Solidarnost medijske zajednice sa novinarima i drugim medijskim radnicima koji su ubijeni, ranjeni ili uhapšeni tokom izraelskog napada na Gazu, mora biti na mnogo većem nivou a mediji moraju da pozivaju vlade na odgovornost i javnosti dostave podatke o svim zločinima koji se tamo događaju.
To je poručeno na okruglom stolu na temu prava u izvještavanju palestinskih medijskih radnika i radnica koji su organizovali Sindikat medija Crne Gore (SMCG) i Ambasada Palesine u Crnoj Gori.
Kako se navodi u saopštenju, predsjednik SMCG Radomir Kračković ukazao je na podatke Međunarodne federacije novinara, prema kojima je od eskalacije sukoba ubijeno preko 135 palestinskih medijskih radnika i radnica, na stotine povrijeđeno a mnogi se vode kao nestali.
„Govoreći o ovakvim temama, lako se zapadne u zamku da se na ljude gleda kao na brojke. Zaboravlja se da je riječ o ljudima sa životnim pričama, planovima i snovima, koji su nasilno prekinuti. Potpuno je drugačije razmišljati o kolegi novinaru Mohammedu Saleh Al-Sharifu koji je prije prije nepune tri sedmice bio u blizini bolnice u sjevernom Pojasu Gaze, kada je na njega pucano iz drona. Ili na koleginicu novinarku Wafu Aludaini, koja je zajedno sa svojim suprugom i dvoje djece, ubijena u izraelskom vazdšnom napadu u središtu Gaze“, kazao je Kračković.
On je rekao da i Balkan, nažalost, ima iskustva sa sukobima te da je tokom ratova iz devedestih godina prošlog vijeka ubijeno više od 150 reportera.
„U većini tih slučajeva gotovo ništa nije urađeno da se njihova smrt rasvijetli. Moramo učiniti sve da se to ne ponovi u Gazi“, kazao je on.
Ambasador Palestine u Crnoj Gori Rabii Alnantouli ukazao je da su i medijske institucije bile mete napada, kojih je bilo čak 88.
“Medijski radnici nemaju slobodu, zaštitu na radnom mjestu, opremu, komunikaciona sredstva, ljekove, hranu ni vodu. Izraelska vojska direktno prijeti novinarima preko njihovih mobilnih telefona. Napadaju članove porodice novinara i njihove privatne kuće. Oko 90% palestinskih novinara u Gazi bilo je nasilno premješteno i po nekoliko puta“, upozorio je on.
Alnantouli je rekao i da nijedan internacionalni medij nije dostupan u Pojasu Gaze, da se blokira palestinski medijski sadržaj, a da se u svjetskim medijima nerijetko upotrebljava rječnik koji relativizuje izraelske zločine i obmanjuje javnost.
Novinar Predrag Nikolić istakao je da je pitanje Palestine pitanje odnosa prema civilizacijskim tekovinama. On je govorio o licemjernom odnosu zapadnih medija prema dešavanjima u Gazi.
“Rat će se završiti. Vrlo je bitno da se svi zločini dokumentuju, kako bi u budućnosti neko za to odgovarao i da bi se održala kultura sjećanja na zločine i žrtve. To Izraelci imaju vrlo izraženo i bitno je da Palestinci to rade u trenutku kad im se dešava genocid”, kazao je on.
Novinarka Emina Hodžić Knežević kazala je da zabrinjava činjenica da crnogorski mediji, bez obzira na potvrde sa međunarodnih adresa, biraju strane.
Novinar Aljoša Turović kazao je da se mladi ne oslanjaju mnogo na mejnstim medije pri informisanju, već na društvene mreže, što može da bude i problematično, jer ne postoji urednička kontrola i poštovanje kodeksa.
Novinarka Željka Zvicer ponovoila je da se na ubijene ne smije gledati kao na statistiku, več kao na ljude sa imenom i prezimenom, navodi se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR