Na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) zaokružen je projekat dostupnosti port a cath (hemoport) centralnog venskog pristupa za onkološke pacijente koji primaju dugotrajne i kontinuirane hemioterapijske protokole.
Kako je saopšteno iz KCCG, u saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO), AU “Montefarmom” i punom podrškom menadžmenta KCCG, onkološkim pacijentima od sada je dostupan hemoport (potkožni port), sistem koji se koristi kao venski pristup za primjenu, prije svega hemioterpije, a moguće je preko istog i vađenje krvi, ordiniranje antibiotika, derivata krvi i infuzija.
Intervencije, koje su protekle uredno i bez komplikacija, izveo je kod tri onkološka pacijenta stručni tim KCCG-a, na čelu sa hirurgom Centra za vaskularnu hirurgiju dr Tahirom Kalačem, specijalizantom hirurgije dr Harisom Cetkovićem i anesteziološkinjom dr Olgom Davidović Vulić, u srijedu, 11. decembra 2024. godine, navodi se u saopštenju.
"Uvođenje još jedne nove procedure u našoj ustanovi, koja predstavlja nemjerljiv benefit i komfor onkološkim pacijentima, rezultat je edukacije dr Kalača u njemačkom gradu Gelsenkirchen-u i saradnje Instituta za onkologiju, Hirurške klinike, Klinike za anesteziju, reanimaciju i terapiju bola i Operacionog bloka, da se navedeni projekat realizuje u što kraćem roku.
Ovaj vaskularni pristup omogućava za naše pacijente bezbjedniju i komforniju primjenu onkološke terapije, posebno u situacijama kada onkološki protokoli podrazumjevaju kontinuiranu 48 ili 72 časovnu primjenu citostatika, te primjenu polihemioterpijskih protokola ali i onih protokola za koje se zna da često dovode do oštećenja perifernih vena i mogućnosti ekstravazacije citostatika i oštećenja okolnih mekih tkiva. Uvođenejm ove metode dodatno smo unaprijedili kvalitet života onkoloških pacijenta kao i ishode njihovog liječenja", ističe se u saopštenju KCCG.
Ovo otvara, kako dodaju, i neke nove mogućnosti, prije svega uvođenje elastomernih pumpi za kontinuiranu primjenu nekih citostatika, što bi pacijentima omogućilo mobilnost prilikom primjene terapije od 72 časa, odlazak kući, smanjenje bolničkih dana, poboljšanje kvaliteta života, smanjenje troškova bolničkog liječenja i opterećenja hospitalnog dijela.
"Nadamo se da ćemo u godini koja slijedi uspjeti da zaokružimo i ovaj važan projekat", zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR