7 °

max 11 ° / min 6 °

Četvrtak

12.12.

11° / 6°

Petak

13.12.

11° / 5°

Subota

14.12.

8° / 7°

Nedjelja

15.12.

11° / 7°

Ponedjeljak

16.12.

8° / 2°

Utorak

17.12.

14° / 7°

Srijeda

18.12.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Asocijacija Spektra: Najveće evropske organizacije za ljudska prava pozivaju na hitno usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja

Društvo

Comments 0

Asocijacija Spektra: Najveće evropske organizacije za ljudska prava pozivaju na hitno usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja

Autor: Antena M

  • Viber

Pisma Vladi i Skupštine Crne Gore u vezi sa usvajanjem Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja nastavljaju da pristižu od najvećih evropskih organizacija za ljudska prava, a hitnom pozivu na usvajanje ovog zakona do kraja godine pridružile su se ILGA-Europe, IGLYO i ERA, čije ukupno članstvo broji preko 900 članica oganizacija širom Balkana, Evrope, kao i centralne Azije, saopšteno je iz NVO Asocijacija Spektra. 

"ILGA-Europe, međunarodna organizacija koja povezuje LGBTI aktiviste, saveznike i institucije, navodi da trenutna procedura priznavanja roda u Crnoj Gori koja zahtijeva obaveznu sterilizaciju maloljetnih i punoljetnih lica nije zasnovana na samoodređenju, što je u suprotnosti sa međunarodnim i evropskim standardima osnovnih prava.

Napominju da je nedavno usvojeni IBAR pozvao Crnu Goru da ubrza zaštitu prava LGBTIQ osoba, i pravilno uvaži Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, uključujući presude Evropskog suda. Ističe se da Poglavlje 23 može biti zatvoreno tek kada Crna Gora osigura efikasnu implementaciju tih prava.

Usvajanje ovog zakona bi, osim odgovora na Izvještaj Evropske komisije koji ističe da Nacrt zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta još nije usvojen, adresiralo i presude Evropskog suda koje ukazuju da nedostatak ovog zakonskog okvira krši član 8. Evropske konvencije o ljudskim pravima. Takođe, Zakon je dio Vladinog programa za pristupanje EU 2023-2024, a njegovo usvajanje poboljšalo bi uslove života trans osoba u Crnoj Gori i uskladilo zakonodavstvo sa evropskim standardima", navodi se u saopštenju. 

IGLYO, međunarodna LGBTQI organizacija mladih i studenata u pismu ističe: "Tokom protekle decenije, 12 zemalja širom Evrope uvelo je modele zakonskog prepoznavanja roda zasnovanog na samoodređenju, što je dovelo do poboljšanja kvaliteta života trans osoba i opšteg poštovanja ljudskih prava i demokratije. Kao organizacija koju vode mladi, vjerujemo da je važno da samoodređenje nije ograničeno na odrasle."

Savez za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, ERA, ističe da su EU i Savjet Evrope bili čvrsta podrška crnogorskoj reformi ovog područja, te da je ovaj korak u saglasnosti sa Akcionim planom EU za rodnu ravnopravnost, koji zagovara ukidanje diskriminatornih zakona i praksi prema LGBTI osobama.

"Crna Gora bi pokazala i posvećenost jačanju insititucija koje poštuju i štite prava svih građana, a naročito onih koji su sistemski diskriminisani. Ističu da ovaj zakon ne garantuje samo vidljivost, već i slobodu pristupa širem spektru ljudskih prava i demokratije, te da ovaj potez ne samo da bi ojačao crnogorske napore za pristup EU, već bi pozicionirao Crnu Goru kao lidera na polju ljudskih prava na Zapadnom Balkanu", dodaju u saopštenju. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR