7 °

max 14 ° / min 7 °

Utorak

28.01.

14° / 7°

Srijeda

29.01.

11° / 9°

Četvrtak

30.01.

12° / 7°

Petak

31.01.

13° / 7°

Subota

01.02.

14° / 7°

Nedjelja

02.02.

11° / 8°

Ponedjeljak

03.02.

8° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
CGO: Dan novinara Crne Gore naglašava potrebu za unaprijeđenjem okruženja za slobodu medija

Društvo

Comments 0

CGO: Dan novinara Crne Gore naglašava potrebu za unaprijeđenjem okruženja za slobodu medija

Autor: Antena M

  • Viber

Povodom 23. januara Dana novinara Crne Gore, Centar za građansko obrazovanje (CGO) upućuje čestitke zapošljenima u medijima u Crnoj Gori uz nadu da će se poboljšati njihov položaj, ali i opšti odnos prema novinarstvu kao profesiji. 

CGO ističe zabrinutost zbog kontinuiteta ograničavajućeg okruženja za slobodu medija, a što negativno utiče i na šire demokratske procese u društvu, navodi se u saopštenju koje potpisuje Nikola Obradović, saradnik na programima.

"Tokom 2024. godine, CGO je evidentirao 16 napada i prijetnji usmjerenih protiv medijskih radnika i medijskih kuća u Crnoj Gori. Sve nas je užasnuo brutalan napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, od strane biznismena Zorana Bećirovića, koji je i jedan od najalarmantnijih skorašnjih primjera ugrožavanja bezbjednosti novinara, ali i prava javnosti na informisanje. Podsjećanja radi, u 2023. godini CGO je zabilježio 16, u 2022. godini 19, a u 2021. godini 21 napad i prijetnju na novinare/ke i medijske kuće u Crnoj Gori. Opterećenje predstavlja i činjenica da je do danas nerazjašnjeno ubistvo Duška Jovanovića, nekadašnjeg glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Dan. Radi se o opominjućim činjenicama u kontekstu veličine države, koje zahtijevaju daleko efikasnije postupanje nadležnih institucija, uključujući i najstrožije kazne za počinioce napada na novinare kako bi se poslala jasna poruka da nema tolerancije za ugrožavanje medijskih sloboda", navodi se u saopštenju. 

Novinari i novinarke su, dodaju, važan dio svakog demokratskog društva jer utiču na razvoj kritički orijentisanog javnog mnjenja i moraju imati kako slobodno okruženje za rad bez cenzure i autocenzure zbog političkih i ekonomskih pritisaka, tako i adekvatne zarade i uređeno radno vrijeme.

"Zabrinjavajuće je da pojedini lokalni javni emiteri nemaju ni osnovnu opremu za svakodnevno funkcionisanje ili da kasne sa isplatama mjesečnih zarada, što dodatno otežava rad zaposlenih u tim medijima. Granski kolektivni ugovor za medije još uvijek nije potpisan, čime su mnogi novinari ostavljeni bez adekvatne zaštite radnih prava. 

Stanje u RTCG, a posebno odnos vladajuće većine koja ignoriše pravosnažne sudske presude, kojima je utvrđeno da je stari-novi generalni direktor nezakonito obavljao tu funkciju, i uz veliku vjerovatnoću da se isto biti utvrđeno i za aktuelni mandat, šalje poruku da vlasti ne žele slobodan i kritički orijentisan javni servis. 

CGO naglašava i značaj poštovanja Kodeksa novinara Crne Gore, jer se samo tako mogu pružiti objektivne informacije građanima i građankama i jačati integritet novinarske profesije. 

Konačno, put ka unaprijeđenju stanja u medijskoj sferi zahtijeva sveobuhvatan pristup. Zato je od ključne važnosti stvaranje klime u kojoj će se cijeniti istraživačko novinarstvo, poštovati etički standardi profesije i njegovati kritičko mišljenje, uz jačanje ekonomske stabilnosti medija i poboljšanje radnih uslova novinara", zaključuju u saopštenju.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR