Proces izbora sudije Ustavnog suda Crne Gore privukao je pažnju javnosti nakon što se na spisku prijavljenih kandidata, na javni poziv predsjednika Jakova Milatovića, našao i njegov savjetnik Dejan Vukšić. Antena M je ranije objavila saznanja da je Vukšić i definitivni izbor Milatovića, a Mišljenje ASK-a da ne postoje zakonske prepreke da se Vukšić kandiduje za tu funkciju je izazvalo dodatnu sumnju, jer je donijeto u rekordnom roku, od svega dva dana. Ovakva ekspeditivnost odstupa od uobičajene prakse Agencije, kojoj u nekim slučajevima treba i više od 20 dana za sličnu reakciju.
Agencija za sprječavanje korupcije dala je mišljenje da shodno zakonu nema smetnji da aktuelni savjetnik predsjednika države Dejan Vukšić bude kandidat za sudiju Ustavnog suda.
Podsjetimo, 13. februara objavljena je lista prijavljenih kandidata za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore, a po objavljenom javnom pozivu predsjednika države Jakova Milatovića od 3. januara. Osim Vukšića na listi su i Danilo Ćupić, Duško Jovović, Mirjana Vučinić, Nataša Radonjić, Nikola Golubović, Jovan Kojičić, Alija Beganović i Nenad Đorđević.
Zanimljivo je da je Vukšić 4. februara predao zahtjev Agenciji za sprječavanje korupcije za davanje mišljenja da li postoje zakonske smetnje da bude kandidat za sudiju Ustavnog suda, imajući u vidu da trenutno obavlja funkciju Savjetnika predsjednika, a da je mišljenje dobio svega dva dana kasnije – 6. februara.
Mišljenje je objavljeno na sajtu Agencije 13. februara.
Da takva ekspresnost nije uobičajena za ASK uvjerili smo se uvidom u druga rješenja, za čije im je donošenje trebalo mnogo više od dva dana.
Tako je na primjer o zahtjevu koji je podnijet 27. januara, odlučeno nakon 15 dana, 11. februara. O zahtjevu podnijetom 24. januara odlučeno 5. februara, a ima slučajeva da ta procedura traje i po više od 20 dana.
.
.
Dokumenta objavljena na sajtu Agencije nam govore da brzina kojom je ASK donijela mišljenje u slučaju Dejana Vukšića odstupa od uobičajene prakse, što otvara prostor za sumnju u “poseban tretman”. Ako uzmemo u obzir i nedavno objavljena saznanja Antene M da je Vukšić siguran izbor Milatovića, a da je formiranje komisije i obavljanje razgovora sa kandidatima samo stvar procedure, sumnja da je cijeli proces unaprijed isplaniran dodatno se potvrđuje.
Uostalom, Vukšić nije samo sadašnji službenik u Kabinetu Jakova Milatovića, nego se povukao iz trke za predsjednika i pozvao svoje birače da glasaju aktuelnog predsjednika.
Šta se navodi u Mišljenju?
U Mišljenju za Vukšića se citira član 30, stav 1 Zakona o sprečavanju korupcije, koji propisuje da je javni funkcioner, kad posumnja da je u situaciji u kojoj postoji sukob interesa ili ograničenje u vršenju javne funkcije, dužan da preduzme mjere radi rješavanja sukoba interesa ili poštovanja ograničenja u skladu sa zakonom, kao i da Agenciji prijavi sumnju podnošenjem zahtjeva za davanje mišljenja o postojanju sukoba interesa ili ograničenja u vršenju javne funkcije.
"Nijesu propisana ograničenja, u smislu odredbi Zakona o sprečavanju korupcije, da javni funkcioner Dejan Vukšić – savjetnik predsjednika države – bude kandidat za izbor sudije Ustavnog suda, ukoliko ispunjava uslove propisane Ustavom Crne Gore i Zakonom o Ustavnom sudu Crne Gore. Dodatno, u slučaju eventualnog izbora imenovanog za sudiju Ustavnog suda Crne Gore, ukazujemo na član 153, stav 7 Ustava Crne Gore, kojim je određeno da predsjednik i sudija Ustavnog suda ne može vršiti poslaničku i drugu javnu funkciju, niti obavljati drugu djelatnost", navodi se u mišljenju ASK.
Mila K
Očekuje se previše čiste pravne norne od uzurpazora prava. Raonić idiotluk nijeovdje primjenjiv. Da li je savjetnik trebalo da podnese ostavku? Da i to nesumnjivo. Ali to nije nadležnost ASK nego javnog poziva. Gdin Vukšić je odavno štetočina. Međutim, ako se ovakvo ponašanje ne spočitava gdinu Martinoviću, ne može ni njegovom kolegi. A obojica su bili ikone slamanja fiskalizacije, sa Rodićem i Medojevićem i Šoćem.
Tajfun
Moramo da shvatimo da su Mandic,Milatovic ,Spsjic,Becic i ostala druzina na istom zadatku,samo su im uloge i metode razlicite.