Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine trebalo bi da obustavi donošenje Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice, otvori prostor za demokratsku raspravu i osigura zaštitu prava građana i prirodnih resursa, jer trenutna procedura ukazuje na ozbiljne rizike korupcije i narušavanje vladavine prava.
To je poručeno na mirnom okupljanju i performansu ispred Ministastva povodom poslednjeg dana javne rasprave na inovirani Nacrt PUP-a Podgorice, koji je organizovao Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).
Izvršna direktorica CZIP-a Jovana Janjušević kritikovala je Ministarstvo prostornog planiranja i urbanizma, na čelu sa ministrom Slavenom Radunovićem, zbog pokušaja usvajanja izmjena i dopuna PUP-a Podgorice bez javne rasprave i učešća građana.
“Ova javna rasprava je potpuno izopštila građane, kršeći međunarodne konvencije i uskraćujući pravo na mišljenje, debatu i sugestije o prostoru u kojem živimo. Ovo nije samo pitanje prostornog planiranja i zaštite prirode, već i ljudskih prava. Uskraćena nam je sloboda mišljenja i govora. Plan koji tretira Glavni grad nije zakonit, jer ne poštuje važeći Prostorni plan Crne Gore niti plan koji treba da važi do 2040. godine”, kazala je Janjušević.
Ona je naglasila da predloženi dokument nije dobio ni pozitivno mišljenje Glavnog grada, koji bi trebalo da ga implementira na svojoj teritoriji.
Crna Gora, prema njenim riječima, teži harmonizaciji sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i decentralizaciji prostornog planiranja.
“Prema novom Zakonu o prostornom planiranju i izgradnji objekata, koji je predat Skupštini na usvajanje, ovakve dokumente trebala bi izrađivati i usvajati lokalna samouprava, odnosno Glavni grad. Međutim, Ministarstvo sada predlaže izmjene kroz 33 tačkaste promjene, i to bez valjane demografske analize, objašnjenja ili opravdanja. Zelene površine Glavnog grada pretvaraju se u stambene objekte, što ide u korist privatnim interesima, a ne građanima“, istakla je Janjušević.
Ona je izrazila sumnju da se ovakve izmjene planiraju radi pogodovanja građevinskim lobijima.
“Ne želimo da Podgorica postane još jedna Budva, niti da se suočimo sa tajkunizacijom procesa prostornog planiranja. I sam ministar je priznao da nikada nije vidio važeći PUP Podgorice. Zato smo danas taj dokument donijeli kako bi ga konačno pogledao“, rekla je Janjušević.
Ona je apelovala na Ministarstvo da odustane od donošenja „nezakonitih dokumenata i skandaloznih javnih rasprava“.
“Nikada ranije nijedna vlada nije sprovela ovakve procedure. Demokratska država mora njegovati prostor za diskusiju i uvažavanje mišljenja građana. Naše primjedbe, zajedno sa primjedbama nevladinih organizacija, danas ćemo zvanično podnijeti na arhivu Ministarstva. Takođe, simbolično donosimo kavez, jer mi, građani Podgorice, već živimo u njemu. Nadamo se da će ministar Radunović, kao stanovnik ovog grada, razumjeti naš apel“, navela je Janjušević.
Apelovala je na Ministarstvo da prestane sa praksama koje krše pravni poredak Crne Gore i da pruži prostor za demokratsku debatu.
„U suprotnom, ovaj grad će zaista ostati zarobljen u kavezu neregularnosti i korupcije“, smatra Janjušević.
Advokat Veselin Radulović podsjetio je da pravna država počiva na vladavini prava, a da se vladavina prava temelji na hijerarhiji pravnih propisa.
„Ovo temeljno načelo propisuje Ustav Crne Gore, a u kontekstu nacrta PUP-a koji je trenutno u proceduri, jasno je da su mnogi aspekti ovog dokumenta u suprotnosti sa pravnim propisima višeg reda“, naveo je Radulović.
Pojasnio je da Nacrt PUP-a, koji je dat na raspravu, nije usklađen ni sa nacrtom novog Prostornog plana Crne Gore, navodeći da ga to čini neustavnim.
„Struka je više puta ukazivala na to da je oblast uređenja prostora i izgradnje objekata posebno rizična za korupciju i pranje novca. Nažalost, prethodnih godina i decenija svjedočili smo takvim pojavama. Međutim, trenutno se suočavamo sa novim i zabrinjavajućim pristupom – ograničavanjem prava javnosti da iznese primjedbe na ovako značajan dokument“, rekao je Radulović.
Usvajanje takvog plana, prema njegovom mišljenju, jasno bi pokazalo da ovdje nije riječ o planiranju izgradnje „već o planiranju ugradnje, uz potencijalne pokušaje pranja novca na organizovan način“.
„Ako se ovaj plan usvoji i realizuje kako je zamišljeno, to bi moralo izazvati reakciju Specijalnog državnog tužilaštva. Nadam se, ipak, da do takvog scenarija neće doći. Posebno zabrinjava činjenica da je u budžetu za narednu godinu već planirano deset miliona eura za realizaciju ovog prostornog plana, iako on još nije usvojen“, rekao je Radulović.
Kazao je da je očigledno da oni koji stoje iza ovog plana, uključujući projekat na Veljem brdu, „znaju da ga neće moći realizovati onako kako su ga predstavili“.
„Ipak, insistiraju na nastavku procedure, čime dodatno ugrožavaju principe vladavine prava i transparentnosti. Ovakvo stanje ne smijemo tolerisati kao društvo. Vjerujem da će institucije reagovati pravovremeno i spriječiti eventualne zloupotrebe“, zaključio je Radulović.
Učesnici protesta – predstavnici nevladinih organizacija i građani, su nosili transparente „Pup, PUp, PUp , daleko bilo“, „Armatura, cimenat, kvadratura, objekat, pravi je momenat da se ugradi procenat“, „PUP ministre: da li se vidimo?“ „Voda sa Mareze nije za piće“, „Nemam kad da čitam a hoću da se pitam“, „Šta se valja iza Veljeg brda?“...
jasno
Iza brda se valja "grad" Milojkovac na Veljem Brdu , koji će zagaditi sve nadzemne i podzemne dotoke Mareze pa će Podgoričani piti bakterije. Milokovac će naseliti ljudi sa sjevera Države: infrastruktura neće izdržati, kao ni ionako zagušen saobraćaj PG. O korupciji je posebna priča.