Danas je u Budvi održan Sustainable Adria Media Program, koji realizuju AIRE centar i Sustineri Partners, s ciljem jačanja saradnje s medijima na temama ESG-a, održivog razvoja i zaštite vladavine prava u biznisu. Ovaj program okuplja novinare, stručnjake i predstavnike poslovnog sektora kako bi se otvorila diskusija o ključnim izazovima i mogućnostima u vezi s ESG praksama i njihovim uticajem na društvo i ekonomiju.
Kao predavači na programu učestvovali su Biljana Braithwaite, Nemanja Boljević, Nevena Dičić Kostić, Tamara Džuver i Nedim Jahić, koji su s učesnicima podijelili svoja znanja i iskustva iz oblasti ESG standarda, održivog razvoja i pravne regulative. Ova edukacija predstavlja samo prvi korak u širem programu podrške novinarima u regionu, s ciljem jačanja njihovih kapaciteta za istraživanje i analizu ESG tema.
"Danas imam jedinstvenu priliku da razgovaram s novinarima i novinarkama iz Crne Gore o ESG- u i vladavini prava. Važno je što smo danas ovdje – da dobijemo povratnu informaciju, da vidimo gdje griješimo, šta trebamo unaprijediti, na koji način trebamo usmjeravati dobre priče, ali i one koje vrijedi istražiti. Novinari i mediji nisu tu da bi uzeli tri izjave i sklopili prilog. Oni su tu da analiziraju i prenesu informacije koje su od interesa za javnost. Moramo ih poštovati, uvažavati, odgovarati na njihova pitanja i nuditi im informacije koje imaju vrijednost. Oni najbolje prepoznaju floskule i neće prihvatiti riječi bez sadržaja. Zbog toga su važni – za društvo i za region."
Ovo je istakla Biljana Braithwaite, direktorica AIRE centra za Zapadni Balkan i osnivačica Sustineri Partners, naglašavajući ključnu ulogu medija u osvjetljavanju ESG tema i prenošenju relevantnih informacija javnosti.
Tokom programa, učesnici su imali priliku da saznaju više o vezi između ESG-a i pravne sigurnosti, značaju transparentnosti u korporativnom izvještavanju, kao i o uticaju evropskih ESG regulativa na poslovanje u Crnoj Gori. Poseban fokus stavljen je na analizu ESG tvrdnji kompanija i primjenu standarda poput GRI (Global Reporting Initiative), CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i EU Taksonomije, koji definišu kako kompanije trebaju izvještavati o svojim održivim praksama.
„Cilj nam je da približimo javnosti ovu kompleksnu temu na način koji će omogućiti bolje razumijevanje i informisanost. Iskrena i otvorena komunikacija ključ je postizanja konkretnih rezultata. Moramo se suočiti s različitim perspektivama i informacijama, analizirati ih objektivno i izgraditi nešto što će unaprijediti kvalitet našeg društva. Samo kroz saradnju, odgovornost i transparentnost možemo postići dugoročne pozitivne promjene.“, kazao je Nemanja Boljević, jedan od predavača na programu.
U okviru interaktivnih sesija, novinari su kroz praktične vježbe istraživali kako prepoznati vjerodostojne ESG informacije i razlikovati ih od tzv. greenwashinga – manipulativne upotrebe održivosti u marketingu kompanija. Kroz primjere iz prakse, diskutovalo se o izazovima u izvještavanju o ESG temama i načinima kako ih učiniti zanimljivim široj javnosti. Pored toga, učesnici su razgovarali o tome kako se ESG standardi primjenjuju u različitim sektorima privrede, koji su najveći izazovi u prikupljanju podataka o održivosti i kako se uloga medija može unaprijediti u ovom kontekstu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR