Važećim planovima u Podgorici se omogućava izrada 112.000 stanova, a po posljednjem popisu u glavnom gradu živi 180.000 stanovnika, tako da je preuranjeno ući u ovaj projekat sa ovim stepenom razvoja grada. Projekat Velje brdo utiče na taj neravnomjeran regionalni razvoj - poručio je Jakov Lopušina iz Strukovne komore arhitekata gostujući u jutarnjem programu na Televiziji E.
Strukovna komora arhitekata Inženjerske komore Crne Gore, koja broji gotovo 650 članova, predložila je Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da zaustavi izradu izmjena i dopuna PUP- a Podgorica, navodeći, pored ostalog, da nacrt ovog akta nije usklađen sa Prostornim planom Crne Gore i Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.
Lopušina kaže da je arhitekstonski forum prije Nove godine poslao primjedbe na prijedlog Nacrta plana.
Važno je, kaže, naglasiti da su dva aspekta neslaganja.
- Prvo je sami proces izrade Plana, što znači da je kompletan taj postupak procedure i izrade Plana nije u skladu sa zakonom, i tu smo dali određene primjedbe. Takođe smo imali primjedbe i na planska rješenja, a odnosila su se na neusaglašenost sa važećom zakonskom regulativom, neusklađenost sa Ustavom Crne Gore koji propagira ravnomjeran regionalni razvoj, neusklađenost sa važećim zakonima iz oblasti planiranja i izgradnje objekata, kao i sa planskim dokumentima višega reda, a to je Prostorni plan Crne Gore. Jedna od primjedbi je vezana i za tajming izrade novog prostornog plana, jer važeći PUP traje do 2025.godine i sad je pravo vrijeme za njegovu izradu i izmjenu, koja je počela još 2022. koliko sam upoznat. Međutim sad se rade izmjene baš zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata, i ti zakoni su trenutno predmet pred Skupštinom, trebalo bi da se vrlo brzo usvoje, i mi smatramo da bi trebalo čekati da se ti zakoni usvoje, pa na osnovu njih raditi izmjenu PUP-a - rekao je Lopušina.
Prostorni plan Podgorice mora, podvlači on, biti usklađen sa Prostornim planom Crne Gore, a s obzirom na to da je Prostorni plan Crne Gore u završnoj fazi izrade i ti planovi moraju biti kompatibilni.
Govoreći o projektu Velje brdo, Lopušina ocjenjuje da za Podgoricu tolika stanogradnja apsolutno nije neophodna
Važećim planovima u Podgorici se omogućava izgradnja 112.000 stanova, a po posljednjem popisu u Podgorici živi 180.000 stanovnika.
- Tako da je preuranjeno ući u ovaj projekat sa ovim razvojem grada. Projekat Velje brdo utiče na taj neravnomjeran regionalni razvoj. Svim prostornim planovima države,i svim strateškim studijama se pokušava stanovništvo zadržati, pogotovu u sjevernom regionu, a ovako sa ovom velikom stanogradnjom samo se dodatno utiče na migracije ljudi - istakao je Lopušina.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR