Svakodnevno čujemo da državi nedostaje 2.000 policajaca i to je ugrožavajući faktor bezbjednosti. Problem leži i u primjeni zakona i regulative, poručeno je, pored ostalog, na tribini „Kriminalni obračuni i masovna ubistva u Crnoj Gori: krivično-pravni i psihosocijalni aspekti“, koja je održana u amfiteatru na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici.
Kriminolog i profesor na ovom fakultetu Velimir Rakočević kazao je da je bezbjednost najskuplja riječ, a ako nam nasilje, pogotovo ekstremno, ili visok stepen agresije postane nešto uobičajeno, onda nastaje problem.
- Posljedice su razorne, jer na našem malom prostoru, ako govorimo o učestalosti i jedne i druge tipologije zločina, svi moramo biti zabrinuti, objasnio je Rakočević.
Dodaje da se kod masovnih ubistava radi o ekspresivnom nasilju, a kod kriminalnih obračuna isključivo je u pitanju instrumentalno nasilje.
- Strah od zločina u dugom periodu razvoja ljudskog društva bio je čovjekov prvi strah. Samo su ga povremeno mijenjali strah od bolesti i rata. Zbog toga je u sistemu vrijednosti na prvom mjestu život i tijelo, a zatim sve ostalo. Kada govorim o kriminalnim obračunima, tu imate brojne mehanizme da, makar na nivou indicija, detektujete pripremu tih zločina u jednoj od narednih faza. Kada su u pitanju ovi drugi zločini, oni su najčešće iznenadni, nepredvidivi, eksplozivni, kazao je Rakočević.
Smatra da ključ svega leži u uzrocima zločina, a sa druge strane u preventivnim aktivnostima.
- I jedno i drugo je kod nas problematično, jer nijesmo ozbiljno ušli u rješavanje tih problema, a onda izostaje adekvatan odgovor države, rekao je Rakočević.
Zaključio je da je policija ključna brana da zlo ne pobijedi dobro, pod uslovom da radi zakonito i profesionalno.
- Ona ima mehanizme i prva je koja dolazi do informacija o brojnim kriminalnim aktivnostima. Ako policija odradi svoj posao u skladu sa standardima, sve ostalo je mnogo jednostavnije. Svakodnevno čujete da nama nedostaju dvije hiljade policajaca. Znate li koji je to ugrožavajući faktor bezbjednosti, kazao je Rakočević.
Advokat Zoran Jovetić rekao je da problem leži u primjeni zakona i regulative.
- Govorimo da li su dobre kazne, a mi do tih kazni i ne dolazimo. Ako nemamo presuda, onda je to problem. Ako je voda u nekoj rijeci mutna na izvoru, biće mutna i kasnije. Ako istraga nije dobro urađena, ako tu nijesu sve činjenice provjerene, uzete u obzir, fiksirane kao dokazi, kasnije optužnica neće biti dobra, suđenje će biti nikakvo, a o odlukama da ne pričamo. Mi odluka vrlo malo i imamo, naglasio je Jovetić.
Poručio je da se društvo i sredina ne smiju navikavati na zločine, da se ne smiju uprošćavati stvari.
- Stvari su vrlo ozbiljne i treba im tako pristupiti. Svaki građanin treba da bude mali bezbjednjak, rekao je Jovetić.
Psihološkinja Radmila Stupar-Đurišić smatra da je jedina šansa u prevenciji.
- Mnogo vjerujem u preventivu. Psihologija vam nudi mnogo rješenja, ali na nivou preventive. Ona košta najmanje, iako košta puno, ali daje najbolje rezultate kada na vrijeme spriječimo neke stvari. U prevenciji je naša snaga, u tome da na vrijeme zaustavimo neke stvari za koje neko govori da su normalne, a nijesu, sigurna je Stupar-Đurišić.
Normalna je, kako je dodala, samo sreća u slobodi, u slobodnom razmišljanju i promišljanju i jasnom iznošenju mišljenja uz razumijevanje da ista prava imaju i drugi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR