Udruženje pravnika Crne Gore, u saradnji sa Fakultetom za sportski menadžment UDG i Crnogorskim olimpijskim komitetom, organizovao je 32-gu sesiju IUS FORUM-a, pod nazivom “ARBITRAŽA U SPORTU - dometi i izazovi“.
Otvarajući sesiju prof. dr Branislav Radulović, univerzitetski profesor i predsjednik Udruženja pravnika ukazao je da globalna sportska industrija koja je u usponu, postaje sve složenija i sve više regulisana obavezujućim normama, pa se tako umnožavaju i usložnjavaju i pravni odnosi učesnika u sportu. To neizbježno podrazumijeva i povećanje sporova koji iz tih odnosa proizilaze, u prvom redu povodom ugovora sportista i trenera, ugovora o transferima, sponzorskih ugovora, preko kršenja anti-dopinga pravila. Radulović je istakao da sportska arbitraža igra sve značajniju ulogu u obezbijeđivanju efikasnog i pravičnog rješavanja sporova u sportu i pruža specijalizovanu, neutralnu platformu za rješavanje ovih sporova van redovnog sudskog sistema, obezbeđujući brže i stručne odluke koje poštuju jedinstvenu prirodu sporta.
Mr Nina Vuksanović, magistar međunarodnog sportskog prava istakla je da sistem vansudskog rješavanja sporova koji uspostavlja Zakon o sportu, kao lex specialis u ovoj oblasti, nije u skladu sa drugim sistemskim zakonima. Istim nisu propisani nikakvi prethodni, kontrolni mehanizmi nad širokim ovlašćenjima datim nacionalnim sportskim savezima u pogledu regulisanja brojnih pitanja od krucijalne važnosti za tok i ishod arbitražnih postupaka, što u praksi rezultira rješenjima koja ne obezbjeđuju efikasnost, pravičnost i nepristrasnost arbitraže. Sve ovo još više dobija na značaju ako se ima u vidu da je arbitraža u sportu redovan način rješavanja sporova.
dr Ivan Jovetić, dekan UDG Fakulteta za sportski menadžment ukazao je da se upravljanje u sportu konstantno mijenja. Evolucija sporta kao i uticaj tehnologije već mijenjaju načine upravljanja ali i konzumiranja sportskih sadržaja. Arbitraža kao koncept ali i njene tehnologijom izazvane promjene su oblasti od interesa za akademsku i istraživačku zajednicu. Koncept razvoja studija na UDG je učenje od života. A arbitraža upravo jeste takav aspekt. Mišljenja sam da je neophodno definisati shvatanje, koncept primjene kao i razgraničenje između sporova koje ona može riješavati u odnosu na redovne sudove ali i razlike u izvršavanju donijetih odluka. Dodatno, razgraničavanje na kakve sve sporove se arbitraža može primijeniti je veoma važno. Moguće prednosti arbitraže kao koncepta su brzina, neutralnost, privatnost, efikasnost i međunarodno izvršavanje odluka.
Mr Dušan Simonović, predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta naglasio je da se crnogorski zakonodavni okvir mora prilagoditi tako da svi sportski sporovi, osim onih koji se odnose na krivičnu odgovornost ili povrede prava u nadležnosti redovnih sudova, budu rješavani unutar sportskih asocijacija. Time će sportske organizacije preuzeti punu odgovornost za svoju granu sporta, značajno rasteretiti sudsku vlast i istovremeno očuvati autonomiju sporta. Simonović je naglasio da osnivanje crnogorske jedinice za rješavanje sportskih sporova predstavlja ključni korak u premošćavanju jaza između globalnih standarda i lokalne pristupačnosti. Ova inicijativa će omogućiti pravično, nezavisno i pristupačno rješavanje sporova za sportiste i sportske organizacije, jačajući povjerenje u sportski sistem.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR