9 °

max 11 ° / min 6 °

Četvrtak

12.12.

11° / 6°

Petak

13.12.

11° / 5°

Subota

14.12.

8° / 7°

Nedjelja

15.12.

11° / 7°

Ponedjeljak

16.12.

8° / 2°

Utorak

17.12.

14° / 7°

Srijeda

18.12.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Godišnja konferencija Komore javnih izvršitelja: Deset godina u službi pravde

Društvo

Comments 0

Godišnja konferencija Komore javnih izvršitelja: Deset godina u službi pravde

Autor: Antena M

  • Viber

Komora javnih izvršitelja je danas održala Godišnju konferenciju pod nazivom „DESET GODINA U SLUŽBI PRAVDE – ISKUSTVA I POUKE“. Događaj je bio prilika da se razmjene iskustva, analiziraju dosadašnji rezultati, kao i povede diskusija o budućim pravcima sistema izvršenja u Crnoj Gori i regionu.

Svoje uvodno obraćanje na otvaranju konferencije imali su, pored domaćina predsjednika Vidaka Latkovića, ministar pravde Bojan Božović, predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić, šefica Kancelarije Savjeta Evrope Lejla Dervišagić, predsjednik Međunarodne unije javnih izvršitelja Marc Schmitz,  prvi sekretar Konzulata Kraljevine Holandije Corwin van Strien, dok su konferenciji prisustvovali Vrhovni državni tužilac, sudije, predstavnici komora iz zemlje i okruženja, udruženja pravnih profesija, finansijske institucije, kompanije i drugi.

Ističući značaj desetogodišnjeg rada ove službe, predsjednik Komore javnih izvršitelja, Vidak Latković, naveo je da građansko izvršenje je temeljni stub svakog pravnog poretka, da bez efikasnog i pravednog izvršnog postupka, pravosudni sistem bi ostao nepotpun. Prava i obaveze utvrđene sudskim odlukama ostale bi samo mrtvo slovo na papiru ako nijesu sprovedene u stvarnosti. “Uloga javnih izvršitelja je od neprocjenjivog značaja jer ne samo da osiguravamo da pravda bude ostvarena, već gradimo povjerenje građana u pravosudni sistem. Naš rad na najdirektniji način povezuje pravo sa svakodnevnim životom, omogućavajući građanima, privrednim subjektima i institucijama da ostvare svoja zakonom garantovana prava. Vladavina prava nije samo apstraktan koncept, već konkretna obaveza svih nas. U njenom središtu leži ideja da su svi, bez izuzetka, obavezani zakonom i da su svi jednaki pred istim. Uspostavljanje efikasnog sistema građanskog izvršenja predstavlja jedan od ključnih elemenata vladavine prava jer garantuje da pravosnažne odluke nijesu samo puke deklaracije, već i da su djelotvorne u praksi. Javni izvršitelji, stoga, svojim djelovanjem pokazuju da zakon ima snagu i da se mora poštovati. Pravo na imovinu jedno je od osnovnih ljudskih prava koje garantuju domaće zakonodavstvo i međunarodne konvencije. Kao javni izvršitelji, naš zadatak je da osiguramo ravnotežu između prava povjerioca da naplati svoja potraživanja i prava dužnika na dostojanstvo i zaštitu osnovnih životnih potreba. Ova ravnoteža je ključna kako bismo očuvali povjerenje u naš rad i kako bismo izbjegli svaku zloupotrebu.” 

I na kraju je istakao da, jedan od temeljnih izazova savremenog pravosuđa jeste ostvarivanje prava na suđenje u razumnom roku. Ovo pravo ne završava se donošenjem sudske odluke; ono uključuje i njeno sprovođenje. Efikasan sistem izvršenja doprinosi rasterećenju sudova, skraćivanju trajanja postupaka i obezbjeđivanju da pravda bude ostvarena na vrijeme.

Sa zadovoljstvom je istakao da je, uprkos izazovima, izvršni postupak postao znatno efikasniji, da je naplata novčanih potraživanja znatno porasla u odnosu na period sudskog izvršenja, dok je vrijeme trajanja izvršnog postupka skraćeno. Podsjeća i da jedan od razloga, a ujedno i ciljeva reforme iz 2011. godine – da se rasterete crnogorski osnovni i Privredni sud, postignut u potpunosti, a o čemu se moglo čuti više tokom prezentacije analize deset godina rada javnih izvršitelja . 

U uvodnom dijelu konferencije učesnicima se obratio ministar pravde g-din Bojan Božović ističući da mu je veliko zadovoljstvo da danas možemo zajedno  obilježiti vrijedan jubilej, te je tom prilikom poželio da naredni jubilej organizatori događaja dočekaju u mnogo boljim uslovima sa više kvalitetno odrađenih poslova i predmeta, uz sigurnost i uvjerenje da država i pravni sistem u punom kapacitetu stoji iza njih. Činjenica je da uvažavanje osnovnih postulata ljudskih prava je danas nezamisliva bez javnih izvršitelja, te da je govoriti o pravu na pravično suđenje, pravu na mirno uživanje imovine, na okončanje spora u razumnom roku, apsolutno je nemoguće bez savremenog koncepta javnih izvršitelja. Ministarstvo pravde je započelo dijalog i pregovore u vezi sa poboljšanjem položaja javnih izvršitelja i kreiranjem boljeg osnova za funkcionisanje sistema izvršenja, jer u suprotnom svaka dalja priča i nadogradnja sistema može dovesti do neusjeha.

Učesnicima konferencije se obratila i novoizabrana predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić, ističući, da bi postajala sinergija sudske grane vlasti, izvršne i zakonodavne vlasti, na postulatima standarda Venecijanske komisije i standarda Vijeća Evrope, potrebno je da one jedna drugu podržavaju u granicama svoje nadležnosti ali i da jedna drugu kontrolišu kako ni jedna od njih ne bi imala previše moći. Formiranje javnih izvršitelja je odgovor na izvršenje jedne od presuda Evropskog suda, te su javni izvršitelji pokazali da su dostojni tog izazova i nadležnosti, ali da mogu u narednom periodu još bolje i još jače. Istakla je da će na tom putu unapređenja sistem javnih izvršitelja imati otvorenog saveznika za građenje bolje budućnosti crnogorskog građanina  i bolje vladavine prava, te da je neophodno ne samo da se dijeli pravda već da je to i vidljivo. Na kraju je još jednom uputila čestitke organizatoru događaja, napominjući da su, uz pruženu ruku pomoći Ministarstva pravde, predstavnicima ovog dijela pravosudnog sistema otvorena i vrata krovne sudske institucije koju ona predstavlja, a radi sugestija i predloga koji doprinose unapređenju i efikasnosti rada javnih izvršitelja.

Čestitke i isticanje značaja javnoizvršiteljske službe u Crnoj Gori, u svom obraćanju su pomenuli šefica Savjeta Evrope u Crnoj Gori, Lejla Dervišagić, kao i predstavnik Kozulata Kraljevine Holadnije, koji su tokom svih prethodnih godina finansijski i drugim vidom podrške omogućili razvoj ovog dijela pravosudnog poretka.

Učesnicima su dodijeljene zahvalnice za doprinos razvoju javnoizvršiteljske službe, nakon čega je predstavljena Analiza desetogodišnjeg rada javnih izvršitelja, koju je sačinio nezavisni ekspert Ibrahim Smilović, angažovan u okviru BESP projekta, te u okviru radnog dijela održane dvije panel diskusije na temu dosadašnjih postignutih rezultata i smjernica budućeg razvoja sistema javnih izvršitelja. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR