Nerezidentna ambasadorka Izraela u Crnoj Gori Nj.E. Avivit Bar-Ilan posjetila je danas lokaciju buduće sinagoge u Podgorici, u društvu predsjednice Skupštine Glavnog grada Jelene Borovinić Bojović i predsjednice Jevrejske zajednice Crne Gore Nine Ofner Bokan.
Kako je saopšteno iz Jevrejske zajednice ambasadorka Izraela Avivit Bar-Ilan zahvalila je Vladi Crne Gore i čelnicima Glavnog grada koji su pomogli da Jevreji u bliskoj budućnosti dobiju sinagogu, koja će pored vjerskih, obavljati i kulturne aktivnosti i tako dublje povezivati naša dva prijateljska naroda.
"Imala sam prilike da vidim izuzetno arhitektonsko rješenje buduće građevine, koja će biti kuća, ne samo lokalnog jevrejskog stanovništva, već i brojnih izraelskih turista koji u velikom broju dolaze ovdje, da otkriju ljepote Crne Gore. Očekuje se da do kraja ove 2024. godine, izuzetno teške za Državu Izrael, njihov broj dostigne čak 200.000.
Prva sinagoga u Crnoj Gori, simboličnog imena “Gora Gospodnja”, biće od velikog značaja za sve članove Jevrejske zajednice Crne Gore, za Podgoričane koji žele da se upoznaju sa jevrejskom kulturom i tradicijom, kao i za kulturnu raznolikost Glavnog grada”, kazala je ambasadorka Izraela.
U saopštenju se navodi da je bivša predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala da prvi put obilazi gradilište, koje predstavlja simbol suživota i međusobnog poštovanja.
"Živjeti u sredini koja je nacionalno i vjerski raznolika zaista je prava privilegija, a na svima nama je da njegujemo te različitosti i iz njih crpimo ono najbolje za dobrobit svih građana i građanki. Podrška koju je Glavni grad pružio izgradnji prve sinagoge potvrđuje važnost zajedništva i harmonije u multinacionalnim i multivjerskim sredinama. Vjerujem da će ova inicijativa poslati snažnu poruku mira i tolerancije, koje su temelj za jačanje našeg društva”, kazala je Borovinić Bojović.
Predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore Nina Ofner Bokan rekla je da je ovaj projekat mnogo više od izgradnje sinagoge i Jevrejskog kulturnog centra.
"On simbolizuje zajedništvo, toleranciju i razumijevanje koje Crna Gora njeguje. Postavljanje kamena temeljca prije sedam godina bio je prvi korak, a značaj ovog mjesta dodatno je osnažen u martu, kada smo, zajedno sa predstavnicima drugih vjerskih zajednica, na inicijativu predsjednice Skupštine Glavnog grada zasadili maslinu – simbol mira i zajedništva. Maslina je donijela rod upravo u vrijeme kada smo konačno započeli gradnju”, kazala je predsjednica Jevrejske zajednice Crne Gore.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR