11 °

max 12 ° / min 3 °

Srijeda

05.02.

12° / 3°

Četvrtak

06.02.

12° / 4°

Petak

07.02.

11° / 4°

Subota

08.02.

12° / 5°

Nedjelja

09.02.

11° / 4°

Ponedjeljak

10.02.

10° / 3°

Utorak

11.02.

9° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Asocijacija Spektra: Vlada Crne Gore na evropskom putu bez evropskih vrijednosti

Društvo

Comments 0

Asocijacija Spektra: Vlada Crne Gore na evropskom putu bez evropskih vrijednosti

Autor: Antena M

  • Viber

Povodom završetka 2024. godine, Asocijacija Spektra protestuje zbog izostanka političke volje i hrabrosti da se ljudska prava u Crnoj Gori unaprijede, a pravo na samoodređenje bude dostupno svima jednako, a ne samo odabranima.

Njihovo saopštenje prenosimo integralno: 

"I pored jasnih apela civilnog društva, obavezujućih preporuka međunarodnih organizacija, te podrške Evropske Unije, Vlada Crne Gore u 2025. godinu ulazi sa već poznatom političkom praksom trgovine ljudskim pravima i popuštanja pred retrogradnim politikama svojih koalicionih partnera, čime nastavlja da ugrožava živote svojih građana i građanki.

U 2024. godini, nakon punih 8 godina pripeme i zajedničkog rada civilnog društva, ministarstava, međunarodnih partnera, a posebno uz podršku Savjeta Evrope i delegacije EU, na sto Vlade Crne Gore, nakon puno teških kompromisa, te uz uvažavanje sugestija nadležnih resora i dobijanja saglasnosti svih nadležnih ministarstava, stigao je nacrt Zakona o pravnom prepoznavnju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.

Sami tekst zakona dobio je nedavno pozitivnu ocjenu od Evropske komisije i pohvalu za unapređenje ljudskih prava u Crnoj Gori koja se vodila najboljom praksom zemalja članica Evropske unije u kreiranju ovog nacrta Zakona, čime su se stekli uslovi da se pronađe na Dnevnom redu Vlade Crne Gore.

Podsjećamo, da je Komitet za sprječavanje torture Savjeta Evrope (CPT) naglasio obavezu država da omoguće pravno prepoznavanje roda bez sterilizacije, dok je Komitet za eliminaciju diskriminacije nad ženama Ujedinjenih nacija (CEDAW) pozvao Crnu Goru na ubrzavanje usvajanja zakonodavnih mjera kako bi transrodne žene dobile pravno priznanje roda bez podvrgavanja prislinoj sterilizaciji. Preporuke oba tijela su obavezujuće za Crnu Goru, a ispunjavanje preporuka CPT-a je i jedno od ključnih završnih mjerila za proces pristupanja EU u oblasti temeljnih prava.

Izvještaj Evropske unije o stanju demokratije u Crnoj Gori za 2023. godinu naglasio je da su zakonodavne promjene, posebno u oblasti nediskriminacije neophodne, a Evropska komisija kroz izvještaj o proširenju naglasila je da Zakon o pravnom prepoznavanju roda još uvijek nije usvojen i istakla važnost ispunjena preporuka CPT-a.

I upravo zbog svih nabrojanih dokaza da je ovaj zakon zapravo značajan za sve građane i građanke Crne Gore, politički akteri koji podržavaju retrogradne politike odlučili su da iza kulisa sabotiraju čitav proces i na taj način uskrate građane/ke kojima služe svojih osnovnih prava. Tako je, samo u decembru, gotovi nacrt bio tri puta uklonjen sa dnevnog reda Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, odlukom premijera Milojka Spajića uz obrazloženje da su potrebne dodatne konsultacije po ovom pitanju.

Ovim putem postavljamo pitanje: da li je nadležni ministar ljudskih i manjinskih prava Gjeka obavio navedene konsultacije i ako da, koji je njihov rezultat? Ako nije, zašto nije? Pozivamo ga da obavijesti javnost o preduzetim koracima da riješi problem blokade Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, s napomenom, da uspješnost njega kao ministra zavisi od uspješnosti ministarstva koje vodi, te usvajanja politika koje predlaže.

Pozivamo i premijera i ministra na odgovornost zbog izostanka ključnih koraka da se dovedu do kraja procesi unapređenja ljudskih prava i sloboda, koje aktivno koriste u razgovorima sa međunarodnim partnerima kao indikator progresivnog, demokratskog i evropskog karaktera aktuelne Vlade Crne Gore. Zakonska rješenja u formi nacrta koja su mrtvo slovo na papiru, a za koja izostaje politička petlja, ne donose nikakvu korist niti građanima i građankama niti Crnoj Gori u procesu demokratizacije i evropskih integracija.

Za 2025. godinu, želimo Vladi Crne Gore spremnost i odlučnost da se odupre retrogradnim politikama koje su teg Crne Gore u procesu napretka, te da utvrdi prijedlog Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja i pošalje ga Skupštini na usvajanje."

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR