nacionalnog plana adaptacije na klimatske promjene, Nacionalnog energetskog i klimatskog plana, kao i sa unapređenjem zakonskog okvira, te da je u najnovijem Izvještaju Evropske komisije navedeno da u prošloj godini u Crnoj Gori nije bilo napretka u oblasti klimatskih promjena.

"U okviru prvog Panela „Klimatska diplomatija u praksi: Uloga Skupštine, akademske zajednice i medija”, Ivan Vuković, predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore ukazao je na prednosti koje Crna Gora treba da iskoristi da bi postala regionalni lider klimatske diplomatije, a koje se tiču višedecenijske tradicije vizije razvoja Crne Gore kao ekološke države, činjenice da je prva u regionu otvorila poglavlje 27, kao i izuzetnih prirodnih bogatstava.

Nikola Banićević, predavač na Fakultetu za humanističke studije UDG upoznao je prisutne sa konkretnim primjerima na globalnom nivou gdje klimatska diplomatija može da odigra važnu ulogu, npr. problem u Darfuru u kojem vlada nestašica vodnih resursa, čime je ljudska bezbjednost ugrožena, posebno zdravstvena i bezbjednost hrane i vode", navodi se u saopštenju.

Novinar RTCG, Saša Klikovac je skrenuo pažnju na važnost medijske pismenosti koju treba jačati u Crnoj Gori kako bi se spriječilo širenje dezinformacija koje su prisutne u oblasti klimatskih promjena.

Na drugom panelu „Klimatske promjene kroz prizmu nauke, podataka i aktivizma: Pristupi i rješenja“, ekspert za klimatske promjene, Luka Mitrović je podsjetio na naučno dokazane činjenice da su klimatske promjene izazvane ljudskim faktorom, te da se promjene u klimi danas dešavaju brže nego u hiljadama godina ranije.

Direktorica Društva statističara i demografa, Gordana Radojević je upoznala prisutne sa rezultatima statističkih istraživanja i na zabrinjvajuću činjenicu da su mladi koji su bili dio istraživanja u velikom procentu izrazili sumnju u uzroke današnjih klimatskih promjena.

Direktorka NVO Green Home, kako se navodi, Azra Vuković se osvrnula na šire ekološke probleme koje Crna Gora ima, te akcenat stavila na problem sa zagađenjem vazduha, a na čijem rješavanju nema napretka.

"Konferencija “Klimatska diplomatija: Od globalnih okvira do lokalnog uticaja” je organizovana u okviru projekta “Dekarbonizacija Crne Gore kroz vezu klimatskih promjena i diplomatije“, prvog projekta koji se u Crnoj Gori bavi vezom klimatskih promjena i diplomatije, a koji je podržan od strane Vlade Savezne Republike Njemačke, posredstvom Njemačke ambasade u Crnoj Gori.

U proteklih 12 mjeseci, projekat je implementirao Centar za klimatske promjene UDG. Moderatorka događaja bila je Bojana Bojović Golijanin, novinarka", zaključuje se u saopštenju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR