Obala kao najvrijedniji resurs primorskih opština nikako se ne smije tretirati samo kao državni izvor prihoda, poručuje Jelena Franović, sekretarka Sekretarijata zaurbanizam, stanovanje i uređenje prostora.
"Ona je dio našeg nasljedstva, dio za koji nas veže način života. Jasno je da se dosadašnja podjela nadležnosti između JP „Morsko dobro“ i primorskih opština pokazala kao loš model. Obala se mora vratiti opštinama na upravljanje, gdje se naročito izdvaja Bokokotorski zaliv koji se nalazi na Listi svjetske baštine UNESCO-a", navela je Franović reagujući na izjavu ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića.
Prilikom izrade Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra, lokalne samouprave učestvuju u formi davanja mišljenja na Program, koje samo po sebi nije obavezujuće, ističe Franović.
Samim tim prioritetilokalnih samouprava i JP „Morsko dobro“ su, kako napominje, u nesuglasju.
"Posljednjom izmjenom Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra, povećanjem broja ponti, kao i povećanjem broja lokacija za postavljanje privremenih objekata koje se daju u zakup, evidentno je da se obala sve više zauzima u korist privatnih lica, gdje je javni interes stavljen po strani. Ako uzmemo u obzir povećani broj turista, izletničkih autobusa, kao i kruzera, koji vrše direktan pritisak na obalu, ostaćemo bez slobodnog javnog prostora koji je neophodan za normalno funkcionisanje domaćeg stanovništva.
S obzirom na ove činjenice, smatramo da bi bilo neophodno da cjelokupnom teritorijom opštine upravlja lokalna samouprava imajući u vidu značaj obale i posljedice koje nastaju za cijelu teritoriju opštine ovakvim načinom upravljanja", zaključuje Franović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR