-3 °

max 9 ° / min -3 °

Petak

21.02.

9° / -3°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

11° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

11° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 6°

Srijeda

26.02.

9° / 7°

Četvrtak

27.02.

12° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
CGO: Učimo se toleranciji da bi osnažili društvo

Društvo

Comments 0

CGO: Učimo se toleranciji da bi osnažili društvo

Autor: Antena M

  • Viber

Nakon uspješnog Interkulturalnog kampa, koji je organizovao Centar za građansko obrazovanje, održan je niz vršnjačkih radionica na teme rodne ravnopravnosti, vršnjačkog nasilja, širenja govora mržnje i mirnog rješavanja konfliktnih situacija koje su mladi sami vodili u svojim školama, saopšteno je iz CGO.

U saopštenju navode da su radionice održane u JU SMŠ “Braća Selić” u Kolašinu, Medresi “Mehmed Fatih" u Tuzima, Gimnaziji “Miloje Dobrašinović” u Bijelom Polju i Medresi “Mehmed Fatih" u Rožajama, a mladi su, uz mentorsku podršku projektnog tima CGO-a, na kreativan način, svojim vršnjacima i vršnjakinjama prenijeli znanja koja su usvojili tokom Interkulturalnog kampa.

“Ovakve radionice mogu pomoći našim vršnjacima i vršnjakinjama da bolje razumiju značaj rodne ravnopravnosti, da lakše prepoznaju i suprotstave se diskriminaciji, nasilju i nejednakim mogućnostima s kojima se žene suočavaju” navodi Katarina Rakočević, učenica SMŠ “Braća Selić” u Kolašinu, koja je u toj školi vodila vršnjačku edukaciju.

Rakočević dodaje da “Edukacija pomaže pri rušenju stereotipa i predrasuda koje ograničavaju žene u obrazovanju, zapošljavanju i društvenom životu. O ovoj temi treba da govorimo u školama, kroz radionice i debate, kako bi se osnažili da gradimo društvo u kojem svi imaju jednake šanse”.

Foto: CGO

Značaj ove vrste edukacija ističe i Merjem Ramović, učenica Medrese "Mehmed Fatih" u Rožajama, koja je, takođe, održala jednu vršnjačku edukaciju. 

“Živimo u digitalnom dobu, u kojem je svakom dostupan pristup društvenim mrežama. Roditelji nemaju kontrolu nad tim, tako da mladi postaju i zagovornici govora mržnje. Zato je bitno da edukacijama osvješćujemo društvo danas za bolje sjutra”, ocijenila je ona.

Sličnog stava je i Helena Fatić, učenica Gimnazije “Miloje Dobrašinović” u Bijelom Polju, koja je svoje znanje prenosila u toj školi. 

“Nakon što smo na Interkultualnom kampu učili o različitim aspektima ljudskih prava, odlučili smo da kroz ovu radionicu obradimo mirno rješavanje konfliktnih situacija u multietničkim zajednicama jer je to važno za nas mlade. Ova radionica nam je omogućila da dijelimo različita iskustva i perspektive, što je dobar način da učimo jedni od drugih i radimo na jačanju dijaloga”, kazala je ona.

“Radionica koju smo osmislili moj drug i ja, imala je za cilj da probudi svijest kod naših vršnjaka i ukaže na neophodnost poznavanja sopstvenih prava koja nas sljeduju kao, prvenstveno ljude, a potom i kao građane naše države. Mi smatramo da pojam ljudskih prava u Crnoj Gori ne smije biti stran nama koji treba da činimo njenu budućnost”, navodi Ahmet Redžematović, učenik Medrese “Mehmed Fatih” u Tuzima, koji je vodio u toj školi vršnjačku edukaciju.

Ove radionice su dio projekta CGO-a „SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas“, finansijski podržanog od strane Evropske komisije uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR