6 °

max 11 ° / min 4 °

Nedjelja

23.02.

11° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

11° / 7°

Srijeda

26.02.

10° / 8°

Četvrtak

27.02.

14° / 10°

Petak

28.02.

14° / 9°

Subota

01.03.

11° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Pavličić: Predmeti organizovanog kriminala i korupcije pod monitoringom Vrhovnog suda

Društvo

Comments 0

Pavličić: Predmeti organizovanog kriminala i korupcije pod monitoringom Vrhovnog suda

Autor: Antena M

  • Viber

Neophodno je da konačno dođemo do prvih presuda u Specijalnom odjeljenju Višeg suda jer su se duži vremenski period suđenja odlagala, pa je stoga poseban akcenat stavljen na praćenje predmeta od ulaska u sud do konačnog izlaska iz suda u razumnom roku, poručila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić u govoru na 16. zasijedanju Grupe za pregled implementacije Konvencije UN protiv korupcije (UNCAC), održanoj u Beču.

“Kao pravni profesionalci svjedoci smo izazova sa kojima se moderno društvo susrijeće, kako u vidu već tradicionalnih oblika organizovanog kriminala, tako i raznih oblika korupcije, uz sve veće prisustvo novih sofisticiranih oblika organizovanog finansijskog kriminala. Crna Gora se, kao i mnoge zemlje, suočila sa svojim izazovima u tom pogledu. Crnogorsko sudstvo se nalazi pred velikim pravosudnim izazovom donošenja prvostepenih, a onda i konačnih odluka u predmetima visoke korupcije, na koje se što prije mora dati adekvatan pravni odgovor. Potpuno smo svjesni da rad nacionalnog sudskog sistema, a time i Vrhovnog suda Crne Gore, na čijem čelu se nalazim, zahtijeva donošenje sudskih odluka koje zahtijevaju primjenu i tumačenje prava na kao „ živi instrument,“ jer je to sine qua-non, kojeg zahtijevaju savremeni tokovi razvoja društva i sistema posebno po pitanju korupcije”, poručila je Pavličić.

Istakla je da crnogorsko pravosuđe igra ključnu ulogu u u tom procesu i da kontinuirano radi na unaprijeđenju pravnih mehanizama i osiguranju da oni budu efikasni u sprječavanju i suzbijanju korupcije.

Pavličić je podsjetila da je od pristupanja Konvenciji, Crna Gora napravila velike korake u izgradnji i jačanju svog zakonodavnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije.

„Vlada Crne Gore donijela je Odluku o obrazovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, čija sam članica, a čiji je jedan od zadataka razvoj Strategije za borbu protiv korupcije, sa Akcionim planom za njegovo sprovođenje, što je i jedna od obaveza u okviru privremenih mjerila za pregovaračko Poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna prava“, kazala je ona.

Takođe, kako se navodi u saopštenju, u prethodnom periodu Vrhovni sud je izradio Analizu kaznene politike za najteža krivična djela, u kojoj je, između ostalog, analizirao kaznenu politiku za krivična djela organizovanog kriminala i visoke korupcije. Upravo je ova Analiza i bila baza za izradu Smjernica za postupanje sudova prilikom odlučivanja o podnijetim sporazumima o priznanju krivice.

Vrhovni sud Crne Gore izradio je i Smjernice za unapređenje upravljanja predmetima teškog i organizovanog kriminala i korucije, a planovi Vrhovnog suda za povećanje povjerenja javnosti u rad sudova, posebno Specijalnog odjeljenja, iznijeti su u Planu rada Vrhovnog suda za 2025. godinu. Planom je predivđen poseban Monitoring rada Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici pa će doprinos i uloga predsjednika Vrhovnog suda i sudija Krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda biti od izuzetnog značaja, kako u pogledu stručne, tako i u pogledu organizacione podrške, ocijenila je Pavličić.

Govoreći o problem tzv. “crvenih omota”, odnosno predmeta starijih od tri godine, predsjednica Vrhovnog suda je kazala da je uvedena nova mjera - Jedinstveni nacionalni program za rješavanje starih predmeta i najavila formiranje Radnog tima koji će pratiti dinamiku rada na tim predmetima i prevenirati njihov budući nastanak.

Tokom boravka u Beču, Pavličić će se sastati sa direktorom Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv narkotika i kriminala (UNODC) Džonom Brandolinijem.

Zasijedanju UNCAC-a u Beču prisustvuje je i sutkinja Višeg suda u Podgorici Irena Šofranac Nedović.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR