Neformalna grupa studentkinja i studenata “Kamo Śutra?” objavila je ažurirane spiskove podrške koju su im pružili građanski aktivisti, profesori, umjetnici, sportisti…
"Mi, dramski, filmski, likovni i muzički umjetnici, književnici,kulturni djelatnici, pisci, producenti, istoričari i teoretičari umjetnosti, ovim pismom izražavamo čvrstu podršku neformalnoj studentskoj organizaciji „Kamo Śutra?“ i njihovim zahtjevima da se do kraja rasvijetli odgovornost za dva masovna ubistva koja su se dogodila na Cetinju tokom prethodne dvije i po godine. Odgovorni moraju podnijeti ostavke", navodi se u pismu podrške.
Sportisti podržali studentske proteste
12.01.2025. 14:53
Smatraju da je krajnje vrijeme da počnu pozivati na odgovornost rukovodioce institucija sistema u čijoj je nadležnosti briga o sigurnosti i bezbjednosti svih nas, a da svojim činjenjem doprinesemo boljem i mirnijem životu.
"Takođe, pozivamo vladajuće partije i njihove medije i uslužne kanale na društvenim mrežama da prestanu s targetiranjem studenata i studentkinja neformalne studentske grupe 'Kamo Śutra?' koja se jasno odredila, predstavila i iznijela zahtjeve koji za cilj imaju ozdravljenje crnogorskog društva. Apelujemo na sve ostale političke subjekte, građane i građanke, da podršku studentima/studentkinjama iskažu poštujući njihove upute i zahtjeve koje komuniciraju sa zvaničnih kanala, te da se uzdrže od suvišnih medijskih eksponiranja. Ponavljamo, čvrsto stojimo uz studente i studentkinje i stavljamo im na raspolaganje naš profesionalni integritet - jer oni su budućnost ove države. Hvala im na istrajnosti, kritičkom duhu, humanizmu i mudrosti koje pokazuju", navodi se u pismu umjetnika.
Porodicama žrtava cetinjskih masovnih ubistava izražavaju najdublje saučešće, uz obećanje da njihove najbliže neće zaboraviti, te da će do kraja istrajavati da istina izađe na viđelo.
Napomena: U pitanju je inicijalni spisak. Svi zainteresovani dramski, filmski, likovni i muzički umjetnici, knjizevnici,kulturni djelatnici, pisci, producenti, istoricari i teoretičari umjetnosti koji žele pružiti podršku neformalnoj studentskoj organizaciji „Kamo Śutra?“, to mogu učiniti slanjem mejla na: [email protected].
Spisak umjetnika možete vidjeti OVDJE.
"Krajnji je momenat da se svi zabrinemo za bezbjednost građana i građanki u Crnoj Gori i da kao društvena zajednica pozovemo na odgovornost rukovodioce državnih institucija u čijoj su nadležnosti bezbjednost i sigurnost građana", navodi se u pismu podrške profesora.
Pozivaju, kako kažu vladajuće partije, njihove medije i uslužne kanale na društvenim mrežama da prestanu s neprimjerenim targetiranjem studenata, čiji je cilj njihovo zastrašivanje i sputavanje ustavom zagarantovanog prava na slobodu govora i okupljanja.
"Apelujemo na sve ostale političke subjekte, civilne organizacije, građane i građanke, da podršku studentima/studentkinjama iskažu poštujući njihove upute i zahtjeve koje komuniciraju sa zvaničnih kanala, te da se uzdrže od suvišnih medijskih eksponiranja. Neformalna studentska grupa „Kamo Śutra?“ jasno se odredila i iznijela zahtjeve koji za cilj imaju ozdravljenje crnogorskoga društva i njegovo pravo da zna punu istinu o stravičnim dešavanjima na Cetinju".
Kako navode kao članovi akademske zajednice imaju obavezu da stanu u zaštitu njihove bezbjednosti i prava na javno djelovanje.
"Stoga se svojim profesionalnim i ličnim integritetom stavljamo u njihovu zaštitu, jer su studenti i studentkinje budućnost i perspektiva svakog progresivnog društva i uređene države. Opasnost i prijetnju predstavljaju samo totalitarizmu i autokratiji! Ponosni na njihovu istrajnost, kritički duh i humanizam koje pokazuju, dužni smo, i na ovaj način, javno upozoriti da crnogorska mladost i njen opravdani bunt ne smiju ni na koji način biti meta zlonamjernog djelovanja političkih partija i nosilaca javnih funkcija!".
Spisak profesora koji su podržali sudente možete vidjeti OVDJE.
Građanski aktivisti i aktivistkinje pružaju punu podršku neformalnoj studentskoj grupi „Kamo Śutra?“ i njihovom pravu da mirno izraze nezadovoljstvo zbog tragičnih događaja u Crnoj Gori. U ovim teškim trenucima, kada je potrebno zajedništvo i odgovornost, posebno osuđujemo primjere targetiranja mladih od strane pojedinih političkih partija vlasti, kao i pokušaje njihovog svrstavanja u određene partijske tabore, a u očitoj namjeri da se spontan i legitiman studentski protest svede na nivo prizemnih partijskih obračuna, navodi se u pismu.
Oni koji su se vodili parolama: „Pobjede, a ne podjele“, sada, u najizazovnijim trenucima za Crnu Goru, pokušavaju dijeliti mlade ljude i njihove opravdane zahtjeve predstaviti kao dio partijskih igara. Osim toga, opasno targetiraju mlade i druge učesnike mirnih skupova, što je nedopustivo, jer svi građani/ke imaju pravo na mirna okupljanja. Ovakvo ponašanje je i politički neodgovorno, šteti demokratskom procesu i obeshrabruje građanski aktivizam koji je ključan za razvoj svakog društva.
Pokušaji izbjegavanja odgovornosti prate neprihvatljivo targetiranje i relativizacija trenutne situacije, uz podsjećanje na slične prakse prethodnih vlasti, čime se potvrđuje potreba stavljanja ličnih interesa ispred javnih.
Podsjećamo i da slični pritisci na studentske pokrete u regionu nisu uspjeli, već su proteste učinili masovnijim i dodatno mobilisali građane. Vjerujemo da će studenti u Crnoj Gori, kao nosioci promjena, nastaviti s dostojanstvenom borbom za pravdu i odgovornost, inspirišući širu zajednicu na učešće i solidarnost.
Važnost angažovanja mladih u ovakvim trenucima je neprocjenjiva. Njihova inicijativa pokazuje da građanska hrabrost i solidarnost mogu postati pokretači promjena u društvu.
Pozivamo sve političke aktere da prestanu s praksom targetiranja i da podrže pravo mladih na slobodno izražavanje i mirne proteste.
Spisak aktivista koji su podržali studente možete pročitati OVDJE.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR